مدیرعامل کارخانه شیر پاستوریزه پگاه لرستان با بیان اینکه تحقق شعار «مهار تورم و رشد تولید» منوط به همت و تلاش کارگران است گفت: کارگران می‌توانند با تولید محصولات با کیفیت و رقابت‌پذیر نقش اساسی و محوری در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند.

روزبه کوشکی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک ضمن گرامی‌داشت هفته کار و کارگر اظهارداشت: از نظر دین مبین اسلام فرهنگ کار و قشر کارگر از اهمیت زیادی برخوردار است به نحوی که از نظر اسلام بقا، حیات، تکامل مادی و معنوی بشریت در پرتو کار و تلاش امکان‌پذیر است، آن‌گونه که خداوند متعال در قرآن کریم ۳۰ مرتبه به روزی جستن، شغل، سعی و تلاش اشاره  کرده است.

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) کار و کوشش را همانند جهاد در راه خدا مقدس شمرده است و کارگر را مجاهد فی سبیل الله قلمداد کرده‌اند.

مدیرعامل کارخانه شیر پاستوریزه پگاه لرستان عنوان کرد: در دنیا فرق و مکاتب زیادی بنام کارگر و حمایت از قشر کارگر نظریاتی را مطرح و شعار داده‌اند اما در عمل اینگونه نبوده است، یکی از مکاتبی که خیلی تاکید می‌کرد و مدعی دفاع از حقوق کارگران بود مکتب کمونیسم بود که در عمل شاهد آن بودیم که این حمایت‌ها غیر واقعی و ابزاری جهت دستیابی به اهداف سیاسی بود و نه دفاع از حقوق کارگران و نتیجه این تفکر هم در نهایت استثمار قشر کارگر بود اما دین مبین اسلام صادقانه حقوق کارگر را محترم می‌شمارد و هیچ گاه به دنبال سوء استفاده از این قشر نبوده و نیست.

وی بیان کرد: قشر کارگر هم در تحقق پیروزی انقلاب اسلامی نقش موثری داشته‌اند و هم در ۸ سال دفاع مقدس و برچیدن بساط فتنه. از فتنه سال ۸۸ و سایر موارد حامی نظام و رهبری بوده‌اند و خواهند بود و مطابق آمار بیشترین شهدای انقلاب اسلامی از جامعه کارگری بوده‌اند ( حدود ۱۶ هزار شهید کارگر در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ به ثبت رسیده است).

کوشکی با بیان اینکه قوانین اساسی و ثانویه در کشور ما متضمن حقوق کارگران است گفت: بند چهار اصل چهل وسوم و بند شش اصل دوم و همچنین اصول نوزدهم، بیستم و بیست و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی هرگونه بهره‌کشی از دیگران را ممنوع دانسته و مردم ایران را از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردار می‌داند از این رو رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد شد و همه افراد اعم از زن و مرد یکسان و در حمایت قانون قرار دارند.

وی تصریح کرد: فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با توجه به تورم حاکم برجامعه اقدامات خوبی در زمینه امنیت شغلی کارگران و مطالبه حقوق آن‌ها داشته اما واقعیت این است که توقع جامعه کارگری با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی بالاتر از وضع موجود است.

نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه شیر پاستوریزه پگاه لرستان اظهارداشت: انتظار جامعه کارگری از فراکسیون کارگری مجلس این است که نقش عملیاتی‌تری در تعیین حقوق و دستمزد سالیانه داشته باشند چرا که کارگران سخت در مضیقه‌اند و در بحث قانون حمایت از خانواده نیازمند توجه بیشتری هستند و به نظر بنده فراکسیون می‌تواند مصوبات بهتری داشته باشد.

وی افزود: اصناف کارگری در سال‌های اخیر حرکات رو به رشدی داشته‌اند اما همچنان با ایده‌ال فاصله داریم بنابراین لازم است در مورد شأن اجرایی اصناف کاری و جایگاه حقوقی آن‌ها کار شود تا به نتایج مطلوب برسیم.

کوشکی با اشاره به اینکه کارگران می‌توانند با تولید محصولات با کیفیت و رقابت‌پذیر نقش اساسی و محوری در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند عنوان کرد: جامعه کارگری لرستان با تقدیم ۱۷۶ شهید در ۸ سال دفاع مقدس بارها پایبندی خود را به انقلاب اسلامی نشان داده‌اند و در جنگ اقتصادی سال‌های اخیر نیز کارگران لرستانی با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی پای کار بوده و ان‌شاءالله خواهند بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با فعالیت بنگاه‌های زودبازده در لرستان گفت: متاسفانه بنگاه‌های زودبازده در لرستان موفق عمل نکرده‌اند و عموما اعتبارات به سمت اشتغال‌زایی نرفته است و آمارهای بیکاری در لرستان این ادعا را تایید می‌کند.

مدیرعامل کارخانه شیر پاستوریزه پگاه لرستان تصریح کرد: به اعتقاد بنده سرمایه‌گذاری‌های کلان و متمرکز که قابلیت نظارت و کنترل از سوی نهادهای نظارتی را داشته باشند بهتر در لرستان جواب می‌دهد.

وی مهارت آموزی کارگران را لازمه یک تولید خوب و باکیفیت دانست و خاطرنشان کرد: آموزش‌های عملی و تئوری نقش زیادی در افزایش دانش و ارتقاء سطح دانش کارگران دارد و کارفرمایان نیز به اندازه توان در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته‌اند و اساسا هزینه در این زمینه نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

کوشکی اظهارداشت: امنیت شغلی دغدغه بجای کارگران بوده و هست، بنده معتقدم که کارفرمایان در این رابطه نباید سلیقه‌ای عمل کنند، اگر به قانون عمل شود قطعا این نگرانی‌ها برطرف می‌شود از طرفی نقش نهادهای نظارتی مرتبط نیز در این زمینه مهم و تاثیرگذار است.

نایب رئیس هیئت مدیره کارخانه شیر پاستوریزه پگاه لرستان افزود: «مهار تورم و رشد تولید» که از سوی رهبری شعار سال انتخاب شده است از مطالبات عموم جامعه است که تحقق آن منوط همت و تلاش کارگران است و البته تصمیمات کلان اقتصادی می‌تواند چراغ راه کارگران برای رسیدن به هدف باشد.

انتهای پیام/