موسسه تحقیقاتی انتاریو در نتایج یکی از تحقیقات خود اعلام کرده است که دوری از شبکه‌های اجتماعی اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد.

به گزارش سفیرافلاک، موسسه تحقیقاتی انتاریو در مطالعه‌ای که اخیراً روی نوجوانان انجام داده، به این نتیجه رسیده که کاهش استفاده از رسانه‌های اجتماعی باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود تصویر فرد از خود می‌شود. آن‌ها دریافته‌اند نوجوانانی که استفاده از رسانه‌های اجتماعی را به نصف کاهش داده‌اند، تنها بعد از یک ماه شاهد بهبود وضعیت جسمانی خود شده‌اند.

طبق گزارشات موجود، جوانان در انگلیس ساعات زیادی از روز را به گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی اعم از فیس بوک، توییتر، اینستاگرام یا تیک توک و اسنپ چت می‌گذرانند.

محققان دریافته‌اند که کاهش زمانی که روی این پلتفرم‌ها می‌گذرانند، عزت‌نفس آن‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند احساس آن‌ها در مورد وزن، شکل و ظاهر کلی خود را بهبود بخشد.

تیمی از مؤسسه تحقیقاتی شرقی انتاریو مطالعه‌ای را روی ۲۲۰ نوجوان و جوان ۱۷ تا ۲۵ ساله انجام داده که حداقل دو ساعت در روز را به‌مرور پلتفرم‌های اجتماعی می‌گذراندند و علائم افسردگی یا اضطراب داشتند.

از شرکت‌کنندگان خواسته شد به مجموعه‌ای از اظهارات مربوط به‌ظاهر و وزن کلی پاسخ دهند و سپس پرسشنامه مشابهی را در پایان مطالعه تکمیل کردند. در هفته اول مطالعه از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا از رسانه‌های اجتماعی خود به‌صورت معمول استفاده کنند.

در مرحله دوم، از نیمی از شرکت‌کنندگان در تحقیق خواسته شد تا سعی کنند استفاده از رسانه‌های اجتماعی را به کمتر از ۶۰ دقیقه در روز، یعنی نیمی از زمان معمول خود، کاهش دهند.

در همین حال، گروه کنترل که به آن‌ها گفته‌شده بود از همان عادات معمول تبعیت کنند، به‌طور میانگین بیش از سه ساعت در روز از فضای مجازی استفاده کردند.

این تجزیه‌وتحلیل که در مجله Psychology of Popular Media منتشر شد، نشان داد افرادی که زمان حضور خود را در رسانه‌های اجتماعی کاهش می‌دهند، ازنظر، ازلحاظ ظاهر کلی، وزن یا فرم بدن، “بهبود قابل‌توجهی” داشته‌اند، درحالی‌که گروه کنترل نمره‌ای کسب نکردند و تغییر معنی‌داری در پرسشنامه اعتمادبه‌نفس آن‌ها مشاهده نشد.

گری گلدفیلد، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: “بزرگسالان جوان به‌طور متوسط بین ۶ تا ۸ ساعت در روز را عمدتاً در رسانه‌های اجتماعی مختلف می‌گذرانند که آن‌ها را در معرض صد‌ها تصویر در روز ازجمله تصاویر افراد مشهور و مدل‌ها قرار می‌دهد که دستیابی خود به این ظواهر را غیرممکن می‌بینند و درنتیجه دچار نارضایتی از زندگی خود می‌شوند.

دکتر گلدفیلد در پایان گفت: “بررسی کوتاه‌مدت ما که تنها چهار هفته طول کشید، نشان داد که کاهش استفاده از رسانه‌های اجتماعی منجر به بهبود قابل‌توجهی در اعتمادبه‌نفس و تصویر، شکل و وزن این مردان جوان شده است. “

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان