لرستان به عنوان پایتخت طبیعت و تاریخ ایران در تدارک نوروز است و همه امکانات برای میزبانی از مسافران نوروزی در استان فراهم می‌شود تا نوروز امسال یکی از مقاصد گردشگری باشد.

به گزارش سفیرافلاک، یکی از صنعت‌هایی که طی سال‌های اخیر در دنیا رونق زیادی پیدا کرده است صنعت گردشگری است که با ایجاد زیرساخت‌ها و فراهم کردن شرایط، زمینه برای جذب گردشگر فراهم شود که این اقدام توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی را به دنبال دارد.

هرساله در ایام نوروز به دلیل آب و هوای بهاری ایران، مسافران نوروزی از جای جای جاذبه‌های گردشگری کشور بازدید می‌کنند، جاذبه‌هایی که از نظر زیبایی بسیار منحصر به فرد بوده و در دنیا نمونه‌ای ندارند.

لرستان در تدارک نوروز

گردشگران داخلی و خارجی با بازدید از این جاذبه‌ها می‌توانند با آداب و رسوم، آئین‌ها، هویت، فرهنگ، سوغات مردمان همان خطه آشنا شوند که طی این سالها با ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز، زندگی چند روزه‌ای را در فضای روتا تجریه می‌کنند.

استان لرستان یکی از استان‌های خوش آب و هوا در فصل بهار است که به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به پایتخت طبیعت و تاریخ شهرت گرفته است، در ایام نوروز مسافران نوروزی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان بازدید می‌کنند و تصاویر بسیار زیبای این جاذبه را در قاب دوربین‌ها به یادگار نگه می‌دارند.

اگرچه حدود یک ماه تا رسیدن نوروز باقی مانده است اما از هم اکنون شهرها در تدارک رسیدن نوروز هستند تا با آمادگی کامل بتوانند از مسافران نوروز پذیرایی کنند، فراهم کردن زیرساخت‌ها و شرایط لازم برای پذیرایی، اسکان، بازدید از جاذبه‌ها و سایر موارد در دستور کار دستگاه‌های مرتبط قرار دارد تا به بهترین شکل پذیرای گردشگران نوروزی باشند.

تشکیل ۱۰ کمیته برای آمادگی پذیرایی مسافران نوروزی

اسکندر فلاحوند معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در گفتگو با سفیرافلاک اظهارداشت: تاکنون دو جلسه از ستاد هماهنگی خدمات سفر در استان برگزار شده و دستگاه‌های مرتبط اقداماتی را که باید انجام دهند را اعلام کرده‌اند تا به بهترین شکل بتوان میزبان مسافران نوروزی باشیم.

وی افزود: در استان ۱۰ کمیته در ستاد هماهنگی سفر تعریف شده که هر کدام وظیفه‌ای را بر عهده دارند و تا فرا‌رسیدن نوروز این جلسات به صورت مستمر برگزار می‌شود تا در ایام نوروز مشکل و نواقصی رخ ندهد و گردشگران نوروزی به راحتی بتوانند اسکان یابند و بازدید از جاذبه‌های استان را نیز انجام دهند.

برپایی نمایشگاه صنایع دستی در شهرهای لرستان

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: همزمان با ایام نوروز در همه شهرهای استان نمایشگاه صنایع دستی برگزار می‌شود تا مسافران نوروزی در سفر به هر شهری بتوانند با سوغات و صنایع دستی استان آشنا شوند و در واقع با برپایی نمایشگاه، صنایع دستی را بهتر می‌توان به گردشگر معرفی کرد.

فلاحوند عنوان کرد: در ورودی شهرهای استان، پایگاه‌هایی ایجاد می‌شود تا بروشورها و راهنمای سفر را به گردشگران و مسافران نوروزی تحویل دهند و مسافران نوروز به راحتی بتواند از مقاصدی که در نظر دارند بازدید کنند.

ظرفیت اقامتگاه‌های استان ۲۳۰۰ تخت است

وی با اشاره به اپلیکیشن لرستان سفر خاطر نشان کرد: این اپلیکیشن رونمایی شده و طرح نهایی تا نیمه اسفند ماه اجرا می‌شود که در راستای اجرای این طرح، هر مسافر نوروزی که وارد مرز جغرافیایی استان لرستان، پیامکی را دریافت می‌کند که در این پیامک همه مناطق گردشگری، رستوران‌ها، مراکز اقامتی معرفی می‌شود.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به این که ظرفیت اقامتگاه‌های استان دو هزار و ۳۰۰ نفر است گفت: این ظرفیت شامل هتل، هتل آپارتمان، مسافرخانه، اقامتگاه بوم گردی است که با آغاز تعطیلات نوروزی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

آماده سازی ۱۶۵ مدرسه برای اسکان مسافران نوروزی

فلاحوند بیان کرد: همچنین امسال ۱۶۵ مدرسه در شهرهای استان با ظرفیت هزار و ۵۸۶ کلاس درس و شش خانه معلم با ظرفیت ۳۸۰ تخت برای مسافران نوروزی مهیا شده است که مسافران نوروزی می‌توانند برای اسکان از این ظرفیت استفاده کنند.

وی با اشاره به این که اقامتگاه‌های بوم گردی در استان بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند، افزود: در حال حاضر در استان هشت اقامتگاه بوم‌گردی در استان فعال است که در ایام مختلف سال به ویژه در ایام نوروز میزبان مسافران و گردشگران نوروزی‌اند.

انتهای‌پیام/