پژوهشگر فضای مجازی گفت: برخی از کشورها اعلام کرده‌اند که اپلیکیشن تیک‌تاک باعث اختلال در امنیت آنها شده است.

به گزارش سفیرافلاک، رضا برنا پژوهشگر فضای مجازی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: حدود ۲۰ سال است که شبکه‌های اجتماعی متنی در جهان با توسعه گوشی‌های هوشمند گسترش پیدا کردند و پس از چند سال شبکه‌های اجتماعی ویدئویی نیز توسعه یافتند.

وی افزود: از سال ۲۰۱۷ توسعه‌دهندگان پلتفرم ویدئویی چینی تیک‌تاک درصدد برآمدند تا این شبکه اجتماعی را جهانی کنند.

این پژوهشگر فضای مجازی ادامه داد: تیک‌تاک در آمریکا ۸۰ میلیون الی ۱۲۰ میلیون کاربر فعال و در اروپا ۱۳۰ میلیون تا ۱۸۰ میلیون کاربر دارد. در این پلتفرم ویدئویی آزادی اطلاعات وجود دارد که مسئولان به همین دلیل درصدد هستند تا این پلتفرم را ممنوع کنند. البته مسئولان آمریکا در تلاش بودند تا پلتفرم ویدئویی چینی تیک‌تاک به سرمایه‌گذاران آمریکا منتقل شود که موفق نشدند.

برنا اظهار کرد: تیک‌تاک در حوزه‌های مختلف سیاسی،  امنیتی، اجتماعی و فرهنگی  بر روی کاربران اثر می‌گذارد و برخی از کشورها اعلام کردند که تیک‌تاک باعث اختلال امنیت در کشورهای  آنها شده  است.

او گفت: تیک‌تاک یکی از شبکه‌های اجتماعی است که باعث توسعه هوش مصنوعی در چین شده، به همین علت کشورهای غربی علاقه‌مند نیستند کاربران تیک‌تاک افزایش پیدا کند.

محمد علمیه کارشناس فضای مجازی گفت: این شبکه اجتماعی در ایران زیاد شناخته‌شده نیست اما در جهان حدود ۱ میلیارد کاربر دارد. آمریکا هنوز نتوانسته است قانونی برای فیلترینگ تیک‌تاک تصویب کند؛ اما به کاربران دولتی خود دستور داده تا از این پلتفرم استفاده نکنند.

او افزود: جوانان و نوجوانان آمریکایی کاربران اصلی تیک‌تاک هستند به همین علت آمریکا  در تلاش است تا حاکمیت فضای مجازی خود را داشته باشد. 

نصیری کارشناسان  امنیت سایبری نیز در ادامه برنامه، گفت: اتحادیه اروپا و آمریکا معتقدند این برنامه ویدئویی در برخی مواقع باعث سرقت اطلاعات کاربران نیز می‌شود به همین علت علاوه بر امنیت، سرقت اطلاعات یکی دیگر از دلایل ممنوعیت تیک‌تاک است. 

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان