هرساله به برکت ماه رمضان، سفره‌های افطاری با رنگ و بوی سادگی گسترده می‌شود و فقیر و غنی کنار هم نشسته و از برکات آن استفاده می‌کنند، سفره‌هایی به وسعت یک آسمان بخشندگی و با طعم بی‌نظیر معنویت برای روزه‌داران پهن می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک، ماه رمضان به نیمه رسیده است، ماهی که توام با برکت، بخشش، مهربانی، کمک به نیازمندان و بهترین روزها و شب‌ها برای تمرین بندگی است، ماهی که به برکت آن، قرآن کریم نازل شد و فرصتی است تا از هر لحظه این ماه، ره توشه‌ای معنوی ذخیره شود.

در طول سال دغدغه‌های دنیوی و هیاهوی روزمره، انسان‌ها را بسیار خسته و رنجور می‌کند ولی در ماه رمضان، بندگان به دور از این همه دغدغه ۳۰ روز مهمان خدا می‌شوند و علاوه بر بهره‌بردن از پاداش و ثواب‌های بی‌نظیر عبادت‌های ویژه این ماه، درس‌های دیگری هم می‌آموزند.

به برکت این ماه، سفره‌های افطاری با رنگ و بوی سادگی گسترده می‌شود و فقیر و غنی کنار هم نشسته و از برکات آن استفاده می‌کنند، سفره‌هایی به وسعت یک آسمان بخشندگی و با طعم بی‌نظیر معنویت برای روزه‌داران پهن می‌شود.

۱۵ رمضان مصادف با میلاد امام حسن(ع) است، امامی که در بخشش و سخاوت دارای چنان جایگاهی است که لقب کریم اهل بیت دارد و در این ماه انسان‌های زیادی با تاسی از دومین پیشوای امامت، بخشش را سرلوحه کار خود قرار می‌دهند و با قطره‌های انفاق می‌بینیم که دریایی از بخشش به راه می‌افتد.

افطاری‌های کریمانه بسیار ساده اما مملو از معنویتی است که سراپای انسان را در بر می‌گیرد، در این روز هیات‌ها و افراد زیادی به صورت خودجوش با تاسی از صفت بخشش امام حسن(ع) از نیازمندان دستگیری کرده و با طبخ و توزیع نان صلواتی، تهیه بسته‌های معیشتی، تهیه غذای گرم از روزه‌داران و نیازمندان پذیرایی می‌کنند.

بخشش مهمترین ویژگی امام حسن(ع) است

حجت‌الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: یکی از شخصیت‌های بزرگ عالم بشریت که انسانی کامل بودند امام حسن(ع) است که شان و شخصیت و مقام او چنان است که خداوند نام ایشان را انتخاب می‌کند ولادت امام حسن(ع) را جبرئیل مژده می‌دهد.

وی افزود: پیامبر(ص) در مورد امام حسن(ع) فرمودند که اگر تمام نیکی‌ها به شخصیت تبدیل شود به راحتی می‌توان همه آن‌ها را در وجود و شخصیت امام حسن(ع) مشاهده کرد و ایشان نشان دهنده همه خوبی‌های عالم است.

تاسی از امام حسن(ع) با افطاری‌های ساده

کارشناس مسائل دینی تصریح کرد: نیمه رمضان مصادف با ولادت امام حسن(ع) است که عالم به او مفتخر است که پیامبر(ص) در این راستا فرمودند هر کسی امام حسن(ع) را دوست بدارد، خدا را دوست داشته است، دومین امام شیعیان دارای صفات و ویژگی‌هایی از جمله شجاعت، سخاوت، بخشش و مهربانی است.

حجت‌الاسلام پیریایی با اشاره به بخشش و سخاوت امام حسن(ع) گفت: در زمان معاویه، مردم در فقر و فلاکت سختی بودند که امام حسن(ع) در راستای کمک به مردم، سه بار تمام دارایی‌های خود را بین مردم تقسیم کرد تا جایی که هر کسی به امام مراجعه می‌کرد، دست خالی برنمی‌گشت و آنقدر می‌بخشید که صفت کریم اهل بیت را او دادند.

وی بیان کرد: ما شیعیان باید با الگو گرفتن از امام حسن(ع) بتوانیم بخشش داشته باشیم و از نیازمندان دستگیری کنیم و در این ماه پر خیر و برکت می‌توانیم با افطاری دادن به نیازمندان، تهیه بسته غذایی و هرآنچه در توان داریم، نیازمندان را یاری کنیم.

کارشناس مسائل دینی خاطرنشان کرد: امام حسن(ع) نه فقط اموال و دارایی خود را می‌بخشید بلکه در بخشش انسان‌ها از گناه هم شخصیتی بی‌نظیر بود و این بخشش یکی از ویژگی‌های خاندان رسالت است.

توزیع ۳۰۰ هزار افطاری ساده برای مددجویان کمیته امداد

جلال شیخ‌پور مدیرکل کمیته امداد لرستان اظهارداشت: هرساله در ماه رمضان توزیع بسته‌های غذایی، افطاری و غذای گرم در بین مددجویان انجام می‌شود که خیرین در این راستا همکاری بسیار خوبی دارند.

وی افزود: امسال ۳۰۰ هزار افطاری ساده و ۱۲۰ هزار بسته مواد غذایی در بین مددجویان تحت پوشش توزیع می‌شود، علاوه بر این نیز بیش از یک میلیون پرس غذای گرم نیز توزیع خواهد شد که در همه شهرستان‌ها برنامه‌ریزی شده تا غذای گرم تهیه و در اختیار خانوارهای مددجو قرار گیرد.

مدیرکل کمیته امداد لرستان تصریح کرد: با توجه به تاکید دین مبین اسلام بر انفاق و کمک به نیازمندان، خیران زیادی در این ماه برای کمک به مددجویان همکاری می‌کنند.

انتهای‌پیام/