چین تصمیم دارد فناوری چاپ سه‌بعدی روی ماه را بررسی کند تا سازه‌هایی روی ماه بسازد.

به گزارش سفیرافلاک، چین در سال ۲۰۲۰ میلادی مأموریت «چانگ ۵» را به ماه انجام داد که طی آن‌یک کاوشگر بی‌سرنشین نمونه‌هایی از خاک و سنگ ماه را به زمین آورد. چین که نخستین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی روی ماه فرود آمده، تصمیم دارد تا ۲۰۳۰ میلادی فضانوردی به ماه بفرستد.

در این میان کشور مذکور تصمیم دارد مأموریت‌های چانگ ۶ و ۷ و ۸ را انجام دهد که هدف آن‌ها جستجو برای منابع تجدید پذیر روی ماه برای اقامت طولانی‌مدت انسان روی سیاره مذکور است.

نشریه چاینا دیلی به نقل از «وو ویرن» محقق سازمان ملی فضایی چین می‌نویسد کاوشگر چانگ ۸ تحقیقاتی در محل از محیط و ترکیبات معدنی ماه انجام می‌دهد و همچنین مشخص می‌کند آیا فناوری‌هایی مانند چاپ سه‌بعدی را می‌توان روی سطح ماه به کار گرفت یا خیر.

ویرن دراین‌باره می‌گوید: اگر قرار باشد برای مدتی طولانی روی ماه بمانیم، باید با استفاده از مواد موجود در خود سیاره اقامتگاه بسازیم.

چین می‌خواهد طی ۵ سال آینده یک ایستگاه با استفاده از خاک ماه در این سیاره بسازد. در همین راستا یک ربات که وظیفه دارد از خاک ماه آجر بسازد طی مأموریت چانگ ۸ در حدود ۲۰۲۸ میلادی به فضا ارسال خواهد شد.

رقابت برای استحکام موقعیت کشورهای مختلف در ماه به‌خصوص با آمریکا شدت یافته است.

در ماه جاری میلادی ناسا و آژانس فضایی کانادا نام ۴ فضانورد را برای مأموریت آرتمیس ۲ اعلام کرد. قرار است این مأموریت در اواخر ۲۰۲۴ میلادی انجام می‌شود.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : مهر