مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به تخریب ۹ باب مغازه در حریم قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد گفت: 100 میلیارد تومان برای تملک و تخریب 11 باب مغازه باقی مانده نیاز است.

به‌گزارش سفیرافلاک به‌ نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی لرستان، عطا حسن‌پور اظهارداشت: عملیات تخریب ۹ باب مغازه به منظور آزادسازی حریم و‌ عرصه قلعه فلک‌الافلاک و پل گپ‌ خرم‌آباد انجام گرفت که این ۹ باب مغازه حدود ۲۵۵ مترمربع مساحت داشتند و اعتباری حدود ۳۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای تملک آنها هزینه شده است.

وی افزود: این تعداد مغازه در ضلع شمالی قلعه فلک‌الافلاک قرار دارند و اعتبار تملک آنها از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان اختصاص پیدا کرده که در مرحله دوم عملیات آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک ۹ باب مغازه تخریب شد و در نهایت ۱۱ باب دیگر باقی مانده که تملک و تخریب این تعداد مغازه نیز حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان تصریح کرد: آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک از اولویت‌های این اداره‌کل بوده به طوری که در مجموع ۴۵ باب مغازه‌ در عرصه و‌ حریم قلعه تاریخی فلک‌الافلاک وجود داشت که در مرحله نخست در سال ۱۳۹۰ و با تخصیص ۳۲ میلیارد تومان اعتبار ۲۷ باب مغازه به مساحت تقریبی ۴۵۰ مترمربع در حریم قلعه فلک‌الافلاک تملک و تخریب شده‌اند.

وی بیان کرد: با تملک و تخریب املاک عرصه ‌و حریم قلعه فلک‌الافلاک مقدمه ثبت جهانی این ارزشمند در سال ۱۴۰۲ نیز شتاب خوبی خواهد داشت.

انتهای پیام/