تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا گفت: ارتباط ایران با کشورهای مخالف آمریکا، نقطه آغاز فروپاشی هژمونی نظام سلطه است و هرچه کشورهای مخالف آمریکا با هم هماهنگ و هم‌نظر شوند، به همین مقدار آمریکا ضعیف و دچار تزلزل می‌شود.

امیرعلی حیدر امیری در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به سفر ریاست جمهوری به چین، اظهار‌داشت: آیت‌الله رئیسی در بدو شروع ریاست‌جمهوری به‌دنبال احیای روابط با کشورهای همسایه و کشورهای آسیایی بود به‌طوری‌که با اکثر کشورهای همسایه ارتباط سیاسی و تجاری برقرار شد و همچنین جمهوری اسلامی ایران به پیمان شانگهای پیوست، در ادامه این اعتمادسازی و ایجاد ارتباط نیز وی به روسیه و چین سفرهایی داشته و دارند.

وی با بیان اینکه سفر ریاست جمهوری به چین از چند جهت قابل بررسی است، افزود: چین در آستانه ابرقدرت شدن در حوزه اقتصادی بوده و کشوری است که توانسته اقتصاد را اداره کند و نفوذ اقتصادی در اکثر کشورها دارد که‌ این‌ رویه برخلاف سلطه آمریکا است.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: ایران و چین یک قرارداد ۲۵ ساله را در دستور کار قرار دادند که یکی از اهداف ریاست‌جمهوری، احیا و نهایی‌کردن این قرارداد است و علاوه بر این نیز ده‌ها قرارداد تجاری، علمی، سیاسی و تحقیقاتی با کشور چین منعقد شده است.

امیری با اشاره به اینکه آمریکا به شدت مخالف اینگونه سفرها است، گفت: آمریکا می‌داند که عملیاتی شدن این توافق‌های سفر باعث افول هژمونی آمریکا و دلار می‌شود و این سفرها ارتباطات چندجانبه‌ای را با دیگر کشورها برقرار می‌کند.

وی بیان کرد: در این سفر ایران و چین به‌دنبال حذف دلار از مبادلات تجاری و تقویت واحد پول دو کشور خود هستند و این اقدام در واقع یک نوع مبارزه با رژیم ستمکار آمریکا است.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا خاطرنشان کرد: ارتباط با کشورهای همسایه و برقراری روابط تجاری با کشورهای آسیایی نتایجی را به دنبال دارد و آمریکا به شدت از این ارتباطات ناراحت و پریشان است و در رسانه‌های همسو با خود، مخالفت خود را با این سفرها و ارتباطات اعلام کرده و با سم‌پاشی، سعی در تخریب این روابط می‌کند چون می‌داند هرچه کشورهای مخالف آمریکا با هم هماهنگ و هم‌نظر شوند، به همین مقدار آمریکا ضعیف و دچار تزلزل می‌شود لذا ارتباط با کشورهایی مانند چین، روسیه، هند، کره شمالی، ونزوئلا، کوبا و …نقطه آغاز فروپاشی هژمونی آمریکا است.

انتهای‌پیام/