بورس تهران مجددا یک رشد بیش از 60 هزار واحد را ثبت کرد تا ثابت شود این بازار گاردصعودی گرفته و قرار است عقب‌ماندگی خود از سایر بازارها را جبران کند.

به گزارش سفیرافلاک، روز دوشنبه که بازار سهام رشد خوبی داشت، تحلیلگران تکنیکال می‌گفتند که بازار باید یک رشد دیگر هم داشته باشد تا روند صعودی بورس را تأیید کند. دیروز این رشد اتفاق افتاد و با ثبت دو کندل پرقدرت صعودی، عملاً از دید تکنیکال روند صعودی بورس به تأیید رسید.

پس از مدتی افت که این بار افت پرشتابی هم بود، بازار دوباره گارد صعودی گرفته و این بار به نظر می‌رسد دیگر نباید منتظر افت چندماهه بورس بود.

با توجه به رشد قیمت دلار، محرک اصلی بازار سهام به حرکت درآمده و دیگر نمی‌توان انتظار داشت که بازار خیلی پایین‌تر از این اعداد برود.

نباید فراموش کرد که از سال ۹۹ تابه‌حال، دلار همواره در حال رشد بوده و طی این مدت بورس سقوطی سنگین را تجربه کرده است. حتی اگر بخش بزرگی از سقوط بورس را نتیجه تخلیه حباب این بازار بدانیم، بازهم باید گفت که بازار سهام نسبت به سایر بازارها جامانده و باید رشد کند تا به بازارهای موازی برسد.

افزایش عرضه‌ها نگران‌کننده نیست

دیروز وضعیت معاملات بورس نشان می‌داد که این بازار وارد روندی صعودی شده و سرمایه‌گذاران حقیقی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که باید سرمایه خود را وارد بورس کنند.

گرچه دیروز در میانه زمان معاملات ناگهان عرضه‌ها در بازار افزایش یافت و بسیاری از صفوف خرید هم عرضه شدند، اما این عرضه‌ها درروند صعودی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. ضمن اینکه نباید تصور کرد که رشد بازار باید همیشه پرشتاب و بدون وقفه باشد.

بازار همیشه نیاز به عرضه دارد تا روندی غیرمنطقی به خود نگیرد. مهم این است که قدرت تقاضا، بار منفی عرضه‌ها را خنثی کند که دیروز همین اتفاق رخ داد.

جهش خیره‌کننده ارزش معاملات

مهم‌ترین رویداد بازار روز گذشته، رشد ارزش معاملات تا سطح ۹۳۰۰ میلیارد تومان بود. در شرایطی که چهارشنبه هفته گذشته ارزش معاملات خرد حتی به ۳۰۰۰ میلیارد تومان هم نرسیده بود، دیروز رقم ۹۳۰۰ میلیارد تومان برای معاملات بازار ثبت شد که عددی قابل‌توجه است.

سرمایه‌گذاران حقیقی نیز ۳۴۰ میلیارد تومان پول به بازار تزریق کردند و شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد ۱٫۳۱ را نمایش می‌دهد که همچنان برتری قدرت خریداران در مقابل فروشندگان را یادآوری می‌کند.

با توجه به شرایط معاملات روز گذشته و افزایش عرضه‌ها، برای امروز می‌توان بازاری متعادل‌تر نسبت به‌روز گذشته را متصور بود. البته شاخص به‌احتمال‌زیاد مثبت خواهد بود اما دیگر خبری از رشد سنگین نیست و با افزایش عرضه‌ها، شیب صعودی شاخص‌ها هم کمتر می‌شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز