افزایش قیمت گوشت قرمز در لرستان سبب حذف آن از سفره مردم شده است.

به گزارش سفیرافلاک، گوشت یکی از اقلام پروتئینی در سبد غذایی مردم محسوب می‌شود که در کشور سالانه ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز مصرف می‌شود و استان‌های زیادی در کشور در تولید این ماده پروتئینی رکورددار هستند.

طی روزهای اخیر قیمت گوشت قرمز با افزایشی همراه بوده است به‌طوری‌که برخی افزایش قیمت دلار و ارز را علت افزایش قیمت گوشت عنوان کردند، برخی دلالان را عامل اصلی دانستند و برخی هم عنوان کردند قیمت گوشت افزایشی نداشته و گوشت خاص، گران است.

سودجویی دلالان در بازار گوشت قرمز

در بررسی‌هایی از سطح بازار مشخص شده است که قیمت مصوبی برای گوشت قرمز وجود ندارد و متاسفانه از همین موضوع عده‌ای برای افزایش قیمت‌های بی‌حساب و کتاب استفاده می‌کنند، این در حالیست که اگر قیمت مصوبی برای گوشت قرمز وجود داشته باشد، تلاطم در این بازار کاهش می‌یابد.

واقعیت این است که هر قصابی و هر شهری قیمتی را که مد نظر دارد برای عرضه گوشت حساب می‌کند و همین سبب چند نرخی شدن این ماده پروتیئنی شده است در حالی که اگر گوشت قرمز هم قیمت مصوبی داشته باشد قطعا از افزایش و چند نرخی بودن آن جلوگیری می‌کند.

در حال حاضر دام زنده کیلویی ۱۵۵ هزار تومان است که بعد از رسیدن به مرحله عرضه به بیش از ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد، از سوی دیگر قیمت بالای نهاده‌ها عاملی برای افزایش قیمت گوشت محسوب می‌شود.

در لرستان قیمت هر کیلو گوشت گاو ۲۶۰ هزار تومان و گوسفند به بیش از ۳۵۰ هزار تومان رسیده است و این قیمت نسبت به ماه گذشته افزایش زیادی داشته است.

مشکلی در تامین مرغ نداریم

سید عماد شاهرخی رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با سفیرافلاک، اظهارداشت: برای مرغ یک قیمت مصوب ۶۳ هزار تومان تعیین شد و حتی طی هفته‌های گذشته قیمت مرغ در استان کمتر از نرخ مصوب بود و هم اکنون به این نرخ رسیده است.

وی افزود: به دلیل جوجه‌ریزی‌هایی که در ماه‌های قبل صورت گرفته، خوشبختانه مشکلی در بحث تولید و توزیع مرغ نداریم و در ماه‌های اسفند و فروردین نیز مرغ به اندازه کافی تولید و توزیع می‌شود حتی می‌توانیم مازاد مرغ‌ها را به استان‌های دیگر هم بفرستیم.

برخورد با متخلفان در بازار گوشت قرمز

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه لرستان، تولید کننده گوشت قرمز است، تصریح کرد: با توجه به رونق دامپروری در استان لرستان، در شرایطی به استان‌های دیگر هم دام می‌فرستیم و سالانه مقدار قابل توجهی گوشت قرمز در استان تولید می‌شود.

شاهرخی بیان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو گوشت گاو ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار تومان و گوشت گوسفند ۲۲۰ تا ۲۴۰ هزار تومان است و هر جایی گوشت قرمز را بیش از این عرضه کند، متخلف است و بازرسان قطعا برخورد می‌کنند.

وی عنوان کرد: گوشت گوسفند نر را فقط عده‌ای خاص مصرف می‌کنند و تعیین گوشت قرمز فقط برای گوشت‌هایی است که عامه مردم استفاده می‌نمایند.

۲۱۲ تن گوشت در لرستان توزیع می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه روزانه در استان ۵۰ تن گوشت قرمز مصرف می‌شود، گفت: برای تعادل در عرضه و تقاضا و با توجه به نزدیک شدن به نوروز و رمضان، ۵۰۰ تن گوشت منجمد به قیمت هرکیلو ۱۵۵ هزار تومان عرضه شده است.

شاهرخی خاطرنشان کرد: همچنین ۲۱۲ تن دیگر گوشت برای تنظیم بازار شب عید در لرستان توزیع می‌شود که بازرسی‌ها به صورت مستمر در بازار حضور دارند و با افرادی که دست به گرانفروشی بزنند برخورد می‌کنند.

تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای قصابی‌ها طی یک هفته

جواد احمدپور مدیر بازرسی و نظارت بر توزیع کالاهای اساسی جهاد کشاورزی لرستان گفت: بازرسی‌ها توسط تیم‌ها به صورت مستمر ادامه دارد که در هفته اخیر، هزار مورد بازرسی از قصابی‌ها و بازار گوشت در استان انجام شده که منجر به تشکیل ۴۵ پرونده تخلف شده است.

وی افزود: قصابی‌های متخلف طی این هفته ۲۰۰ میلیون تومان جریمه شدند و در صورت مشاهده هرگونه کم‌فروشی، گرانفروشی و سایر تخلفات برخورد صورت می‌گیرد.

به نظر می‌رسد با تشدید بازرسی‌ها، تلاطم در بازار گوشت از بین رفته و شاهد ثبات قیمت باشیم.

انتهای پیام/