رئیس اداره مراتع منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: ۱۰ هزار و ۴۰۰ فقره پروانه چرای دام در استان لرستان صادر شده است.

رضا جودکی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: با توجه به بارش‌های امسال، خوشبختانه پوشش گیاهی بسیار افزایش یافته به طوری‌که از میانگین ۱۰ کیلوگرم در هکتار به ۱۷۰ کیلو و در برخی از مناطق ییلاقی نیز پوشش گیاهی به بیش از ۳۰۰ کیلو در هکتار افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به دامداران غیرمجاز در مراتع، افزود: این مشکل در بسیاری از مناطق و شهرهای کشور دیده می‌شود که به طور متوسط در هر مرتع حدود یک تا دو دامدار غیرمجاز وجود دارد، در استان لرستان نیز حدود ۴۰۰ دامدار غیرمجاز در مراتع حضور دارند.

رئیس اداره مراتع منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تصریح کرد: مناطق در اختیار دامدارانی است که پروانه چرای‌دام دارند و می‌توانند از ظرفیت مراتع برای چرای‌دام استفاده نمایند، برهمین اساس ۹۷ هکتار از مراتع استان ممیزی شده است.

جودکی بیان کرد: عشایر غیر‌بومی طبق تقویم کوچ و با برنامه‌ریزی از استان عبور کرده‌اند و تلاش می‌شود تا مراتع در اختیار دامداران بومی که دارای پروانه چرا هستند قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ۱۰ هزار و ۴۰۰ فقره پروانه چرای دام در استان صادر شده است، گفت: در ۸۰۰ هزار هکتار از مراتع استان، ۲۲ هزار خانوار دامدار در مراتع شناسایی شده که از این ظرفیت برای دام‌ها استفاده می‌کنند.

رئیس اداره مراتع منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان خاطرنشان کرد: امسال دو فاکتور سبب افزایش کیفیت مراتع شده‌، یکی پراکنش خوب بارندگی و یکی هم کنترل پروانه چرای دام و جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر که پوشش گیاهی در این مناطق بسیار مناسب است.

جودکی افزود: در استان لرستان ۷۰۰ مرتع وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت به خوبی بهره برد و همه تلاش‌ها برای این است که از مراتع به خوبی محافظت شود.

انتهای پیام/