مدیرکل راه وشهرسازی لرستان با بیان اینکه تا پایان امسال 50 کیلومتر به طول راه‌های اصلی چهارخطه استان اضافه می‌شود گفت: امسال 539 واحد مسکونی در شهرهای خرم‌آباد و بروجرد تحویل متقاضیان داده می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک، وحید کرم‌الهی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن آمفی تئاتر استانداری لرستان برگزار شد اظهارداشت: در مجموع در استان لرستان ۸ هزار کیلومتر راه وجود دارد که شامل راه‌های اصلی، فرعی، آزاد راه، بزرگراه و روستایی می‌شود.

وی افزود: از ۸ هزار کیلومتر راه در لرستان ۱۷۲ کیلومتر آزاد راه، ۴۸۰ کیلومتر راه اصلی چهارخطه، ۶۶۰ کیلومتر راه اصلی دو طرفه، ۵۷۰ کیلومتر راه فرعی و شش هزار و ۱۲۰ کیلومتر راه روستایی است.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان عنوان کرد: از شش هزار و ۱۲۰ کیلومتر راه روستایی ۴ هزار و ۲۰۰ کیلومتر آسفالته و دو هزار کیلومتر شوسه است.

وی بیان کرد: هم اکنون ساخت ۱۳۱ کیلومتر راه در دست اجرا داریم که تا پایان امسال ۵۰ کیلومتر به طول راه‌های اصلی چهارخطه استان اضافه می‌شود.

کرم‌الهی در رابطه با آخرین وضعیت پروژه چهارخطه خرم‌آباد- کوهدشت  گفت: عملیات اجرایی این پروژه که ۸۷ کیلومتر است از سال ۸۶ شروع شده و از ۸۷ کیلومتر، ۷۴ کیلومتر چهار خطه شده و کار اجرای ۱۳ کیلومتر باقی مانده است.

وی تصریح کرد: ۹ کیلومتر از ۱۳ کیلومتر باقی مانده محور خرم‌آباد- کوهدشت در ابتدای خرم‌آباد به سمت کوهدشت است که هم اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به زودی به پایان می‌رسد؛ ۵ کیلومتر باقی نیز ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بناست به چهارخطه تبدیل شود.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان خاطرنشان کرد: برای ایجاد شهرک یا شهر جدیدی در خرم‌آباد نیز پیگیری‌های زیادی انجام و مسئولان وزارت را متقاعد کردیم و در پاییز ۱۴۰۱ با مشاوری قرار داد بسته شد، اکنون مطالعات در حال انجام است و اگر شهر پارامترهای لازم را داشته باشد  شهر و اگر پارامترهای شهرک جدید اجازه دهد شهرک ایجاد می‌شود.

وی در رابطه با تحویل مسکن ملی نیز تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان خرداد ماه امسال ۵۳۹ واحد مسکونی در شهرهای خرم‌آباد و بروجرد تحویل داده می‌شود که عمده آنها مربوط به خرم‌آباد است؛ واحدهای بروجرد پیشرفت فیزیکی کمتری دارند و در مرحله پی‌کنی و پی‌سازی‌اند.

کرم‌الهی در مورد ثبت نام و تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن اظهارداشت: ۱۴۸ هزار نفر برای مسکن ملی ثبت کردند که پس از پالایش ۴۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن شدند.

وی افزود: برای ساخت مسکن‌های مذکور ۲۱۹ هکتار زمین تهیه کرده‌ایم و ۷۱۸ هکتار نیز کسری زمین داریم که بالاخره مردم ثبت نام کردند و از ما توقع مسکن دارند.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان عنوان کرد: هیچ یک از دستگاه‌های اجرایی لرستان تاکنون برای معرفی زمین آزاد، جهت ساخت مسکن همکاری نکرده‌اند.

وی بیان کرد: سهم استان لرستان در طرح نهضت ملی مسکن اعم از مسکن شهری، روستایی، حمایتی، بافت فرسوده و خودمالکی ۱۱۶هزار واحد است ولی آنچه که ما در اراضی دولتی باید تامین زمین کنیم ۸۸ هزار واحد است.

کرم‌الهی گفت: در بحث طرح نهضت ملی مسکن افق راه مشخص شده است ولی مسکن تقاضا محور است به طوری که از ۱۴۸ هزار نفری که برای مسکن ثبت نام کردند تنها ۴۰ هزار نفر واجد شرایط بودند و ما هم موظف هستیم برای کسانی که ثبت نام کرده و پالایش شده‌اند مسکن تامین کنیم.

وی عنوان کرد: برای ساخت مسکن در شهرهای کوچک و کمتر از ۲۵ هزار نفر برنامه داریم و در این راستا جلسات مختلفی برگزار شده است.

کرم‌الهی بیان کرد: برای زمین‌های ملی که در حریم شهرهای کوچک قرار دارد برنامه داریم به طوری که زمین‌های ملی متناسب با نیازمان الحاق کردیم و پس از تصویب به شهرها اضافه می‌کنیم تا در ساخت مسکن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در بحث راه‌آهن در این دولت اتفاق خوبی افتاده است و با سفر رئیس جمهور اجرای آن جزء مصوبات سفر محسوب شد، منابع مالی آن تامین ۲۵ شده است( ۲۵ هزار میلیارد تومان) و قرار داد آن جزء پروژه شهید سلیمانی است و هم اکنون پروژه فعال است ولی به زودی فعال‌تر می‌شود.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان در رابطه پروژه ازنا – شازند نیز اظهارداشت: از ۳۴ کیلومتر ، ۲۵ کیلومتر تکمیل شده است و قطعه آخر باقی مانده که با توجه به عملکرد خوب پیمانکار کار ساخت آن مجدد به همان پیمانکار واگذار شده است و پیش‌بینی می‌شود این پروژه در محدوده لرستان تا بهار سال ۱۴۰۳ تکمیل و به پایان برسد.

وی در رابطه با پروژه کمربندی دورود افزود: اجرای این پروژه دست شرکت سخت بود که عملکرد پیمانکار آن ضعیف بود و از آنجا که در کشور طرح‌های نیمه تمام زیادی وجود دارد گاها با کمبود اعتبار مواجه می‌شویم، پیمانکار پروژه کمربندی دورود عوض شده و پیمانکار جدید به کارگیری شده است.

کرم‌الهی در رابطه با آخرین وضعیت پروژه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری خرم‌آباد نیز عنوان کرد: این پروژه هم اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و جزء مصوبات سفر رئیس جمهور به استان لرستان است.

وی بیان کرد: برای ادامه پروژه ورزشگاه خرم‌آباد ۶۰ الی ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تلاش می‌کنیم در سفر دوم رئیس جمهور به استان این ورزشگاه افتتاح شود.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان گفت: ساخت کتابخانه مرکزی خرم‌آباد که حدود ۱۹ سال طول کشید فاز نخست آن در هفته دولت سال ۱۴۰۱ افتتاح و تحویل داده شد، اکنون در بحث تاسیسات نیاز به کار دارد که انجام آن نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی رابطه با پروژه جاده بابازید- پل سیمره نیز تصریح کرد: از آنجا که ترافیک در این جاده بسیار بالاست و ترافیک آن هم بیشتر مربوط به کامیون و وسایل نقلیه سوخت‌بر است، مسیر بسیار مهمی است اما اگر بخواهیم آن را به چهارخطه تبدیل کنیم حداقل ۵ الی ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.

کرم‌الهی اظهارداشت: در سفر نخست رئیس جمهور به استان ساخت جاده بابازید- پل سیمره را پیشنهاد دادیم اما گفتند که اولویت با پروژه هایی است که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند بنابراین چون پیشرفت فیزیکی این پروژه پایین بود جزء مصوبات سفر نیز محسوب نشد که امیدواریم در سفر دوم اعتباری برای آن لحاظ شود.

وی در رابطه با احداث مسکن در اراضی آزاد دانشگاه لرستان نیز گفت: ما مجری قانون هستیم و همه اختلاف نظرها باید در قالب قانون حل شود. امروز پیشرفت علمی بر تولید علم و اندیشه است نه به وسعت دانشگاه. ما به دانشگاه افتخار می‌کنیم اما اگر مجبور نبودیم به سمت اراضی  دانشگاه نمی‌رفتیم.

مدیرکل راه وشهرسازی لرستان تصریح کرد: براساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن که به ما ابلاغ شده است تمام دستگاه‌های دولتی که اراضی آزاد دارند موظف‌اند این اراضی را جهت ساخت مسکن به اداره راه و شهرسازی واگذار کنند، بنابراین  کار ما صددرصد قانونی است و البته رعایت حریم دانشگاه را خواهیم کرد.

انتهای پیام/