بازار نوروزو در لرستان رونق گرفت و شاهد ازدحام جمعیت برای خرید اقلام مورد نیاز ایام نوروز هستیم که هرجای بازار، رسیدن بهار را نوید می‌دهد.

به گزارش سفیرافلاک، آخرین روزهای زمستان در حال سپری شدن است و آرام آرام صدای پای بهار به گوش می‌رسد، سالی جدید پُر از اتفاقات خوب قرار است رقم بخورد و همه در تلاش و تکاپو هستند تا با نو شدن طبیعت و فصلی جدید، بتوانند مانند بهار از نو آغاز نمایند.

نوروز از جمله جشن‌هایی است که همه افراد خود را برای رسیدن سالی جدید آماده می‌کنند، این جشن زیبایی‌های خاصی دارد، از حال و هوای بازار در آستانه سال نو گرفته تا سال تحویل و دید و بازدید که هر کدام در نوع خود زیبا هستند.

این روزها با گذری از بازار می‌توان رسیدن بهار را مشاهده کرد که همه مشغول خریدهای ویژوه ایام نوروز هستند، تُنگ‌های بلورین ماهی‌های قرمز، سبزه‌های سبز و قشنگ، آجیل‌های خوشمزه، شیرینی و شکلات و سفره‌های هفت سین رسیدن نوروز را نوید می‌دهند.

در این میان بساط دستفروشان از پوشاک و کیف و کفش گرفته تا انواع خوراکی و تزئینات ویژه ایام نوروز هم دیده می‌شود که اجناس نوروزی را چیده و با صدای بلند، اجناس خود را نشان می‌دهند.

در میان بازار نوروز، کودکان شوق زیادی برای خریدهای نوروز دارند، بی‌صبرانه ویترین مغازه‌ها را نگاه می‌کنند تا لباس نو بخرند و در آخر بازار هم با خرید چند ماهی قرمز و یا جوجه‌های رنگی، راهی منزل می‌شوند.

ضرورت نظارت‌ها در بازار نوروز

محبی یکی از شهروندان لرستانی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: با توجه به افزایش قیمت‌ها و شرایط اقتصادی، مغازه‌های زیادی را گشته‌ام که بتوانم خریدهای نوروزی را انجام دهم ولی تفاوت قیمت در بین چند مغازه بسیار زیاد است.

وی افزود: برای تهیه لباس فرزندم چند ساعتی است که در بازار مشغول به قیمت کردن هستیم ولی برخی از قیمت‌ها به مناسبت نوروز افزایش یافته و همین سبب شده تا تعدادی از خریدهایم را فاکتور بگیرم ولی چون بچه‌‍‌ها شور خاصی برای نوروز دارند ترجیح می‌دهم اول لباس‌های فرزندم را بخرم.

این شهروند لرستانی تصریح کرد: قیمت آجیل و خشکبار هم طی روزهای اخیر بسیار زیاد شده که به نظرم لازم است نظارت‌ها بیش از گذشته افزایش یابد و با متخلفین برخورد کنند.

محبی بیان کرد: برخی از شهروندان هم به دلیل قیمت بالای مغازه‌ها ترجیح می‌دهند که از دستفروشان خریداری کنند چرا که بعضی از اقلام دستفروشان با قیمتی مناسب‌تر از مغازه عرضه می‌شود و همین سبب ازدحام جمعیت در کنار دستفروشان شده است.

این شهروند لرستانی گفت: همان کفش بچه‌گانه‌ای را که سال قبل ۲۰۰ هزار تومان بود امسال ۴۰۰ هزار تومان می‌فروشند یا مثلا قیمت آجیل سال قبل ۲۸۰ هزار تومان بود و امسال به ۵۳۰ هزار تومان افزایش یافته است.

رونق بازار به دلیل تتقارن نوروز و ماه‌رمضان

سهرابی یکی از فروشندگان لرستانی افزود: جمعیت زیادی در بازار برای خریدهای نوروزی دیده می‌شود ولی به دلیل افزایش قیمت، قدرت خرید کم شده و شهروندان ترجیح می‌دهند با گشتی در بازار، اقلام مورد نیاز را با قیمت مناسبی خریداری کنند.

وی افزود: اگرچه افزایش قیمت، سبب کاهش مشتری شده ولی بازهم رونق خرید در ایام نوروز بیشتر از هر زمان دیگری است خصوصا تقارن ماه رمضان و نوروز، امسال حال و هوای بازار را بسیار متقاوت و خاص کرده است.

این فروشنده لرستانی خاطرنشان کرد: برخی از مغازه‌ها هم اجناس سال قبل را با تخفیف عرضه می‌کنند و یا جلوی مغازه خود، بساطی را پهن کرده و یک نفر آنها را می‌فروشد.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت آجیل

حشمت رحیمی رئیس اتاق اصناف لرستان در گفتگو با سفیرافلاک، اظهارداشت: قیمت خشکبار نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است البته این افزایش قیمت در اقلام دیگر هم مانند کیف و کفش و پوشاک مشاهده می‌شود.

وی افزود: بازرسی‌های اصناف از اسفندماه آغاز شده که نظارت‌ها بر میوه و تره‌بار، خشکبار، قنادی، پوشاک، کیف و کفش است و هر روز به صورت مستمر این واحدها بازرسی می‌شوند.

رئیس اتاق اصناف لرستان تصریح کرد: شهروندان هرگونه گرانفروشی، کم‌فروشی و یا تخلفات در بازار را اطلاع دهند تا رسیدگی لازم توسط اکیپ‌های تشکیل شده صورت گیرد.

نمایشگاه بهاره در شهرهای استان برپا می‌شود

امیر طولابی معاون نظارت و بازرسی صمت لرستان گفت: امسال نمایشگاه عرضه کالاهای مورد نیاز در همه شهرهای استان برپا می‌شود که از امروز این نمایشگاه دایر و تا ۲۸ اسفند ماه ادامه دارد.

وی افزود: در نمایشگاه‌های بهاری، غرفه‌های مواد خوراکی، کیف و کفش، پوشاک و سایر ملزومات ایام نوروز و ماه رمضان عرضه می‌شود که شهروندان در همه شهرها می‌توانند با مراجعه به این نمایشگاه‌ها، اقلام مورد نیاز را با قیمتی کمتر از بازار خریداری نمایند.

معاون نظارت و بازرسی صمت لرستان تصریح کرد: هدف از برپایی نمایشگاه‌های بهاری، دسترسی بهتر و آسان شهروندان به اقلام مورد نیاز است تا بتوانند در این ایام کالاهای مورد نیاز را با قیمتی مناسب‌تر تهیه نمایند.

به هر حال نوروز با همه زیبایی‌هایش از راه می‌رسد و نو شدن و زندگی دوباره را در میان همه رنگ‌های بهاری نوید می‌دهد.

انتهای‌پیام/