مدیرعامل سازمان انتقال خون گفت: در ایران بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ بیمار هموفیلی وجود دارد که با مشکل انعقادی خون دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش سفیرافلاک، مصطفی جمالی، در پیامی به مناسبت ۲۸ فروردین روز جهانی هموفیلی، اظهار داشت: مبتلایان به این بیماری از جمله کسانی هستند که سازمان انتقال خون در تأمین خون مورد نیاز آنها به صورت مستمر تلاش می‌کند.

وی افزود: سازمان انتقال خون کاهش آلام بیماران و پشتیبانی از سلامت و درمان بیماران نیازمند به خون را با تأمین خون و فرآورده سالم و کافی مسئولیت و مأموریت اصلی خود می‌داند و تلاش دارد تا با افزایش کیفیت و کمیت خون و فرآورده‌ها به این مهم دست یابد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در ایران بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ بیمار هموفیلی وجود دارد و این بیماران که با مشکل انعقادی خون دست و پنجه نرم می‌کنند به علت نقص ژنتیکی دارای کمبود فاکتورهای انعقادی ۸ و ۹ هستند که این کمبود فاکتور علت اصلی بروز تظاهرات بالینی خونریزی دهنده است.

وی تأکید کرد: این بیماران علاوه بر نیاز به خون که در اثر خونریزی‌های متعدد به وجود می‌آید، از فاکتورهای انعقادی مشتق از پلاسما نیز استفاده می‌کنند که بخش مهمی از این پلاسما در سازمان انتقال خون تهیه می‌شود و سازمان انتقال خون همیشه کیفیت و سلامتی خون و فراورده‌های مورد نیاز بیماران را در اولویت قرار می‌دهد.

جمالی با اشاره به شعار امسال «دسترسی همگانی: پیشگیری از خونریزی به عنوان یک استاندارد جهانی مراقبت»، گفت: اقدامات نظام‌های سلامت در سال ۲۰۲۳ شامل گردهم آمدن و حمایت سیاست گذاران محلی و دولت‌ها برای دسترسی بهتر به درمان و مراقبت با تاکید بر کنترل بهتر و پیشگیری از خونریزی برای همه افراد مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده است و سازمان انتقال خون هم تلاش می‌کند با ارائه خدمات گسترده و با کیفیت برای داشتن کیفیت زندگی بهتر این بیماران در کنار بخش‌های دیگر نظام سلامت، قدم مؤثری بردارد.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : مهر