رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده با بیان اینکه نرخ سالمندی در جامعه ما بیش از ۱۰ درصد است و به اصطلاح در فاز اول سالمندی هستیم گفت: هم اکنون نرخ باروری کل در کشور به کمتر از ۱.۶ درصد رسیده است.

به گزارش سفیرافلاک، خلیل علی محمدزاده صبح امروز در جمع اساتید دانشگاه علوم پزشکی لرستان، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را قانون نسبتاً خوبی دانست و اظهارداشت: مواد بسیاری از این قانون مانند بعضی از قوانین مصوب دیگر در کشور، هنوز اجرایی نشده است.

وی افزود: اگر نتوانیم نرخ باروری کل را ارتقاء دهیم در دهه‌های آینده، جامعه دچار پیری عمومی می‌شود و غنای پدر و مادری تضعیف خواهد شد.

رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده مدیریت جمعیت را چند وجهی و از نوع مدیریت علاج واقعه قبل از وقوع دانست و عنوان کرد: هم اکنون نرخ باروری کل در کشور به کمتر از ۱.۶ و نرخ رشد سالیانه به کمتر از  ۷ در هزار رسیده است و بیش از ۲۵ استان کشور در زیر حد جانشینی قرار دارند.

وی بیان کرد: نرخ سالمندی در جامعه ما بیش از ۱۰ درصد است و به اصطلاح در فاز اول سالمندی هستیم و از سال ۱۴۰۹ به بعد روند سالمندی کشور سرعت هم خواهد گرفت.

محمدزاده در رابطه مسئله سزارین و سقط جنین نیز گفت: طی سه دهه اخیر سزارین در جهان از ۶ درصد به ۲۰ درصد رسیده است ولی در ایران هم اکنون ۵۶ درصد زایمان‌ها از طریق سزارین صورت می‌گیرد و متاسفانه گاهی سزارین انتخابی نشانه فرهنگ بالا تلقی می‌شود.

وی گفت: سزارین‌های تقویمی و تاریخ رند مانند ۱۴۰۲.۲.۲ و یا سزارین‌های مناسبتی نیز معضل دیگری است که فرصت بلوغ کامل را از نوزاد می‌گیرد و او را در آینده با عوارض فراوان روبرو می‌کند و برای مادران نیز گاهی پرخطر است.

رئیس اندیشکده سلامت، جمعیت و خانواده در درباره سقط جنین‌های غیردرمانی در کشور نیز تصریح کرد: متاسفانه آمارها بالاست و در این زمینه نیازمند نظارت دقیق، روشنگری عمومی، عزم راسخ در پیشگیری و همچنین پیوست‌های فنی، فرهنگی و اقتصادی ویژه هستیم.

وی در مورد وضعیت ازدواج و فرزندآوری اظهارداشت: با توجه به شرایط دشوار کنونی در این رابطه در کارها گره جدی افتاده و مردم حتی کمتر از قبل اهتمام دارند و باید کارهای موثرتری انجام گیرد بنابراین تنها با شعار و سخنرانی، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

محمدزاده در رابطه با تربیت فرزندان نیز افزود: ما باید اجازه دهیم فرزندانمان حرف بزنند، توضیحات آنها را بشنویم، صحبت آنها را قطع نکنیم و بدانیم با نصیحت افراطی و حرف‌های یک‌طرفه و نشنیدن فرزندان تربیت اتفاق نمی‌افتد، باید جوانان را گوش کنیم‌ چرا که قوت‌ها و ضعف‌های آنها و خودمان را اینطور می‌توانیم بفهمیم.

وی با اشاره به اینکه باید برای راهنمایی فرزندان، پدران و مادران دانش، مهارت و تجارب لازم را به دست آورند عنوان کرد: گاهی ما باید از فرزندانمان بیاموزیم، اصلا هر کس خود را مایه فضایل بداند و دیگران را باعث نقایص، نمی‌تواند مربی باشد، نمی‌تواند سازنده و موفق باشد.

رئیس اندیشکده سلامت جمعیت و خانواده بیان کرد: بنابر اعلام سایت مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، اصلاح هرم سنی جمعیت علاوه بر سیاست‌گذاری و قانونگذاری، نیازمند فرهنگ‌سازی است و هر چه در این رابطه موفق عمل کنیم، می‌توانیم برنامه‌های خود را به شکل درستی اجرایی کنیم.

انتهای پیام/