معاون سازمان جهاد کشاورزی لرستان دلیل گرانی و کمبود مرغ را کاهش جوجه‌ریزی در استان‌های دیگر دانست و گفت: تولید در برخی استان‌ها به زیر ۳۰ درصد رسیده است و همین سبب ایجاد فشار به بازار مرغ لرستان شده است.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان اسدالهی در رابطه با میزان جوجه‌ریزی در استان لرستان اظهارداشت: در سال گذشته ماهیانه بیش از ۳ میلیون هزار قطعه‌ریزی داشتیم که از این میزان حدود شش هزار و ۶۰۰ تن گوشت تولید می‌شود.

وی میزان مصرف گوشت مرغ در استان لرستان را به صورت روزانه بیش از ۱۰۰ تن دانست و افزود: در لرستان ماهیانه سه هزار و ۵۰۰ تن مصرف گوشت مرغ داریم که در سال گذشته بسیار فراتر از این یعنی حدود ۶ هزار تن گوشت مرغ تامین شد.

معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: در استان کمبود تولید مرغ وجود ندارد و با وجود تمامی محدودیت‌هایی که در اسفندماه درباره جوجه‌ریزی وجود داشت حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی داشتیم و پیش‌بینی می‌کردیم که از این مقدار حداقل ۴ هزار تن گوشت تولید شود.

وی بیان کرد: این کمبود ریشه در مرز مشترک ما با هفت استان نیازمند گوشت مرغ تولیدی است و در این مقطع زمانی بسیاری از استان‌های همجوار با کمبود گوشت مرغ مواجه شده‌اند و بخشی از این گوشت متاسفانه توسط افراد سو استفاده‌گر به خارج از استان ارسال می‌شود.

اسدالهی در رابطه با وضعیت تولید استان در اسفند ماه نسبت به کشور گفت: لرستان در تولید مرغ در جایگاه دوازدهم قرار دارد اما در اسفندماه با توجه به تلاش‌های زیادی که با راهنمایی ریاست سازمان جهاد کشاورزی لرستان انجام گرفت، توانستیم میزان تولید را به سطحی برسانیم که در رتبه هفتم قرار بگیریم.

معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: از ۱۰ تا ۲۰ اسفند ماه که تولید جوجه در سطح کشور به صفر رسیده بود، خوشبختانه لرستان در رتبه هفتم قرار گرفت و پیش‌بینی ما این بود که در ماه فروردین نیز مشکلی بابت کمبود مرغ نداشته باشیم، اما متاسفانه نیاز بازار سبب افزایش قیمت مرغ شد. افزایشی که نسبت به برخی استان‌های دیگر قابل مقایسه نبود تا جایی که در برخی استان‌ها مرغ تا ۸۰ هزار تومان به فروش رسید.

وی در مورد حمایت بانک‌ها از تولیدکنندکان مرغ نیز افزود: قرار بود در کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان به صنعت مرغ داری کمک شود اما متاسفانه از این مبلغ کمی پرداخت شد و بانک‌ها به تعهد خود عمل نکردند و بخشی از برنامه‌های ما مغفول ماند هرچند همچنان پیگیر دریافت باقی رقم تعیین شده هستیم.

اسدالهی میزان جوجه‌ریزی استان در فروردین ماه را حدود ۳ میلیون اعلام کرد و گفت: جوجه‌ریزی در فروردین امسال به حالت نرمال برگشت و پیش‌بینی می‌کنیم در این هفته یا هفته آینده با توجه به ورود تولید فروردین ماه، بازار به حالت عادی خود بازگردد.

اسدالهی درباره چگونگی خروج مرغ از استان عنوان کرد: در سطح مرغداری‌ها، مرغ تحویل داده شده صورت جلسه و به کشتارگاه منتقل می‌شود و همکاران ما و دستگاه‌های نظارتی در کشتارگاه نظارت دارند و بعد از طی مراحلی از جمله ثبت رقم تحویلی، توزیع مرغ به فروشگاه‌ها شروع می‌شود و در همین سیستم تلاش شده است تا حدودی افراد سودجو از این مسیر توزیع حذف شوند.

وی دلیل گرانی و کمبود مرغ را کاهش جوجه‌ریزی در استان‌های دیگر دانست و افزود: تولید در برخی استان‌ها به زیر ۳۰ درصد رسیده است و برخی استان‌ها تولیدشان زیر ۵۰ درصد بوده و همین باعث ایجاد فشار به بازار مرغ لرستان شده است.
معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تاکید کرد: جهاد کشاورزی اهرم‌های مختلفی برای کمک به مرغداری‌ها دارد از جمله تامین سرمایه در گردش برای مرغ‌دارها که متاسفانه به دلایل مختلف این سرمایه در گردش ۵ الی ۶ برابر شده است و در همین جهت با رایزنی‌ها با بانک‌ها همچنان به دنبال دریافت تعهداتی هستیم که وعده داده بودند.

وی مجددا بر تلاش برای حذف دلال‌ها و کنترل عدم ارسال مرغ استان به استان‌های همجوار تاکید کرد و گفت: هرچند افراد سودجو همچنان تلاش می‌کنند تا در این روند توزیع اخلال به وجود آورند اما در این زمینه از شهروندان عزیز خواهشمندیم هرکجا شاهد تخلفات در بازار مرغ بودند همکاران ما را مطلع کنند.

اسدالهی اعلام کرد: قیمت مصوب مرغ برای مصرف کننده ۷۳ هزار تومان است.

انتهای پیام/