کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران در بازار سرمایه‌گذاری کنند یعنی منطقاً یک مسیر را انتخاب کرده و از این شاخه به آن شاخه نروند.

به گزارش سفیرافلاک، مهدی افشار اعلم اظهار کرد: رفتاری که مشارکت‌کنندگان در بازار از خود نشان می‌دهند از خیلی وقت پیش قابل پیش‌بینی بود و طبیعی نیز است. تصور می‌کنم با همه پتانسیل‌های شرکت‌های بزرگ مثل پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها وقتی سهامداران عمده آن‌ها به علل مختلف در سهام خود عرضه‌کننده شده و به نقدینگی نیاز دارند طبیعی است که سهامداری در آن شرکت‌ها برای ما سخت می‌شود.

وی افزود: سهم‌های بزرگ به پول‌های بزرگ احتیاج دارند. نقدینگی خوبی به سمت بازار می‌آید، اما این پول‌ها حریف سهامداران بزرگ نیستند و رفتار آن‌ها بی‌منطق و خارج از هر نوع مصلحت سنجی عمومی بازار است.

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: شخصی که برای کسب سود وارد بازار شده، وقتی ببیند خرید یک سهم سخت می‌شود، طبیعتاً به سمت آن سهم‌ها نمی‌رود. دقیقاً هم می‌بینید، نمادی مثل شپنا که این روز‌ها به‌عنوان یک شاخص پالایشی، سهامداران عمده آن‌ شرایط را طوری فراهم می‌کند که سرکوب قیمتی صورت می‌گیرد، سهامدار خرد از آن سهم‌ دلزده می‌شود. مجموعه این مسائل این‌طور می‌شود که شاخص کل روند منفی و هم‌وزن روند مثبت به خود می‌گیرد. گو اینکه ارزیابی من از شاخص کل در طول این سال‌ها همیشه این بوده، شاخص کل سنجش مناسبی برای بازار ما نیست، اما درمجموع باید به این سبک و سیاق توجیه و تحلیل کنیم.

افشار اعلم درباره تأثیر دو مصوبه اخیر سازمان بورس؛ «کاهش ضریب اعتباری به ۵۰ درصد» و «کاهش حدنصاب صندوق‌های درآمد ثابت به ۱۰ درصد»، بر بازار بیان کرد: این موضوع را از دو جهت می‌شود در نظر گرفت. باید دید آیا اصلاً چنین مصوباتی منطقی بوده و در قدم بعد تأثیرگذاری آن‌هاست. نظرم بر این است، این نوع تصمیم‌گیری‌ها اتفاقاً در شرایطی که هنوز بازار به آن نقطه نرسیده تا ضربه‌پذیر باشد و حساسیت‌هایی مانند سال ۹۹ شرایطی پیش بیاورد؛ مؤثر بوده و می‌توان گفت این‌گونه مصوبات بر روند تدریجی و مستمر بازار تأثیر مناسبی دارد.

وی خاطرنشان کرد: یعنی بازار در ابتدای یک مسیر رشدی بوده و طبیعی است که با ایجاد فضایی، از شرایط هیجانی کم شود و بازار به سمت شرایط رشد پیش برود. من این را مناسب می‌دانم، در همین ابتدای راه اگر مصوبات منطقی داشته باشیم نوعی دوراندیشی است.

افشار اعلم گفت: دقیقاً نمی‌توانم بگویم این‌گونه مصوبات تأثیرگذار هستند یا خیر. فضای بازار کاملاً منطقی است و مسیر در حال هموارشدن است. به‌هرحال حجمی از نقدینگی به سمت بازار هجوم می‌آورد، اگر عرضه مناسب نباشد و از طرف دیگر فضایی نباشد که سهامداران بتوانند سهم پیدا کنند، صف‌های خرید حالت هیجانی پیداکرده که این شرایط را بار‌ها تجربه کردیم، مانند اواخر سال ۹۸ و ۹۹ که هیجانات به یک ریزش شدید انجامید.

وی بیان کرد: بنابراین هرچقدر بتوانیم قوانین و مقررات را به سمتی پیش ببریم که استمرار رشد را تضمین کند، بهتر از فضای هیجانی است. آنچه برآورد من است، این مصوبات نه قطعاً بی‌تأثیر بوده، نه خیلی تأثیرگذار تا اتفاقات ناگواری را در بازار ایجاد کند.

کارشناس بازار سرمایه گفت: معتقدم سهامداران در بازار سرمایه‌گذاری کنند. سرمایه‌گذاری به این معناست که منطقاً یک مسیر را انتخاب کرده و از این شاخه به آن شاخه نروند؛ اما اگر فضای سرمایه‌گذاری را کنار بگذارند و با سفته‌بازی و نوسان گیری پیش روند در حقیقت خودشان را از سود‌های موجود در بازار محروم کرده‌اند. فضای بیم و امید باید به یک شرایط مستحکم تدریجی تبدیل شود. رفتن از این شاخه به آن شاخه جز محروم شدن از سود در شرایط بلندمدت پیامد دیگری نخواهد داشت.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : بورس نیوز