وزیر بهداشت گفت: با توافقی که با سازمان برنامه و بودجه داشته ایم، یک و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی برای تجهیزات پزشکی و داروهای گران قیمت تصویب شد.

به گزارش سفیرافلاک، بهرام عین اللهی، در نشست با مدیران سازمان نظام پزشکی با اشاره به شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید اظهار داشت: همه ما باید برای تحقق شعار سال تلاش کنیم و این شعار سرلوحه حوزه سلامت قرار بگیرد.

وی با اشاره به دغدغه رئیس جمهور نسبت به حوزه سلامت به ویژه تلاش‌های آیت الله رئیسی برای تأمین واکسن و مهار همه گیری کرونا، گفت: جمهوری اسلامی ایران از قوی‌ترین حوزه سلامت منطقه برخوردار است و در اجلاس ژنو و قاهره همه کشورها بر این امتیاز ایران تاکید داشتند.

وزیر بهداشت با اشاره به نامه سازمان جهانی بهداشت و تبریک موفقیت جمهوری اسلامی ایران در ریشه کنی سرخک و سرخچه گفت: این افتخار در حالی نصیب ما شده که بسیاری از کشورهای اروپایی با این بیماری‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.

عین اللهی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی در بسیاری از شاخص‌های سلامت پیشتاز است، گفت: نظام سلامت ما امروز به خود می بالد؛ چرا که از بزرگترین ظرفیت نیروی انسانی که اصلی ترین سرمایه ماست، برخوردار است.

وزیر بهداشت با بیان این که قطعاً یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی، ارتقای شاخص‌های حوزه سلامت بوده است، تصریح کرد: امروز ما نه تنها بیماران خود را در داخل کشور درمان می‌کنیم، بلکه از کشورهای مجاور هم برای درمان به ایران می آیند و گردشگری سلامت از مزیت‌های نظام سلامت ایران اسلامی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز به اذعان همه، ایران اسلامی کشوری موفق در مهار کرونا بوده است، خاطرنشان کرد: ما تنها کشوری در منطقه هستیم که ۶ نوع واکسن کرونا با پلتفروم های مختلف تولید می‌کنیم و این افتخاری بزرگ است.

عین‌اللهی، ادغام آموزش پزشکی در درمان را دستاوردی بزرگ برای نظام سلامت کشور دانست و گفت: بسیاری از کشورها این روش را تأیید و تحسین کردند؛ چرا که ادغام جهشی بزرگ در کیفیت خدمات سلامت ایجاد کرد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: با استفاده از فرصت وظرفیت ادغام به دنبال پاسخگویی به نیاز جامعه هستیم و هدف ما، بهبود، ارتقا و حفظ سلامت مردم است که لازم است در تأمین این هدف با یکدیگر همکاری و هماهنگی مستمر داشته باشیم.

وی گفت: در ایام تعطیلات نوروز جامعه پزشکی فعالیت‌های شبانه روزی داشتند؛ به طوری که در این ایام حدود ۱۶ هزار عمل جراحی صورت گرفت.

عین اللهی ادامه داد: برای بهبود خدمات پزشکی و سلامت باید کیفیت آنها را حفظ و ارتقا دهیم و هر حرکتی که به سلامت مردم کمک کند، قطعاً باید توسط سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت حمایت شود.

وزیر بهداشت در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه با توافقی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم، یک و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی برای حوزه تجهیزات پزشکی و داروهای گران قیمت تصویب شد و در سال جاری هیچ گونه نگرانی در این حوزه نخواهیم داشت.

عین اللهی بیان داشت: امروز ذخایر دارویی ما به ۷۰ درصد و همچنین کمبودهای دارویی از ۴۰۰ به ۷۰ قلم رسیده است و تعداد شرکت‌های دانش بنیان نیز ۵۳ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه به موضوع جوانی جمعیت اشاره کرد و اظهار داشت: متأسفانه جمعیت کشور رو به سالخوردگی می‌رود و اگر تدابیر لازم اتخاذ نشود، پویایی جامعه از دست خواهد رفت که برای ممانعت از وقوع این اتفاق باید اقدامات مناسب صورت گیرد.

وزیر بهداشت، همچنین به نظام ارجاع اشاره کرد و گفت: اولین و مهم‌ترین موضوع نظام سلامت، تقویت شبکه‌های بهداشتی در سراسر کشور است. در سال گذشته دو هزار خانه بهداشت به ظرفیت این شبکه افزوده شد که علاوه بر آن زیرساخت‌های شبکه بهداشت باید ارتقا یابد تا پزشکان عمومی در نظام ارجاع و در سطح یک فعال شوند.

وی افزود: در نظام ارجاع همچنین مشوق‌هایی برای بیماران و پزشکان خواهیم داشت.

عین اللهی خاطر نشان کرد: در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر نظام ارجاع تکمیل شده است و در سراسر کشور با اولویت مناطق محروم با توجه به توان و امکانات هر استان انجام خواهد شد.

وی در ادامه به پدیده شوم زیر میزی اشاره کرد و اظهار داشت: از نظام پزشکی درخواست جدی دارم تا به برخورد با این پدیده کمک کنند و لازم است نظارت‌ها در این زمینه افزایش یابد. همچنین باید حقوق بیمار رعایت و کرامت وی حفظ شود و در مراکز درمانی به بیمار احترام گذاشته شود.

عین اللهی در پایان گفت: در ابتدای شروع دولت اجرای نسخه الکترونیک ۱۰ درصد بود که امروزه به بیش از ۹۰ درصد رسیده و تکمیل پرونده الکترونیک در مراحل پایانی قرار دارد.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : مهر