رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست لرستان گفت: پایش و رصد گونه اندمیک سمندر لرستانی در زیستگاه‌های این جانور آغاز شده است.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی محیط زیست لرستان محسن امیری اظهار داشت: بررسی زیستگاه‌های سمندر لرستانی در روزهای پایانی سال با هدف حفاظت و جلوگیری از قاچاق این گونه اندمیک در خطر انقراض و تخریب زیستگاه، بررسی وضعیت فعلی، شناسایی عوامل تهدید، کاهش جمعیت گونه و برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های آتی در سطح استان لرستان انجام می‌شود.

وی افزود: پایش و رصد زیستگاه‌های این گونه ارزشمند با حضور کارشناسان و محیط‌بانان اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش در منطقه شادابکوه آغاز شده است.

رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست لرستان عنوان کرد: سمندر لرستانی در تقسیم‌بندی‌های اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به دلیل محدوده پراکنش کوچک (جنوب لرستان و شمال خوزستان) و فرصت اندک برای تولید مثل، در فهرست جانوران در معرض انقراض قرار گرفته است.

وی بیان کرد: سمندر لرستانی یکی از گونه‌های ارزشمند دوزیستان ایران و بومی جنوب غرب زاگرس است که امروزه در کانون توجه سازمان محیط زیست و مردم قرار گرفته که این پیشرفت در آگاهی مردم همچنین ثبت شدن نام سمندر به عنوان گونه در خطر انقراض بسیار ارزشمند است.

امیری با بیان اینکه نگرانی‌ها در مورد بقای این گونه همچنان وجود دارد گفت: از دوستداران محیط زیست درخواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه قاچاق و زنده‌گیری این گونه با سامانه شبانه روزی ۱۵۴۰ تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام/