مدیرکل کمیته‌امداد لرستان گفت: با توجه به اینکه توانمندسازی نیازمندان، اولویت مهم کمیته‌امداد بوده، ۱۳ هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد شده است.

به گزارش سفیرافلاک، کم نیستند انسان‌هایی که سخاوت دستانشان به وسعت یک آسمان است، خیرانی که برای دستگیری از نیازمندان هرآنچه که توان مالی دارند را تقدیم می‌کنند تا لبخند مهر را بر لبان محرومان بنشانند.

به روزهای پایانی سال که نزدیک می‌شویم، هرساله جشنی به نام نیکوکاری برگزار می‌شود تا خیران برای کمک به خانوارهای نیازمند در آستانه نوروز کمک نمایند که این افراد هم بتوانند عید نوروز را با شادی و نشاط برگزار نمایند.

بهاری کردن دلِ کودکان چشم به راه کمک خیران، حال و هوای خاصی دارد، کودکانی که منتظر هستند تا قلک‌های هم سن و سالانشان که توانایی مالی دارند، شکسته شود تا آنها بتوانند لباسی نو بر تن کنند و کفشی نو به پا نمایند.

جشن نیکوکاری در آستانه سال جدید فرصتی است تا شادی‌هایمان را با نیازمندان تقسیم کنیم تا همه در عید نوروز با خوشحالی، رسیدن سالی جدید را جشن بگیریم.

نهاد کمیته امداد در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۷ به فرمان امام خمینی(ره) تاسیس شد که این نهاد نیازمندان زیادی را تحت پوشش قرار داده و در طول سال در حوزه‌های مسکن، اشتغال، جهیزیه، درمان، تحصیل و بخش‌های دیگر کمک می‌نماید.

در همین راستا به مناسبت ۱۴ اسفند روز احسان و نیکوکاری گفتگویی با جلال شیخ‌پور مدیرکل کمیته امداد لرستان انجام شده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

مهم‌ترین اهداف کمیته امداد چیست و چند خانوار در استان تحت پوشش قرار دارند؟

در بین آحاد جامعه افرادی که باید در اولویت شاد کردن دل آنها قرار گیرد، محرومان و نیازمندانی هستند که خداوند بر این امر تاکید زیادی نموده و آنچه که مورد تاکید دین اسلام است انفاق می‌باشد که برکاتی را به دنبال دارد.

از دیگر برکات انفاق روی آوردن خیر و برکت در زندگی و زیاد شدن روزی است و زمانی که انسان‌ها به دیگران کمک می‌کنند، خیر و برکت نصیب آنها می‌شود.

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی(ره) که متحول کننده جهان امروز ما بود، ۲۲ روز بعد از پیروزی انقلاب با این نگرش اقدام به تاسیس نهادی به نام کمیته امداد نمود که یکی از وظایف اصلی نظام را بر عهده این نهاد قرار داد به طوری که تاکنون این نهاد با همکاری مردم و تلاش امدادگران به صورت مویرگی در بخش‌های مختلف خدماتی را ارائه می‌دهند و آنچه در کمیته امداد به عنوان اولویت اول قرار دارد، توانمندسازی خانواده‌هایی است که تحت حمایت هستند.

در کمیته امداد استان،۱۰۳ هزار خانواده تحت پوشش قرار دارند که از خدمات بهره‌مند هستند، یکی از شاخصه‌های کاری در کمیته امداد زنجیره اشتغالزایی است که خدماتی را ارائه می‌دهد و یک سوم اشتغال خُرد جامعه توسط این نهاد ایجاد می‌شود.

امسال چه تعداد اشتغال برای مددجویان ایجاد شده است؟

زنجیره اشتغال در کمیته امداد از استعدادسنجی گرفته تا ایجاد انگیزه و آموزش و مهارت‌آموزی و همچنین پرداخت تسهیلات، ایجاد اشتغال‌های خُرد، تولید و تا مرحله‌ای که این محصولات در بازارها عرضه شود را در برمی‌گیرد.

با همین رویه در سال جاری هزار و ۶۰۰ طرح اشتغالزایی مطرح و ۱۳ هزار فرصت شغلی برای مددجویان ایجاد شده که در این راستا بانکها همکاری کردند و ۷۶۹ میلیار تومان تسهیلات در اختیار کسانی قرار گرفت که امروز مشغول به کار هستند.

این طرح‌ها شامل آموزش پهباد در بخش کشاورزی، ۱۱ هزار برنامه آموزشی برای کسب مهارت برای اشتغال با هزینه شش میلیارد تومان در جهت کسب مهارت و اشتغال خوب انجام شده است.

باتوجه به اینکه اهدای جهیزیه از برنامه‌های این نهاد است، امسال چند نوعروس از جهیزیه بهره‌مند شدند؟

از فعالیت‌های خوبی که با همکاری مردم و خیران انجام شده است، اهدای سه هزار و ۵۰ سری جهیزیه برای کمک به امر ازدواج بوده چرا که ازدواج از امور مقدس است اما دارای ظرافت‌هایی است و یکی از ملزوماتی که شرایط امر ازدواج را مهیا می‌کند، جهیزیه بود که شامل یخچال، تلویزیون، فرش، اجاق گاز و سایر لوازم بوده است.

چند خانواده از تسهیلات قرض‌الحسنه برای توانمندسازی بهره‌مند شدند؟

آنچه مورد تاکید است کمک به توانمندسازی و حفظ کرامت انسانهاست که تلاش می‌شود این افراد از دریافت کمک بلاعوض جدا شده و کمک شود تا این مشکلات با دریافت  وام‌های قرض‌الحسنه برطرف گردد.

در سال جاری ۹ هزار و ۲۰۰ فقره وام با هزینه ۱۰۵ میلیارد تومان بدون بهره و کارمزد از طریق صندوق امداد به مددجویان پرداخت شد.

همچنین در سال جاری ۸۵۱ میلیارد تومان مستمری پرداخت شده و شش هزار و ۹۳۶ ملزومات زندگی شامل یخچال، کولر، گاز، بخاری و نیازمندی‌های اولیه توزیع شده است.

امسال چه تعداد مسکن به مددجویان واگذار شد؟

یکی از مشکلات امروز جامعه، مسئله مسکن است و فرد نیازمندی که درآمد محدود دارد در این زمینه با مشکلاتی همراه است خصوصا زنانی که سرپرست خانوار بودند لذا یکی از اولویت‌های کمیته امداد در سال جاری ساخت مسکن بود که سه هزار واحد مسکونی در دست ساخت داریم و ۹۰۵ واحد را تحویل دادیم و سرپناهی برای مددجویان فاقد مسکن ایجاد شده است.

در راستای کمک هزینه مسکن و اجاره مسکن نیز هزار و ۳۴۰ فقره وام ودیعه مسکن پرداخت شده که ۱۰ هزار و ۴۲ خانوار با هزینه پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از کمک هزینه اجاره بهره‌مند شدند.

امسال چند پایگاه برای جشن نیکوکاری برپا می‌شود؟

امسال ۲۱۵ مرکز نیکوکاری و ۲۴ اداره کمیته‌امداد در میادین شهر آماده شدند تا در این روز کمک‌های نقدی و غیرنقدی را جمع‌آوری کنند.

سال گذشته مردم استان ۲۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به‌صورت نقدی و غیرنقدی کمک کردند که در آستانه نوروز در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

انتهای پیام/