یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که فنتانیل مصنوعی، تعداد زیادی از کودکان آمریکایی را به کام مرگ می‌کشاند.

به گزارش سفیرافلاک، به گفته «جولی گایتر»، نویسنده این مطالعه و استادیار اطفال در دانشکده پزشکی ییل کنتیکت، «مرگ و میر کودکان ناشی از فنتانیل بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ بیش از ۳۰ برابر شده است.»

نزدیک به نیمی از مرگ و میرها در خانه رخ داده است و بیشتر آنها غیرعمدی بوده اند. نوجوانان ممکن است ندانند داروهایی که مصرف می‌کنند آلوده به فنتانیل است، در حالی که کودکان بسیار خردسال ممکن است داروهای مصرف‌شده توسط والدین خود را لمس کرده یا بلعیده باشند.

گایتر توضیح داد: «مشکل این است که در حال حاضر بزرگسالان بیشتری در معرض فنتانیل قرار می‌گیرند، چه این فنتانیل یک شکل خالص از دارو باشد یا به مواد مخدر دیگر تقسیم شود، بنابراین بچه‌ها بیشتر در معرض آن قرار می‌گیرند.»

گایتر با استفاده از داده‌های گواهی مرگ از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، مرگ‌های ناشی از فنتانیل را طی دو دهه ارزیابی کرد.

گایتر دریافت که تقریباً ۵۲۰۰ مرگ در میان تقریباً ۱۴۰۰۰ مسمومیت کُشنده با مواد افیونی بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۱، به دلیل فنتانیل بوده است.

در سال ۱۹۹۹، حدود ۵ درصد از مرگ و میر ناشی از مواد افیونی ناشی از فنتانیل بود. تا سال ۲۰۲۱، این رقم به ۹۴ درصد رسیده بود که الگوی مرگ و میر بزرگسالان را منعکس می‌کرد.

در اوایل این ماه، یک گزارش فاش کرد که مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد فنتانیل در ایالات متحده تنها در پنج سال ۲۷۹ درصد افزایش یافته است.

در تحقیقات گایتر، او دریافت که افزایش مرگ و میر ناشی از فنتانیل که در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، منجر به افزایش تقریباً سه برابری مرگ و میر در میان نوجوانان بزرگ‌تر و افزایش تقریباً شش برابری در بین کودکان زیر ۵ سال شد.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : مهر