روز طبیعت، فرصتی برای بهره‌بردن از سرسبزی خدادادی است که به عنوان امانت در اختیار ما قرار دارد و نباید با سهل‌انگاری طبیعت را نابود کنیم و امسال به دلیل تقارن روز طبیعت و ماه رمضان، بوستان‌ها بعد افطار میزبان طبیعت دوستان می‌شوند.

به گزارش سفیرافلاک، ۱۳ فروردین ماه به عنوان روز طبیعت نامگذاری شده و نامگذاری این روز به دلیل توجه بیشتر به نعمتی خدادادی است که با سهل انگاری آن را نابود نکنیم.

بهار که از راه می‌رسد با همان حال و هوایش لباسی نو بر تن طبیعت می‌کند، طبیعتی که انسان می‌خواهد ساعتها در دامان آن به نظاره بنشیند و از جای جای سرسبز آن لذت ببرد.

زیبایی‌های طبیعت را نابود نکنیم

طبیعت در فصل بهار، دوباره متولد می‌شود و سخاوتمندانه همه زیبایی و سرسبزی‌هایش را به نمایش می‌گذارد ولی گاهی افرادی پس از لذت بردن از دامان طبیعت، با مهری‌هایی مانند شکستن شاخه‌های تازه درختان، روشن کردن آتش، رها کردن زباله‌های پلاستیکی اینگونه با طبیعت خداحافظی می‌کنند.

کم نیستند افرادی که از صبح تا عصر در دامان همین طبیعت ساعت‌ها به بازی و سرگرمی و بهره بردن از هوای پاک آن مشغول هستند و در نهایت تَلی از زباله‌ها را در آب رودخانه و دشت و طبیعت رها می‌کنند در حالی که دوباره گذر ما به طبیعت خواهد افتاد و خودمان از کثیف بودن همان محل رنج خواهیم برد.

بستن طناب به شاخه‌های درختان برای تاب بازی، رها کردن مواد شوینده در آب زلال رودخانه، کندن شکوفه‌های زیبایی که بر درختان خودنمایی می‌کنند، همه و همه آسیب‌هایی جبران ناپذیر به طبیعت وارد می‌کند در حالی که روز طبیعت به معنی حفاظت و مراقبت از نعمتی است که باید مانند جان از آن مراقبت کنیم.

در این موقع از فصل بهار، گیاهان خودرویی در طبیعت رشد می‌کنند که گاهی افراد با بی‌انصافی آنها را از ریشه خارج می‌کنند در حالی که می‌توانند از برگ‌های آن استفاده کنند تا دوباره این گیاه بتواند رشد و رویش داشته باشد.

بوستان‌ها، امسال بعد از افطار میزبان طبیعیت دوستان می‌شود

از گذشته‌های دور تاکنون یکی از مهمترین برنامه‌ها در سیزده بدر، دور هم بودن اعضای خانواده و فامیل بود تا در آخرین روز از تعطیلات نوروز در دامان طبیعت باشند و باید تلاش کنیم تا با احترام گذاشتن به طبیعت این روز را سپری نماییم.

اما امسال ۱۳ فروردین روز طبیعت با  ماه رمضان مصادف شده است و از همین رو برای رعایت حرمت ماه رمضان و از طرفی بهره بردن از سرسبزی طبیعت، بسیاری از بوستان‌ها قرار شده که از افطار، میزبان طبیعت دوستان باشند.

این یک برنامه و پویش بسیار مناسب است که در بسیاری از شهرها از چند روز قبل اعلام شده تا خانواده‌ها در ساعات منتهی به افطار و اذان مغرب در بوستان‌ها حاضر شوند.

لزوم حفاظت از طبیعت در فصل بهار

حسین میرزایی سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: ۱۳ فروردین روز انس با طبیعت است و در این روز باید در راستای حفظ طبیعت تلاش کنیم و بدون ضربه و آسیبی به طبیعت این روز را در دامان طبیعت باشیم.

وی افزود: طبیعت نعمت الهی است که باید حرمت آن را نگهداریم و با رعایت چند نکته ساده بتوانیم این امانت الهی را خوب نگهداری کنیم به طوری که از بریدن شاخه‌ها خودداری کنیم، زباله‌ها خصوصا زباله‌‌های پلاستیکی و یکبار مصرف را در طبیعت رها نکنیم و یادگاری روی درختان ننویسیم.

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تصریح کرد: البته بهره بردن از زیبایی‌های طبیعت فقط مختص روز ۱۳ فروردین نیست بلکه هر روز از فصل بهار را می‌توان از این همه زیبایی خدادادی طبیعت استفاده کرد و صدمه‌ای هم به آن وارد نشود.

میرزایی بیان کرد: متاسفانه گاهی برای پخت و پزها در طبیعت، آتش‌هایی از هیزم و شاخه‌های درختان روشن می‌شود که گاهی بر اثر سهل‌انگاری و عدم خاموش کردن کامل آن، شاهد خسارت و آتش گرفتن جنگل و طبیعت هستیم.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان توجه داشته باشند در صورت وقوع هر گونه حریق در عرصه منابع طبیعی و جنگل‌ها سریعا با شماره ۱۵۰۴ تماس بگیرند تا نیروهایی که آماده باش هستند در محل حادثه حاضر شوند و نسبت به رفع آن اقدام نمایند.

انتهای پیام/