تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل نوشت: سران جاهل سرسپرده عرب از روی کینه‌توزی‌های فرقه‌ای دست به ساخت فیلم خلیفه دوم عمر بن خطاب زدند و با تحریف‌های آشکار تاریخی یک الگوی فوق مثبت در اختیار توده مردم تحقیرشده و بریده از اعتقادات خود قراردادند که به عقیده بنده جنبش‌های خلافت خواهی و جهادی را جان تازه بخشید و تحرکات زیادی را در سراسر جهان اسلام به وجود آورد.

 به گزارش سفیرافلاک، پخش سریال معاویه به نفع هرکسی باشد صد درصد به ضرر حکام عرب و اربابان مستکبر آنان خواهد بود؛ خلافت و امامت در اندیشه اهل سنت، جانشین نبوت در حفظ دین و سیاست دنیاست. در این اندیشه هیچ‌گاه دین از دنیا جدا نیست و حاکم اسلامى چون «نایب»، «تابع» و «خلیفه» پیامبر(ص) است و قبل از هر چیز ضامن استمرار شریعت و احترام و اجراى آن است.

ماوردى از متفکرین برجسته اهل سنت امامت را جانشین نبوت در حفظ دین و سیاست دنیا تعریف کرده است. (الاحکام السلطانیه، ص ۵) و از تعاریف مشهور خلافت؛ ریاست عامه در امور دین و دنیا به نیابت از پیامبر(ص) است (مبادىء نظام الحکم فى الاسلام).

بعد از امپراتوری عثمانی و کنار رفتن خلافت اسلامی بخش‌های مختلف جامعه نخبگانی اهل سنت در رویای احیاء خلافت تلاش‌هایی را رقم زدند و نماد این کنشگری و بازگشت به خویشتن از سید جمال و محمد عبده‌ها تا جنبش خلافت و حزب التحریر و اخوان المسلمین و گروه‌های گوناگون همگی در پی نزدیک کردن ذهنیت جهان اهل سنت به سمت خلافت اسلامی بوده است.

اما به دلائل مختلف ازجمله تسلط کامل مستکبران برجهان اهل سنت و نظام سیاسی سکولار و پادشاهی که با شگردهای مختلف مانع از همراهی توده مردم با این ایده شده است، این بازگشت به‌نظام سیاسی خلافت را برای آن‌ها از سطح رؤیا جلوتر نرفته است و در کنار این موانع در خدمت گرفتن علمای هم سو با نظام سیاسی سکولار و توجیه توده مردم توسط آنان جهت پذیرش نظام پادشاهی عرصه را بر کنشگران اسلام سیاسی به‌شدت تنگ کرده است و عملاً نتوانسته‌اند توده مردم سنی را مانند جهان تشیع پای حکومت اسلامی بکشانند و این مهم را به نتیجه مطلوب برسانند.

در این میان سران جاهل سرسپرده عرب از روی کینه‌توزی‌های فرقه‌ای دست به ساخت فیلم خلیفه دوم عمر بن خطاب زدند و با تحریف‌های آشکار تاریخی یک الگوی فوق مثبت در اختیار توده مردم تحقیرشده و بریده از اعتقادات خود قراردادند که به عقیده بنده جنبش‌های خلافت خواهی و جهادی را جان تازه بخشید و تحرکات زیادی را در سراسر جهان اسلام به وجود آورد.

امروز هم این خطای راهبردی از طرف عربستان سعودی با ساخت فیلم معاویه در حال تکرار شدن است؛ آن‌ها واقعیت معاویه را نشان نخواهند داد بلکه چهره‌ای مثبت، صحابی، متنفذ، مقتدر، معنوی و یک خلیفه تمام‌عیار را به تصویر خواهند کشید و این الگو در میان جهان تحقیرشده و عقب نگه‌داشته شده و بی‌صاحب اهل سنت موجی از خلیفه خواهی و بازگشت به‌نظام سیاسی صدر اسلام _با قرائت سنی آن_ را ایجاد خواهد کرد و نتیجه این ایده به نفع هرکسی باشد در تضاد صددرصدی با حکومت‌های وابسته و سکولار و اربابان مستکبر آنان است و باید منتظر موج سنگین گفتمان اسلام‌گرایی و بیداری اسلامی مضاعف باشند.

انتهای‌پیام/

  • نویسنده : حجت الاسلام علی امیری، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل