کهکشان های عروس دریایی به خاطر بدنه اصلی بزرگترشان با پیچک هایی که مانند موجودات دریایی در امتداد آنها شناور هستند؛ نامگذاری شده اند. اکنون تصویر یکی از آن ها توسط هابل شکار شده است.

به گزارش سفیرافلاک، تلسکوپ فضایی هابل تصویر کهکشان عروس دریایی با نام JO201 و در صورت فلکی نهنگ را به تصویر کشید.

در تصویر، بدنه اصلی کهکشان را در مرکز مشاهده می‌کنید و پیچک‌های دنباله‌دار آن به سمت پایین پخش می‌شوند. همانطور که کهکشان های عروس دریایی در فضای بین کهکشانی حرکت می کنند، به آرامی از گاز خالی می شوند، گازی که در پشت کهکشان به صورت پیچک هایی روشن می شود. این پیچک‌های آبی در حال حرکت در زیر هسته این کهکشان قابل مشاهده هستند و ظاهری شبیه عروس دریایی به آن می‌دهند.

گرانش دیگر اجرام مجاور اینگونه کهکشان ها مانند کهکشان ها یا خوشه های کهکشانی مثل باد مخالف عمل کرده و غبار و گاز را از کهکشان حرکت می دهد و در برخی مناطق آن را از بین می برد. این فرآیند می‌تواند شکل‌گیری ستاره‌ها را در کهکشان کُند کند، زیرا دیگر غبار یا گاز کافی برای تشکیل ستاره‌های جدید وجود ندارد و حتی می‌تواند باعث مرگ نهایی کهکشان شود.

این تصویر با استفاده از ابزار دوربین میدان وسیع ۳ هابل که هم در طول موج نوری و هم در طول موج فرابنفش عمل می کند، گرفته شده تا تمام ویژگی های مهم کهکشان، گرد و غبار و گاز و پیچک های آن را مشخص کند.

دانشمندان اعلام کردند که این مشاهدات خاص از تحقیق در مورد اندازه ها، جرم ها و سن توده های تشکیل ستاره در پیچک های کهکشان های عروس دریایی حاصل می شود.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : فارس