کارگران قشر زحمت‌کشی هستند که دست‌های پینه بسته‌شان برای یک لقمه نان‌حلال گواه است و پرچمداران تولید در کشور نقش مهمی در تحقق شعار سال دارند.

به گزارش سفیرافلاک، نقش کارگران در عرصه تولید همیشه ویژه بوده است تا جایی که کارگران را در خط مقدم جبهه تولید می‌دانند و با توانایی و تلاش خود، می‌توانند تحول آفرین در عرصه تولید باشند و اهمیت این قشر زحمتکش تا جایی است که پیامبر بزرگ اسلام بر دستان کارگر بوسه می‌زند.

هرساله پنجم تا ۱۱ اردیبهشت ماه به عنوان هفته کار، برنامه‌های مختلفی اجرا می‌شود اما به‌راستی چگونه می‌توان همه رنج‌ها و سختی‌های دستان پینه‌بسته کارگران را که برای یک لقمه نان‌حلال تلاش می‌کنند را بیان کرد؟ چگونه می‌توان قدردان قشری بود که در طول سال با همه توان برای تولید از جان و دل تلاش می‌کنند؟

این در حالیست که همیشه کارگران از حداقل‌های حقوقی برخوردار بوده‌اند، اگرچه در دولت سیزدهم تلاش شده تا توجه بیشتری به این قشر صورت گیرد ولی بازهم کارگران با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی، با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، شرایط برای احیای بسیاری از کارخانه‌های تعطیل فراهم شد و کارگران زیادی دوباره به کار بازگشتند اما فعالیت و رونق یک واحد تولیدی منوط به حمایت‌های ویژه از تولیدات کارخانه است به طوری که فرهنگ سازی استفاده از کالای ایرانی، نکته بسیار مهمی است که توجه ویژه به آن می‌تواند نجات‌بخش واحدهای تولیدی و تضمین کننده کارِ کارگران باشد.

چند سالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در شعارهای سال بر مبحث تولید و حمایت از کالای ایرانی تاکید ویژه‌ای دارد که در اینجا رکن اصلی سخنان رهبری، کارگران هستند و از طرفی هم کارفرمایان با حمایت‌های لازم از نیروهای کار پویا می‌توانند در چرخیدن چرخ‌های تولید اقدام نمایند.

نقش مهم کارگران در رشد تولید و توسعه اقتصادی

بدون شک توجه به اقتصاد مقاومتی می‌تواند سد تحریم‌ها را بشکند و این مهم با مشارکت جدی کارگران میسر است که می‌تواند آثار بسیار مثبتی را به همراه داشته باشد و در نهایت منجر به توسعه اقتصادی در کشور شود.

اما یکی از مهمترین مشکلات در استان لرستان بیکاری است، مشکلی که سال‌هاست گریبان‌گیر شده و جوانان زیادی از نبود شغل و بیکاری رنج می‌برند، این در حالیست که بالغ بر هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی در استان وجود دارد که در سال‌های گذشته تعدادی از آنها تعطیل و نیمه تعطیل شده و همین علاوه بر کاهش تولید، سبب افزایش نرخ بیکاری در استان شده است.

نرخ بیکاری طی سال‌های گذشته به گونه‌ای بوده که همیشه در صدر جدول بیکاری قرار داشته است و توجه ویژه به واحدهای تولیدی می‌تواند این نرخ را نزولی کند، همچنین برای تحقق شعار سال، کارگران نقش بسیار مهمی دارند و می‌تواند گامی بلند برای تحقق بردارند.

رنج کارگران از نبود امنیت شغلی

صارمی یکی از کارگران لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: ۱۸ سال در یکی از کارخانه‌های استان مشغول به کار بودم که چند سال پیش به دلایل و بهانه‌های مختلفی کارخانه تعطیل و همه از کار بیکار شدیم، مجبور بودم دستفروشی کنم تا زندگی را سخت‌تر از همیشه سپری کنم.

وی افزود: سال گذشته افزایش حقوق‌ها مناسب و رضایت‌بخش بود ولی با توجه به تورم و گرانی اقلام، لازم است که به قشر زحمتکش کارگر توجه ویژه‌ای شود تا یک کارگر با خیال راحت و بدون دغدغه بتواند برای تولید تلاش نماید البته کارفرمایان هم با فراهم کردن شرایط لازم و حمایت از کارگر می‌توانند نقش خود را ایفا نمایند.

این کارگر لرستانی با تاکید بر خرید کالاهای ایرانی، بیان کرد: وقتی فرهنگ استفاده از کالای ایرانی در بین همه مردم جا بیفتد، قطعا سبب رونق تولید هم می‌شود، بهتر است که شهروندان و همه مردم به جای خرید محصولات خارجی، کالای ایرانی خریداری کنند که با این کار نه تنها کمک به اقتصاد کشور شده بلکه به معنی حمایت از قشر کارگر هم می‌باشد.

صارمی با بیان اینکه نبود امنیت شغلی یکی از مهمترین مشکلات جامعه کارگری است، خاطر نشان کرد: متاسفانه سال‌هاست که جامعه کارگری از قراردادهای کوتاه مدت رنج می‌برند و همین دغدغه امنیت شغلی سبب شده تا دلهره اخراج از کار همیشه در جان کارگر رخنه نماید.

وی خاطرنشان کرد: از همه مسئولان درخواست می‌شود که نسبت به قراردادهای کوتاه مدت که گاهی یک ماهه هم هستند اقدام نمایند تا کارگران این دغدغه را نداشته باشند و با خیالی آسوده بتوانند در خط مقدم تولید اقدام نمایند.

کارگران، پرچمدار تولید در کشور

علی جهانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهارداشت: در استان لرستان ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها می‌تواند منجر به تولید شغل گردد.

وی با تاکید بر مهارت‌افزایی گفت: ارائه آموزش‌های مهارتی به جوانان و افراد جوایای کار سبب می‌شود تا راحت‌تر بتوانند در فضای کسب و کار مشغول شوند اما عدم داشتن مهارت منجر به بیکاری می‌شود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: کار و اشتغال فقط به معنی کار اداری و پشت میز نشینی نیست بلکه اشتغال در حوزه کشاورزی، دامداری، گیاهان دارویی و هر حرفه دیگری که در زندگی برای امرار معاش صورت گیرد، نوعی شغل محسوب می‌شود.

جهانی با بیان اینکه کارگران در تحقق شعار سال نقش مهمی بر عهده دارند گفت: امسال را مقام معظم رهبری به نام مهار تورم و رشد تولید نامگذاری نمودند که کارگران در این راستا نقش مهمی بر عهده دارند و در واقع مهار تورم و رشد تولید در گرو تلاش جهادی کارگران است و کارگران طی این سال‌ها همیشه پرچمدار تولید بوده‌اند.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته کارگر خاطرنشان کرد: تجلیل از کارگران نمونه، تجلیل از کارفرمایان حامی کارگر، غبار روبی گلزار شهدا، دیدار با نماینده ولی فقیه، سرکشی از خانواده‌های شهدای کارگر، بازدید از واحدهای کارگری استان و برگزاری مسابقات ورزشی از مهمترین برنامه‌های هفته کارگر در استان است.

انتهای پیام/