کارشناس بازار سرمایه گفت: مردم برای حفظ ارزش دارایی‌ها به جای خرید دلار، سهام‌های دلاری بخرند.

به گزارش سفیرافلاک، یگانه اقبال‌نیا اظهارداشت: در ماه‌های شهریور، مهر و آبان نوسان رشد بازار سرمایه را داشتیم، به این شکل که بازار سرمایه یک رشد اندک را تجربه می‌کرد و نوسان‌گیران یک بازدهی به‌دست می‌آوردند و سپس شاخص کل بازار سرمایه مجددا نزول می‌کرد. به این نوع روند «نوسان ممتد» می‌گویند.

وی افزود: دلیل «نوسان ممتد» شرایط بد اقتصادی و نااطمینانی به آینده اقتصاد است و در این شرایط تحلیلگران بازارهای مالی نمی‌توانند پیش‌بینی از آینده اقتصاد داشته باشند، ناتوانی در پیش‌بینی آینده اقتصاد موجب شده است شاخص کل بورس برای رشد مقاومت کند.

کارشناس بازارسرمایه بیان کرد: در یک سال گذشته بازارهای رقیب بازار سرمایه یعنی بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو رشد شدید قیمتی را تجربه کرده‌اند، اما بازار سهام با دلار ۳۰ هزار تومانی در حال معامله است، به عبارت دیگر بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها بسیار ارزان است. این موضوع موجب شده است تا طی دو هفته گذشته حجم زیادی از نقدینگی وارد بازار سهام شود و شاخص کل بورس از نیمه‌های کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شروع به رشد کند و در ادامه کانال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحدی را فتح کند.

تحلیلگر بازارهای مالی عنوان کرد: بازار سهام برای این که به رشد خود ادامه دهد به پول‌های خرد حقیقی نیاز دارد، ولی ورود پول‌های خرد به بازار سهام نیاز به اعتماد اهالی بازار سهام به خصوص سهام داران خرد احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر بازار سرمایه به صورت ملایم و آرام به رشد خود ادامه دهد، رشد بازار ادامه‌دار خواهد ماند، همچنین بازار سهام برای اینکه به رشد خود ادامه دهد به ثبات بازار ارز نیاز دارد.

اقبال‌نیا بیان کرد: به دلیل رشد قیمتی که بازارهای رقیب بازار سرمایه به خصوص بازار ارز داشته‌اند، توصیه می‌شود که مردم در این بازارها سرمایه‌گذاری نکنند. در روز یک شنبه (۷ اسفند) دیدیم که نرخ دلار در بازار غیر رسمی به کانال بالاتر از ۶۰ هزار تومان صعود کرد، اما در یک ساعت حدود ۴ تا ۵ هزار تومان نرخ دلار ریزش کرد، این موضوع حاکی از این است که بازار ارز محل امنی برای سرمایه‌گذاری نیست، بنابراین مردم به جای این که خود دلار را بخرند، بهتر است تا سهام‌های دلاری را بخرند، زیرا نرخ دلاری سهم‌ها ۳۰ هزار تومان است.

کارشناس بازار سهام گفت: مردم به دلیل تجربه‌ای که از سال ۹۹ دارند از بازار سهام می‌ترسند، به همین دلیل نقدینگی به سمت بازار سهام به سختی ورود می‌کند و اگر نقدینگی به بازار سهام ورود کند، سهم‌های دلاری به ارزش واقعی خودشان خواهند رسید.

اقبال نیا تاکید کرد: اگر مسئولان بتوانند اعتماد مردم را به بازار سرمایه بازگردانند، دیگر مردم به صرافی‌ها برای خرید ارز مراجعه نمی‌کنند و در گاوصندوق‌های خود ارز ذخیره نمی‌کنند و جلوی صرافی‌ها شاهد اجتماع و صف مردم نخواهیم بود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بازار