در معاملات امروز شاخص کل بورس تهران از نیمه کانال 1.5 میلیونی پایین آمد. شاخص‌های فرابورس نیز نزول کردند.

به گزارش سفیرافلاک، امروز یکشنبه بیست و سوم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش ۱۲ هزار و ۱۱۰ واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و ۵۴۵ هزار و ۹۷۰ واحد پایین آمد. 

شاخص کل هم وزن نیز با افت ۴ هزار و ۷۱۴ واحدی در رقم ۴۸۰ هزار و ۸۵۱ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس(آیفکس) با کاهش ۱۸۲ واحدی در سطح ۲۰ هزار و ۹۶ واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز ۷۶۱ واحد افت کرد و به رقم ۸۶ هزار و ۱۲ واحد رسیده است. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۲۱۶ نماد رشد قیمت داشتند و ۴۲۵ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۳۴ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۶ درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای فارس، شپدیس، فملی و شپنا بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای کچاد، ذوب و البرز بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای آریا، بپاس و شگویا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس گذاشتند و نمادهای فزر، حگهر و بجهرم بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و شستا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار  

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۰ هزار و ۶۷۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۲۲۳ میلیارد تومان بود که ۱۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش ۹ درصدی به نسبت روز گذشته به رقم ۴ هزار و ۲۲ میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، ۷۲ نماد صف خرید داشتند و ۷۹ نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت ۲۶ درصدی به ۱۸۱ میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز ۴۵ درصد افزایش یافت و ۶۱۱ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد چکارن (شرکت کارتن ایران) با صف خرید ۲۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از چکارن، نمادهای غنوش (شرکت نوش مازندران) و پدرخش (شرکت درخشان تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد غدانه اختصاص داشت که ارزش صف فروش آن ۱۳ میلیارد تومان بود. پس از غدانه، نمادهای حفارس، ثفارس، حآفرین و میهن بیشترین صف فروش را داشتند.

انتهای پیام/