مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: تاکنون موردی از بیماری تب کریمه‌کنگو در استان لرستان مشاهده نشده است.

مصطفی زبردست در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: تب کریمه کنگو یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که طیف وسیعی از دام‌ها مستعد این بیماری بوده که برای پیشگیری از این بیماری، نه واکسن وجود دارد و نه خود بیماری علائمی را در دام مشخص می‌کند.

وی افزود: زمانی که این بیماری به انسان سرایت کند می‌تواند بسیار خطرناک باشد که لازم است شهروندان به چند نکته توجه داشته باشند تا از خطر این بیماری در امان بمانند البته تاکنون موردی از بیماری تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان تصریح کرد: دامداران لازم است که بدون پوشش شامل عینک، دستکش و کلاه با دام ارتباط نداشته باشند چرا که در فصل بهار و تابستان، حشرات و کنه‌ها نقش مهمی در انتقال این بیماری از دام به انسان دارند.

زبردست بیان کرد: متاسفانه در برخی از موارد شاهد کشتارهای غیرمجاز در حاشیه شهرها هستیم که در این راستا نظارت‌ها افزایش یافته و تاکنون چندین مورد به مراجع قضایی معرفی شده‌اند که لازم است هم‌استانی‌ها حتما گوشت قرمز را از مراکز و قصابی‌های معتبر خریداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه گوشت قرمز خریداری شده حتما قبل از مصرف ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگهداری شود، گفت: با توجه به اینکه این بیماری در ظاهر گوشت علائمی ندارد ولی این کار سبب می‌شود تا اطمینان لازم برای سلامت گوشت لحاظ شود و در واقع گوشت با طی کردن یک مرحله پیش سرد، مصرف می‌شود.

انتهای‌پیام/