درختان، ریه‌های تنفسی شهر محسوب می‌شوند، هرچه تعداد درختان و فضای سبز بیشتر شود می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

به گزارش سفیرافلاک، کم کم صدای پای بهار به گوش می‌رسد، طراوت هوا و سرسبز شدن دشت و دمن، رسیدن بهاری دیگر را نوید می‌دهد و زمین سخاوتمندانه همه سرسبزی و طراوت بهاری را در زیباترین فصل سال هدیه می‌دهد.

نوروز که از راه می‌رسد، رختی سبز بر تن درختان و طبیعت پوشیده می‌شود و تازگی و از نو بودن را مژده می‌دهد که زمین پس از چندین فصل رنگارنگ، دوباره بهاری شده است.

هر ساله ۱۵ تا ۲۲ اسفند هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و فرصتی است تا با اجرای برنامه‌هایی مانند درختکاری، بر ضرورت و اهمیت کاشت و حفاظت از نهال و درختان که در زندگی بشر نقش مهمی دارند، تاکید شود.

در این ایام که چند روزی بیشتر تا رسیدن فصل بهار باقی نمانده است، بهترین فرصت برای کاشت نهال‌هایی بوده تا سال‌های بعد به درختانی تنومند تبدیل شوند، درختانی که در هر شهر و مکانی می‌توانند برای زندگی انسان‌ها نقش مهمی ایفا نمایند.

در روایت‌های زیادی از سوی ائمه اطهار(ع) بر کاشت و نگهداری از درختان تاکید شده تا جایی که امام صادق(ع) فرمودند: زراعت کنید و درخت بکارید به خدا قسم هیچ کاری از کارهای مردم حلال‌تر و پاکیزه‌تر از آن وجود ندارد، از همین رو هرساله رهبر معظم انقلاب در راستای اهمیت فرهنگ درختکاری، نهالی را غرس می‌کنند و چند جمله‌ای را در مورد ضرورت این کار سخنرانی می‌کنند.

درختان، ریه‌های تنفسی

در روز ۱۵ اسفند در جای جای شهرهای کشور، نهال‌هایی غرس می‌شود که در صورت مراقبت از این نهال‌ها می‌توانیم ایرانی سرسبزتر داشته باشیم و سرسبزی ایران در گرو نهادینه کردن فرهنگ درختکاری است.

درختان، ریه‌های تنفسی شهر محسوب می‌شوند که هرچه تعداد درختان و فضای سبز بیشتر باشد می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد چرا که امروزه با ماشینی شدن زندگی‌ها و افزایش میزان آلاینده‌ها و گازهای خطرناک برای انسان، توسعه درختکاری می‌تواند از میزان این آلودگی‌ها بکاهد.

هرچند نهالی کوچک، ولی می‌توان با کاشت یک نهال و مراقبت از آن در طول سال در فرهنگ درختکاری نقش خود را در صیانت و حفاظت از طبیعت و احیای آن ایفا کرد.

تولید ۳۰ میلیون نهال در لرستان

احسان سهرابی رئیس اداره جنگلکاری منابع طبیعی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: سهمیه استان لرستان برای تولید نهال طی چهار سال ۳۰ میلیون نهال است که هر سال باید هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نهال تولید شود.

وی افزود: در نهالستان‌های دولتی امسال یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار اصله نهال و در نهالستال‌های بخش خصوصی نیز دو میلیون و ۱۰۰ هزار نهال تولید شده که در مجموع امسال سه‌میلیون و ۲۰۰ هزار نهال تولید شده است.

رئیس اداره جنگل‌کاری منابع طبیعی لرستان تصریح کرد: در استان پنج نهالستان در خرم‌آباد، بروجرد، چگنی و پلدختر وجود دارد که ظرفیت تولید این نهالستان‌ها سالانه بیش از ۱۲ میلیون نهال است.

توزیع یک‌میلیون نهال در هفته منابع طبیعی

سهرابی بیان کرد: همزمان با روز درختکاری یک‌میلیون اصله نهال در استان توزیع می‌شود که این تعداد نهال در اختیار مدارس، شهرداری‌ها و هر دستگاهی که در راستای افزایش فضای‌سبز برنامه داشته باشند، قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در کل کشور قرار است که یک میلیارد درخت کاشته شود که گامی بلند در راستای توسعه درختکاری و فضای سبز در کشور بوده که لازم است همه افراد برای تحقق این مهم اقدام نمایند و با کاشت نهال بتوانیم به سرسبزی کمک کنیم.

رئیس اداره جنگل‌کاری منابع طبیعی لرستان گفت: توسعه درختکاری می‌تواند در کمک به جلوگیری از فرسایش خاک، مهار آب‌های سطحی، جذب گازها و دودهای آلاینده و همچنین گردشگری کمک نماید.

انتهای پیام/