آب شرب شهر خرم‌آباد امسال نیز پس از بارش‌های بهاری کدر شده و چندین روز است که مردم با یک آب گِل آلود مواجه‌اند و این در حالیست که هنوز خبری از راه‌اندازی تصفیه‌خانه شماره 2 و سد مخملکوه خرم‌آباد نیست.

به گزارش سفیرافلاک، سال‌هاست که مردم شهر خرم‌آباد پس از بارش باران و به‌ویژه بارش‌های شدید و بهاری باید منتظر گِل‌آلود شدن آب شرب منزلشان باشند.

با توجه به اینکه آب شرب شهر خرم‌آباد از سراب‌ها و چشمه‌ها تأمین می‌شود چندین سال است که با بارش باران آب‌های سطحی با آب زیرزمینی مخلوط شده و مردم روزهای زیادی شاهد کدری آب هستند.

در پی بارش‌های اخیر نیز آب شرب برخی از مناطق شهر خرم‌آباد کدر شده و مردم چندین روز است که با یک آب کدر و غیر شفاف رو به رو هستند و نسبت به وضعیت این آب آشامیدنی اعتراض دارند.

کدر شدن آب شرب شهر خرم‌آباد

نگرانی مردم نسبت به استفاده از این آب کدر سبب شد تا به سراغ مسئولان مربوطه برویم تا در مورد وضعیت آب شهر خرم‌آباد و راهکارهای موجود برای عدم تکرار گِل آلود شدن آب شرب صحبتی داشته باشند که در ادامه این گزارش بدان پرداخته‌ایم.

یاسر اکبریان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک ضمن تایید کدر بودن آب شرب برخی از مناطق شهر خرم‌آباد اظهارداشت: بارش باران بهاری سبب کدر شدن آب شرب برخی از مناطق شهر خرم‌آباد و بروز مشکلاتی برای مردم شد اما باید گفت استفاده از آب شرب خرم‌آباد جای نگرانی ندارد، تغییر رنگ و کدر شدن رنگ آب شرب ناشی از بارندگی‌های اخیر بوده و علت دیگری ندارد.

وی افزود: بارش‌های اخیر سبب کدر شدن چشمه‌های شهر خرم‌آباد شده است اما به مردم این اطمینان را می‌دهیم که آب مصرفی آن‌ها کاملا سالم است وآلودگی میکروبی یا شیمیایی ندارد.

آب آلودگی میکروبی یا شیمیایی ندارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان عنوان کرد: موضوع کدر شدن آب شرب برخی از مناطق خرم‌آباد پس از بارش‌های شدید مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه سال‌هاست که این مشکل وجود دارد.

وی بیان کرد: حدود ۱۰ سال گذشته، ۶۰ تا ۷۰ درصد آب شرب شهر خرم‌آباد این مشکل را داشت اما علی‌رغم همه مشکلاتی که در بحث نقدینگی و اعتبارات وجود دارد این ۶۰ تا ۷۰ درصد را کاهش دادیم و اکنون آب شرب ۱۰تا ۱۵ درصد شهر مشکل دارد.

اکبریان گفت: برای این حل مشکل نیاز است که تصفیه‌خانه شماره ۲ خرم‌آباد و سد مخملکوه احداث شود که از نظر شرکت آب و فاضلاب لرستان و مهندسان شرکت این پروژه ظرف یک تا دو سال آینده نیز به بهره‌برداری نخواهد رسید به همین دلیل مکاتباتی با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور داشتیم تا یک روش کوتاه مدت و میان مدت برای کمک به تصفیه‌خانه شماره یک خرم‌آباد در نظر بگیرند تا بار سنگین کدورت آب را در فصل بارندگی و به ویژه بارش‌های اسفند و فروردین ماه را کاهش دهیم.‌‌‌‌

علت اصلی کدر شدن آب بارندگی‌های متوالی است

وی تصریح کرد: علت اصلی کدر شدن آب بارندگی‌های متوالی است و چون بخشی از منبع تامین آب شرب شهر خرم‌آباد چشمه‌هاست مانند چشمه مطهری و گلستان که خیلی عمیق نیستند و آب‌های سطحی و نیمه سطحی محسوب می‌شوند و این مشکلات پیش می‌آید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان گفت: یکی از ضعف‌های این چشمه‌ها در فصل بارندگی به ویژه بارندگی‌هایی که با شدت و در فصل بهار اتفاق می‌افتد این است که شبکه تامین آب شرب ما از نظر شفافیت دچار کدورت می‌شود اما مجدد تاکید می‌کنیم کدورت آب به منزله آلودگی شیمیایی و میکروبی آب شرب نیست.

وی اظهارداشت: این آب شرب مرتب و بر اساس یک زمان‌بندی توسط آزمایشگاه‌ها پالایش و پایش می‌شود و اگر احساس شود این آب از نظر شیمیایی یا میکروبی دچار مشکل است، مطمئن باشید اجازه انتقال آب به داخل شبکه‌های منازل را نخواهیم داد.

لزوم تسریع روند ساخت سد مخملکوه خرم‌آباد و تصفیه‌خانه شماره ۲ خرم‌آباد

اکبریان به لزوم تسریع روند ساخت سد مخملکوه خرم‌آباد و تصفیه‌خانه شماره ۲ خرم‌آباد تاکید کرد و افزود: یکی از راهکارهایی که برای حل این مشکل وجود دارد، احداث تصفیه خانه شماره ۲ و سد مخملکوه خرم‌آباد است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بهره‌برداری از پروژه‌های مذکور تا دو سال آینده هم متصور نیست ما در مورد این چالش با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مکاتباتی داشتیم و موضوع را اعلام کردیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان بیان کرد: یک طرح مطالعاتی در دست اقدام است که خارج از نوبت و جدا از موضوع احداث سد مخملکوه و تصفیه‌خانه شماره ۲ بتوانیم یک پکیج میان مدت تهیه و آن را به کمک تصفیه خانه شماره ۱ بیاوریم تا مشکلاتی که اکنون شاهد آن هستیم را کمتر کنیم.

وی تصریح کرد: در پی بارش‌های اخیر آب مرکز شهر خرم‌آباد و مناطقی از جمله دره‌گرم کدر شد که امروز بخشی از این مشکل حل می‌شود.

کدورت آب تا یک تا دو روز آینده ادامه دارد

اکبریان ضمن عذزخواهی از همشهریان گفت: یک سری خطوط انتقال آب شهر را به تصفیه‌خانه متصل کردیم و تلاش می‌کنیم امروز بخشی از این مشکل را کاهش دهیم ولی کدورت شاید تا یک تا دو روز آینده در این مناطق وجود داشته باشد.

از آنجا که آب شرب سالم ویژگی‌های مشخصی از جمله بی‌رنگ، بی‌بو، بدون مزه، زلال دارد، اکنون که آب شرب شهر خرم‌آباد کدر شده اگر بار میکروبی هم نداشته باشد باز ممکن است املاحی داشته باشد که برای بدن مضر است بنابراین می‌طلبد این مشکل تکراری یکبار برای همیشه برطرف و روند ساخت پروژه سدمخملکوه خرم‌آباد که بناست آب شرب شهر خرم‌آباد را تامین کند تسریع و تصفیه‌خانه شماره ۲ خرم‌آباد نیز راه‌اندازی شود.

انتهای پیام/