برگزاری آئین خون‌صلح‌ در بروجرد برگزار شد و در این مراسم ۶ نفر محکوم به قصاص، از چوبه‌دار رهایی یافتند.

به گزارش سفیرافلاک، گذشت و بخشش یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که همیشه سبب آرامش می‌شود، یکی از آئین‌هایی که برخاسته از روحیه جوانمردی و ایثار است، آئین خون‌صلح بوده که این رسم از دیرباز تاکنون اجرا شده است.

با پادرمیانی ریش‌سفیدان و معتمدین، افرادی را که به هر دلیلی مرتکب قتل شده‌اند و حالا پشیمان هستند، در این رسم بخشیده می‌شوند و خانواده مقتول به خاطر رضای خدا و فرهنگ گذشت، قاتل را که اظهار ندامت می‌کند بخشیده و همین سبب آرامش و صلح می‌شود.

حالا امروز در شهرستان بروجرد طی مراسمی، شش قاتل با گذشت خانواده‌های اولیای دم و با پادرمیانی ریش‌سفیدان از چوبه‌دار رهایی یافتند و اینگونه بار دیگر فرهنگ گذشت را به نمایش گذاشتند.

۶ قاتل با گذشت اولیای‌دم از چوبه‌دار رهایی یافتند

خیرعلی کرمی عالم رئیس دادگستری بروجرد در مراسم خون‌صلح که در مسجد حضرت زهرا(س) برگزار شد، اظهارداشت: یکی از فرهنگ‌هایی که در بین اقوام بسیاری از نقاط کشور و استان نهادینه شده، صلح و سازش است که امروز مراسم صلح و سازش بین شش خانواده اولیای دم انجام شد که این نشان‌دهنده بهره‌گیری از آموزه‌های دینی است.

وی افزود: یکی از اهداف مهم دستگاه قضایی، نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش است که با استفاده از فداکاری و ایثاری که این افراد به خرج می‌دهند، گذشت را ترجیح داده و منجر به صلح و سازش می‌شود.

رئیس دادگستری بروجرد گفت: خون‌صلح رسمی است که از ظرفیت ریش سفیدان، معتمدان و خیران استفاده می‌شود.

استفاده از ظرفیت خیرین و ریش‌سفیدان در خون‌صلح

در ادامه مسلم مرادی فرماندار بروجرد اظهارداشت: برخی ناهنجاری‌های اجتماعی وجود دارد که باید تلاش کرد تا با ارائه راهکارهای مختلف از آن‌ها جلوگیری شود.

وی افزود: گذشت، یک نعمت است که از ایثار و فداکاری که در فرد وجود دارد، نشات می‌گیرد و این آئین خون‌صلح با کمک خیرین و ریش‌سفیدان منجر به گذشت می‌شود.

فرماندار بروجرد گفت: اقدامات قابل توجهی در دولت سیزدهم صورت گرفته که در بسیاری از موارد منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود به طوری‌که بیش از چهار هزار واحد تولیدی و کارخانه احیا شده و اشتغالی که به دنبال احیای آن‌ها صورت گرفته نقش مهمی در کاهش ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی دارد.

مرادی بیان کرد: در راستای کاهش ناهنجاری‌ها می‌توان از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان هم استفاده کرد که این افراد می‌توانند در این زمینه کارهای تحقیق و مطالعه را در دستور کار قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: آگاهی بخشی و امید خصوصا به نسل جوان بسیار ضروری است که متولیان و مسئولان می‌توانند درر این زمینه نقش مهمی داشته باشند.

انتهای‌پیام/