استاندار لرستان گفت: صنعت شیلات، ظرفیت ایجاد تحول در اقتصاد و اشتغال را داشته و آن را ارتقا می‌دهد.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی استانداری لرستان، فرهاد زیویار اظهارداشت: در لرستان دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر مسیر آبی داریم که برای توسعه شیلات و تولید اشتغال و ثروت یک ظرفیت بزرگ است.

وی با اشاره به دستاوردهای استان لرستان در شیلات، افزود: لرستان جزء استان‌های پویا و فعال در شیلات کشور است که رتبه اول در تکثیر ماهی‌های سردابی، چهار هزار و ۲۰۰ تن استحصال و ۶۵ تن ماهی خاویاری نمونه‌هایی از دستاوردهای استان است.

استاندار لرستان با اشاره به این موضوع که آمار و ارقام حاصل شده در لرستان خوب بوده اما هنوز انتظارات را برآورده نکرده است، تصریح کرد: درصددیم با یک برنامه‌ریزی مدون تولید و مصرف حوزه شیلات در استان را دو برابر کنیم.

زیویار شیلات را یک غذای سالم و امن توصیف کرد و گفت: برای رشد در این مسیر باید از تجربیات علمی و عملی سایر استان‌ها در کشور استفاده کنیم.

وی افزایش میزان مصرف را از مهم‌ترین رویکردهای توسعه صنعت شیلات قلمداد کرد و عنوان کرد: فرهنگ‌سازی در بین عموم برای افزایش مصرف بسیار حیاتی است.

استاندار لرستان افزایش جمعیت و صید بی‌رویه از منابع خدادادی را یک محدودیت برشمرد و خاطرنشان کرد: محدودیت در صید از منابع خدادادی ضرورت افزایش تولید و پرورش آبزیان را نشان می‌دهد که خوشبختانه در این مسیر پیشرفت خوبی داشته‌ایم.

زیویار یادآورشد: برای توسعه صنعت شیلات در تولید و مصرف باید برنامه‌های عملیاتی و با پشتوانه علمی تدوین و ابلاغ شود و این برنامه‌ها باید با برگزاری سلسله نشست‌های کارشناسی محقق شود.

استاندار لرستان حلقه اتصال بین تولید و صادرات را از دیگر نیازهای حوزه شیلات برشمرد و ادامه داد: در این خصوص نهضت زنجیره ارزش یک مسئله مهم است که باید برای آن فکر و برنامه‌ریزی کرد.

زیویار بیان کرد: قرارداد شیلات استان با قرارگاه خاتم در راستای برنامه مولدسازی انجام خواهد شد که می‌تواند به توسعه زیرساخت‌های شیلات استان کمک کند.

انتهای پیام/