سرویس ارتباطات فدرال روسیه، ۹ اپلیکیشن خارجی از جمله تلگرام و واتساپ را برای موسسات دولتی ممنوع اعلام کرد.

به گزارش سفیرافلاک،سرویس ارتباطات فدرال روسیه سازمان‌ها و موسسات دولتی را از برخی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های پیام رسان اجتماعی جهان از جمله اسنپ چت، تلگرام، واتساپ و دیسکورد منع کرده است.

چند روز پس از اعمال مجدد تحریم‌های مالی بر ویکی پدیا، Roskomnadzor، سرویس فدرال که ارتباطات و اطلاعات در روسیه را اداره می‌کند، یادداشتی رسمی را منتشر و ممنوعیت ۹ پلتفرم را اعلام کرد، ممنوعیتی که برای سازمان‌های دولتی روسیه اعمال می‌شود. از میان اپلیکیشن‌های ممنوعه از سوی موسسات روسی، اکثریت آن‌ها آمریکایی هستند.

نامه منتشرشده توسط Roskomnadzor به اجرای بخش‌های “۸-۱۰ ماده ۱۰ قانون اطلاعات، فناوری و حفاظت اطلاعات” اشاره دارد که تعدادی از سازمان‌های روسی (ازجمله نهاد‌های دولتی) را از استفاده از خدمات پیام‌رسانی خارجی منع می‌کند. این سند به ۹ پلتفرم هدف اشاره دارد که به شرح زیر است:

دیسکورد

مایکروسافت تیمز

اسکایپ فور بیزنس

اسنپ چت

تلگرام

تریما

وایبر

واتساپ

وی چت

درحالی‌که WeChat یک برنامه چینی است، Viber ژاپنی است و Threema در سوئیس مستقر است، شش مورد دیگر پلتفرم‌های ایالات‌متحده هستند. اگر تلگرام هم اصالتاً روسی بود، اما شرکتی که این پیام‌رسان را مدیریت می‌کند اکنون در دبی مستقر است.

برنامه زوم و سیگنال، غایبان لیست تحریم

ممکن است تعجب کنید که برنامه Zoom، پلتفرم ویدئو کنفرانس کالیفرنیا، بخشی از لیست Roskomnadzor نیست. Signal، یکی دیگر از سرویس‌های پیام‌رسان رمزگذاری شده سراسری هم در این لیست دیده نمی‌شود.

برخی از برنامه‌هایی که اکنون توسط سازمان‌های دولتی روسیه طردشده‌اند، مانند Discord و Telegram، قبلاً موضوع درخواست‌های مختلفی از کرملین برای پایان دادن به «اطلاعات نادرست» بوده‌اند. اما به گفته همکاران ما از BleepingComputer، این ممنوعیت در این مرحله به نظر نمی‌رسد که ممنوعیت قطعی این دستگاه‌های پیام‌رسان در روسیه را نشان دهد.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان