انتظار می‌رود که سالمندان با افزایش سن ازنظر جسمی کُندتر شوند، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این وضعیت فقط نشانه از دست دادن قدرت عضلانی نیست بلکه ممکن است نشانه زوال عقل هم باشد.

به گزارش سفیرافلاک، محققان استرالیایی گفتند که این یافته‌ها ممکن است به متخصصان سلامت کمک کند تا خطر زوال عقل را در بیماران زودتر شناسایی کنند.

«مارک سیم»، محقق ارشد از دانشگاه ادیت کووان در استرالیا، گفت: «هر دو تست قدرت و TUG [برای تعادل و تحرک] معمولاً در عمل بالینی انجام نمی‌شوند، اما هر دو ابزار غربالگری ارزان و ساده هستند.»

سیم گفت: «تلفیق تست‌های عملکرد عضلانی به‌عنوان بخشی از غربالگری زوال عقل می‌تواند برای شناسایی افراد در معرض خطر مفید باشد که ممکن است از برنامه‌های پیشگیری اولیه باهدف جلوگیری از شروع این بیماری مانند رژیم غذایی سالم و سبک زندگی فعال بدنی سود ببرند.»

تیم تحقیق از داده‌های مطالعه پیری زنان برای بررسی رابطه بین عملکرد عضلانی و زوال عقل استفاده کرد. حدود ۱۰۰۰ زن با میانگین سنی ۷۵ سال در این مطالعه شرکت کردند.

محققان قدرت چنگ زدن زنان و مدت‌زمانی را که طول کشید تا از روی صندلی بلند شوند، ۳ متر راه بروند، دور بزنند و دوباره بنشینند، اندازه‌گیری کردند. سپس زنان پنج سال بعد این آزمایشات را تکرار کردند.

در طی ۱۵ سال آینده، تقریباً ۱۷ درصد از زنانی که در این مطالعه شرکت کردند، یک رویداد زوال عقل، ازجمله بستری شدن یا مرگ ناشی از زوال عقل، داشتند. قدرت کمتر در دست گرفتن اشیا و TUG کُندتر، مستقل از خطرات ژنتیکی و عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و سطح فعالیت بدنی، عوامل خطر مهم برای ابتلا به زوال عقل بودند.

در مقایسه با قوی‌ترین زنان موردمطالعه، احتمال ابتلا به زوال عقل در اواخر عمر در افرادی که ضعیف‌ترین قدرت گرفتن اشیا را داشتند، بیش از دو برابر بیشتر بود. به‌طور مشابه، آن‌هایی که آهسته‌ترین تست TUG را داشتند بیش از دو برابر در معرض زوال عقل بودند.

سیم گفت که قدرت گرفتن اشیا را می‌توان به‌راحتی با استفاده از دستگاه دستی معروف به دینامومتر اندازه‌گیری کرد. او اشاره کرد که این ممکن است معیاری برای سلامت مغز به دلیل همپوشانی ماهیت زوال شناختی و حرکتی باشد.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : مهر