مدیر نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس گفت: پرداخت سود توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بورسی غیرمعقول نیست اما در مورد پالایش‌یکم مجمع امسال پرداخت سود را تصویب نکرد.

به گزارش سفیرافلاک، علی‌اکبر ایرانشاهی با اشاره به پرداخت سود صندوق‌ قابل معامله بورسی پالایش‌یکم ،اظهار داشت: پرداخت سود توسط ETF‌ها یا همان صندوق‌های قابل معامله بورسی امر غیرمعقولی نیست همانطور که سال گذشته هم با مصوبه مجمع صندوق پالایش‌یکم مقداری سود بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق تقسیم شد اما مجمع امسال تصمیمی برای تقسیم سود نداشته است.

وی افزود: مجمع صندوق می‌تواند تصویب کند که سود حاصله را بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله از جمله پالایشی تصویب کند و این امکان وجود دارد.

ایرانشاهی تأکید کرد: در مجمع عمومی امسال صندوق پالایش‌یکم مجمع با پرداخت سود به دارندگان واحدهای این صندوق موافقت نکرد و این امر در کدال هم افشا شده است. البته ممکن است در سال‌های بعد تصویب کند و سود بدهد و در اساسنامه صندوق پالایش یکم هم که امسال اصلاح شد، مسأله پرداخت سود پیش‌بینی شده است.

مدیر نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس همچنین در مورد پرداخت واحدهای صندوق ETF دولت به متولدان ۱۴۰۰ به بعد از سوی دولت،‌گفت: اجرای این مسأله نیازمند همکاری بخش‌های مختلف است و تا کنون اجرا نشده اشت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی متولی این مسأله هستند.

وی همچنین در مورد اینکه بعد از سه سال دارندگان صندوق پالایش‌یکم نتوانستند به سوددهی برسند،‌گفت: امسال اساسنامه صندوق پالایش‌یکم تغییر کرد و بازارگردان به این صندوق اضافه شد و این اتفاقات برای جبران عدم‌النفع سرمایه‌گذاران در این صندوق است همچنین اساسنامه صندوق‌ دارایکم در هیأت دولت تغییری پیدا کرد تا منافع سرمایه‌گذاران این صندوق تأمین شود.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : فارس