معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: بازدید از موزه‌های لرستان در ۲۸ اردیبهشت، روز جهانی موزه رایگان است.

زهرا بهاروند در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به روز موزه و میراث فرهنگی اظهارداشت: موزه‌ها، محل نگهداری و گردآوری میراث گذشتگان، آثار ارزشمند و اشیاء باستانی بوده که علاوه بر نمایش آثار باستانی، وظیفه حفظ و نگهداری از آنها برای انتقال به نسل‌های آینده را بر عهده دارند.

وی افزود: با توجه به این مهم و اهمیت وجود چنین اماکنی، روز ۲۸ اردیبهشت ماه به عنوان روز موزه و میراث فرهنگی نامگذاری شده است و هر ساله برنامه‌هایی متناسب با این روز برگزار می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به برنامه‌های این روز، تصریح کرد: نشست‌های تخصصی و علمی با دانشگاه‌ها، تجلیل از فعالان میراث فرهنگی و حافظان و عکاسانی میراث فرهنگی، رونمایی از آثار ثبت ملی شده در حوزه منقول، اجرای برنامه‌های آموزشی و مفرح ویژه کودکان با هدف آشنایی بیشتر نسل جدید با یادگارهای گذشتگان، در این ایام برگزار می‌شود.

بهاروند بیان کرد: ایجاد نمایشگاه عکس و نقاشی در محوطه‌های بناهای تاریخی، نشست‌های تخصصی با انجمن‌های مردم نهاد و بزرگداشت روز فردوسی و شاهنامه‌خوانی نیز برگزار می‌گردد.

وی با بیان اینکه ۲۸ اردیبهشت مصادف با روز جهانی موزه، بازدید از موزه‌ها رایگان است گفت: برای معرفی آثار باستانی و یادگارهای قدیمی در این روز همه افراد می‌توانند از موزه‌ها بازدید نمایند.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به اینکه در استان لرستان شش موزه مردم شناسی، باستان‌شناسی، فرهنگ و نسخ و صنایع دستی وجود دارد افزود: در بازدید از موزه‌ها می‌توان نوع زندگی، هنر و فرهنگ گذشتگان را مشاهده کرد و موزه‌ها یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری است که تاریخ و هنر را به نمایش می‌گذارند.

انتهای پیام/