مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: اولین تصویر از شکار یک رأس بز وحشی توسط پلنگ ایرانی در منطقه‌ حفاظت شده سفید کوه خرم‌آباد توسط دوربین ثبت شد.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان علی سالاروند در این رابطه اظهارداشت: تصاویری نادر از لحظه شکار یک بز کوهی توسط پلنگ ایرانی در ضلع جنوبی منطقه حفاظت شده‌ سفید کوه خرم‌آباد توسط دوربین‌ها ثبت و ضبط شد.

وی افزود: در سنوات گذشته با نصب دوربین‌های تله‌ای در مناطق تحت مدیریت و زیستگاه‌های حساس تصاویری از پلنگ و سایر گونه‌های جانوری ثبت شده بود اما این بار دوربین‌ها موفق به ثبت‌ لحظه‌ای نادر از شکار یک رأس بزکوهی توسط یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده‌ سفید کوه لرستان شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان عنوان کرد: منطقه حفاظت شده‌ سفید کوه خرم‌آباد به دلیل شرایط خاص توپوگرافی و همچنین پوشش مناسب‌ جنگلی و تنوع گونه‌ای یکی از زیستگاه‌های اصلی این گونه با ارزش در غرب کشور است.

وی افزود: پلنگ ایرانی گونه‌ای نادر، بسیار با ارزش و در معرض خطر انقراض است که به عنوان یک گونه چتر در رأس هرم غذایی قرار دارد و نشان دهنده پویایی و کامل بودن زنجیره غذایی در یک زیستگاه‌ است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به این موضوع که سال گذشته تصویر چهار قلاده پلنگ در استان ثبت و تایید شده بود تصریح کرد: اقداماتی از قبیل هوشمندسازی زیستگاه‌های حساس، آموزش و فرهنگ‌سازی، حضور مداوم و مستمر محیط‌بانان زحمتکش در مناطق تحت مدیریت، همکاری و همراهی جوامع محلی باعث افزایش جمعیت حیات وحش شاخص در استان شده است‌.

وی گفت: از همه هم استانی‌ها درخواست داریم که در حفظ زیستگاه‌ها و همچنین حیات‌وحش استان با اداره کل حفاظت محیط زیست استان همکاری لازم را داشته باشند.

منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد یکی از مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است که با وسعتی بالغ بر ۷۰ هزار هکتار در غرب شهرستان خرم‌آباد قرار دارد.

انتهای پیام/