لرستان مهیای میزبانی از مسافران نوروزی شد، سفری خاطره‌انگیز به بِکرترین جاذبه‌های گردشگری که در فصل بهار بسیار دیدنی است.

به گزارش سفیرافلاک، نوروز یکی از جشن‌هایی است که رنگ و بوی آئین‌ها و رسوم را می‌توان در آن مشاهده کرد، جشنی به مناسبت فرا رسیدن سالی جدید و آغاز زیباترین فصل سال که مردمان این سرزمین از سال‌ها پیش این جشن را برگزار می‌کردند.

نوروز در زیباترین فصل سال در جای جای ایران دیدنی است، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب در فصل بهار زیبایی دوچندانی دارد، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی هستند که در این ایام میزبان گردشگران و مسافران نوروزی می‌شوند.

در این فصل گردشگران و مسافران نوروزی با سفر به هر شهر و دیار در واقع علاوه بر اینکه با آثار تاریخی و طبیعی هر خطه آشنا می‌شوند، هویت و آداب و رسوم شهرهای مختلف را از نزدیک می‌بینند.

لرستان به واسطه شرایط آب و هوایی یکی از استان‌هایی است که در فصل بهار میزبان هزاران نفر از گردشگران و مسافران نوروز است، وجود آبشارهای دیدنی، خانه‌های تاریخی، پل‌های قدیمی، دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیبا، آثار تاریخی چند هزار ساله، بهترین مقصد گردشگری در ایام نوروز است.

۲۵۰۰ تخت برای اسکان در نوروز آماده شد

اسکندر فلاح‌وند معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: در استان لرستان حدود پنج هزار آثار طبیعی و تاریخی شناسایی شده که حدود دو هزار و ۵۰۰ اثر تاکنون ثبت ملی شده و هر یک از این آثار در نوع خود بی نظیر است.

وی با اشاره به آمادگی لرستان برای پذیرایی از مسافران نوروزی، افزود: از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی لازم برای پذیرایی از مسافران و گردشگران انجام شده تا گردشگران بتوانند از اماکن تاریخی و طبیعی بازدید نمایند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: در استان ۷۰ مرکز اقامتی شامل هتل، هتل آپارتمان، مجتمع اقامتی، بوم‌گردی و خانه‌مسافر وجود دارد که ظرفیت پذیرش مسافر در این مراکز اقامتی بیش از دو هزار و ۵۰۰ تخت است.

اپلیکیشن لرستان‌سفر برای معرفی جاذبه‌های استان

فلاح‌وند بیان کرد: امسال اپلیکیشن لرستان‌سفر طراحی شده که در این برنامه، گردشگران و مسافران نورزی با ورود به این اپلیکیشن می‌توانند فهرستی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، اقامتگاه‌ها و سایر امکانات را دریافت نمایند.

وی بیان کرد: همچنین امسال قرار است در قلعه فلک‌الافلاک و خانه افتخار الاسلام بروجرد طرح گردشگری کودک برگزار شود که هدف از اجرای این برنامه، آشنایی کودکان با صنایع دستی و آثار تاریخی استان است.

آمادگی ۱۵۰۰ کلاس برای اسکان مسافران نوروزی

رضا عزتی مدیرکل آموزش‌و‌پرورش لرستان گفت: در لرستان امسال ۱۰ پایگاه در شهرهای استان راه‌اندازی شده که مسافران نوروزی و فرهنگیان می‌توانند با مراجعه به این پایگاه‌ها برای اسکان در مدارس یا خانه معلم اقدام نمایند.

وی افزود: ۱۶۵ مدرسه با هزار و ۵۸۶ کلاس درس در استان لرستان برای اسکان مسافران نوروزی آماده شده که از این تعداد ۲۲ اتاق ویژه می‌باشد، همچنین ۴۵۰ کلاس از نوع الف و ۹۴۳ کلاس هم از نوع ب می‌باشند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش لرستان تصریح کرد: برای ایام نوروز امسال نیز ۵۰۰ نفر عوامل اجرایی کار اسکان مسافران را در شهرهای استان بر عهده دارند.

عزتی با اشاره به اینکه خانه معلم یا مراکز رفاهی نیز برای اسکان مهیا شده‌اند گفت: در استان ۱۱۴ اتاق با ظرفیت ۳۸۰ تخت در شهرهای خرم‌آباد، بروجرد، ازنا، الیگودرز و دورود برای اسکان فرهنگیان آماده شده است.

وی با بیان اینکه اسکان مسافران نوروزی از ۲۸ اسفند آغاز می‌شود، افزود: با تعطیل شدن مدارس از ۲۸ اسفند و آغاز سفرهای نوروزی، کار اسکان مسافران در مدارس نیز شروع خواهد شد.

انتهای پیام/