جهش ورزش بعد از انقلاب به گونه‌ای است که شاهد حضور پررنگ ورزشکاران در عرصه‌های جهانی هستیم و توانستند بر سکوی افتخار بایستند.

به گزارش سفیرافلاک، پیروزی انقلاب اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف توانست تحولی شگرف در بخش‌های علمی، آموزشی، ورزشی، سیاسی، فرهنگی، پزشکی داشته باشد به‌طوری‌که با گذشت ۴۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هر یک از این عرصه‌ها با پیشرفت قابل توجهی همراه هستند.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران زمینه را برای ظهور و بروز استعدادهای فرزندان ایران زمین در عرصه‌های مختلف فراهم کرد که یکی از این عرصه‌ها، عرصه ورزش است و ایستادن جوانان و نوجوانان بر سکوی افتخار در بخش‌های بین‌المللی، گواه این موضوع است.

اگرچه در دوران پهلوی تلاش می‌شد تا فرهنگ ابتذال و بدحجابی در جامعه رواج داشته باشد و حجاب را مانعی برای حضور بانوان در اجتماع می‌دانستند ولی با پیروزی انقلاب اسلامی ایران بانوان زیادی در عرصه‌های مختلف از جمله ورزش با رعایت حجاب توانستند به قهرمانی برسند.

طی این سال‌ها بانوان محجبه در رشته‌های مختلف ورزشی در سطح جهان حضور داشته و با کسب مقام قهرمانی نشان دادند که حجاب هیچ مانعی برای آنها نیست.

افزایش رشته‌های ورزشی در کشور

بدون شک توسعه فضاهای ورزشی زمینه و شرایط را برای پرورش استعدادها فراهم می‌کند، تا قبل از پیروزی انقلاب، در کل کشور فقط ۳۰ رشته ورزشی وجود داشت که امروز تعداد این رشته‌ها به بیش از ۱۷۰ رشته رسیده است، هچنین سرانه فضای ورزشی از سه سانتی‌متر به بیش از یک متر رسیده است و روز به روز با توسعه فضاهای ورزشی این سرانه در حال افزایش است.

در عرصه بین‌المللی ورزشکاران این سرزمین مدال‌هایی را کسب می‌کنند که هر کدام دنیایی افتخار به همراه دارد، ورزشکارانی که در جهان درخشیدند و توانستند در حوزه ورزش نام خود را در تاریخ قهرمانی ثبت نمایند.

سرانه ورزشی در لرستان ۶۰ سانتی‌متر است

سید آرش قیاسیان مدیرکل ورزش و جوانان لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: در حال حاضر سرانه ورزشی در لرستان ۶۰ سانتی‌متر مربع است که این سرانه قبل از انقلاب حدود دو سانتی‌متر بوده است و در این بخش رشد زیادی صورت گرفته است.

وی افزود: قبل انقلاب در استان هشت رشته ورزشی فعال بوده و در حال حاضر ۵۴ رشته ورزشی در استان فعال است و ورزشکاران در رشته‌های مختلف مشغول هستند.

وجود ۷۰ هزار ورزشکار سازمان یافته در لرستان

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان تصریح کرد: ۷۰ هزار ورزشکار سازمان یافته در استان وجود دارد که ۸۴ نفر نیز به اردوی ملی دعوت شده‌اند، همچنین ۷۰ ورزشکار لرستانی عضو تیم ملی هستند.

قیاسیان بیان کرد: سه نفر از ورزشکاران خانم و ۱۰ نفر ورزشکاران مرد توانستند مقام‌هایی آسیایی کسب کنند.

وی خاطرنشان کرد: در استان ۱۲۵ سالن سرپوشیده و روباز وجود دارد، همچنین ۷۱۶ باشگاه ویژه آقایان و ۴۸۸ باشگاه بانوان در استان فعال می‌باشند.

افتتاح ۱۴ پروژه ورزشی در دهه‌فجر

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان تصریح کرد: در دهه‌فجر امسال ۱۴ پروژه ورزشی در استان کلنگ‌زنی و افتتاح شد که برای این پروژه‌ها بالغ بر ۲۹ میلیارد تومان هزینه شده است و مساحت کل پروژه‌های ورزشی بیش از ۱۹۱ هزار متر مربع است.

قیاسیان با اشاره به خانه‌های جوان بیان کرد: در ۹ شهر استان خانه‌های جوان راه‌اندازی شده که با هدف ارتقای مشارکت جوان فعال شدند و این یکی از ظرفیت‌ها در حوزه جوانان است.

وی از تجهیز ۲۹ خانه ورزش روستایی خبر داد و گفت: این تعداد خانه ورزش روستایی با هزینه‌ای بالغ بر ۴۹۳ میلیون تومان، طی یک سال گذشته تجهیز شده که برای تجهیز هر خانه ورزش روستایی حدود ۱۷ میلیون تومان هزینه شده است.

انتهای‌پیام/