فلک‌الافلاک، قلعه‌ای بی‌نظیر در هنر و معماری است، علاوه بر تماشای معماری می‌توان تمدن و فرهنگ را در موزه این اثر تاریخی مشاهده کرد.

به گزارش سفیرافلاک، لرستان به دلیل دارا بودن جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبا به یکی از مقاصد گردشگری مسافران نوروزی تبدیل شده است، آثاری طبیعی، مذهبی، فرهنگی و تاریخی که در نوع خود منحصر به فرد هستند.

آثار تاریخی هر منطقه بیانگر معماری، تمدن و هویت است که یادگار گذشتگان را در یک قاب به نسل‌های امروز معرفی می‌کند، آثاری که در قرن‌ها پیش به دستان هنرمندی ساخته شده و امروز می‌توان اوج معماری شگفت انگیز را در لابه لای این آثار مشاهده کرد.

قلعه‌ای به وسعت تاریخ

یکی از آثار تاریخی استان لرستان، قلعه فلک‌الافلاک در شهر خرم‌آباد است، قلعه‌ای به وسعت تاریخ و به زیبایی‌های آثاری که از گذشتگان به جا مانده است، این قلعه بر روی یک تپه قرار گرفته و از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده است.

این قلعه بسیار زیبا که یکی از مقصدهای گردشگران نوروزی است و بسیار مورد استقبال واقع شده، داری بخش‌های مختلفی از جمله هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است که قدمت این قلعه تاریخی به دوران ساسانیان برمی‌گردد و با نام‌های دژ شاپور خواست نیز شناخته می‌شود.

قلعه فلک‌الافلاک در قرن چهارم هجری، مقر حکومت آل حسنیه و گنجور در زمان آل بویه بوده است، این قلعه تاریخی در ادوار مختلف کاربردهای متفاوتی داشته است به طوری که به عنوان پادگان نظامی، مقر حکومتی و در بخش سیاسی مورد استفاده قرار گرفته است.

مساحت کلی این بنای تاریخی بیش از پنج هزار متر است که ارتفاع بلندترین دیوار آن پنج متر و ۲۲ سانتیمتر می‌باشد و جنس آن از خشت، سنگ، آجر و ملات است که ا ز نمای بالا بسیار زیبا و چشمگیر است.

تمدن و فرهنگ نهفته در موزه‌های قلعه فلک‌الافلاک

در این قلعه نیز موزه مردم شناسی و باستان شناسی وجود دارد که فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان را در بخش‌های مختلف به نمایش می‌گذارد، در این بخش می‌توان تاریخ و تمدن را در میان ویترین های موزه تماشا کرد.

در موزه قلعه فلک‌الافلاک بالغ بر ۱۷ هزار شی تاریخی وجود دارد که پیشینه و تاریخ را در دل خود جای داده‌اند، ۱۲ ویترین در این موزه قرار دارد که اشیای تاریخی از جمله مفرغ‌ها در این بخش نگهداری می‌شود.

مفرغ‌های این موزه که مربوط به دوره‌های مختلف است در این بخش قرار دارد که مهمترین اشیا در این موزه مرتبط با آثار کشف شده از غار کلماکره مربوط به دوره هخامنشی است.

در این بخش از موزه ابزار آلات مختلف و وسایلی که در گذشته بیشتر در زندگی مردم کاربرد داشته است در معرض دید قرار دارد و بر روی برخی از آنها نقش و نگارها و تصاویری حک شده است.

موزه مردم شناسی، نگاهی به آئین‌های کهن

در این بخش از موزه آداب‌ و رسوم و آئین‌های مختلف مردم استان لرستان به صورت ماکت به نمایش گذاشته شده است که لباس‌های محلی، ظروف قدیمی و همه ابزارها و وسایل قدیمی در این موزه نشان داده شده است.

موزه مردم شناسی قلعه فلک‌الافلاک یکی از غنی‌ترین موزه‌ها در کشور است که زندگی بومی مردمان این دیار را نشان می‌دهد، در این موزه سالن‌هایی متنوع از کار و تلاش، مراسم عزاداری و عروسی، موسیقی، صنایع دستی، فعالیت‌های عشایری و کشاورزی در معرض دید قرار دارد.

در بخش‌های این موزه از جمله مراسم سوگواری و عروسی، ساز و سورنا و ابزار موسیقی به همراه آئین‌ها به نمایش گذاشته شده است و اعتقادات و باورها را نشان می‌دهد.

قلعه فلک‌الافلاک چهارمین جاذبه پربازدید کشور

بازدید ۵۹۵ هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری لرستان از ابتدای تعطیلات نوروز تاکنون ۱۳۲ هزار و ۷۹ نفر از جاذبه‌های تاریخی و ۲۵۸ هزار و ۷۷۹ نفر از جاذبه‌های طبیعی بازدید نمودند که قلعه تاریخی فلک‌الافلاک الافلاک تا کنون چهارمین مرکز پربازدید کشور در ایام نوروز بوده است.

انتهای‌پیام/