رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: اجرای طرح پرورش کرم ابریشم برای نخستین بار در لرستان آغاز شده است و این طرح می‌تواند سبب توانمندسازی جامعه زنان روستایی و ایجاد درآمد پایدار برای این قشر شود.

به گزارش سفیرافلاک، سید عماد شاهرخی در بازدید از طرح‌های پیشران بخش کشاورزی استان لرستان در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز اجرای طرح پرورش کرم ابریشم برای نخستین بار در لرستان اظهارداشت: به منظور توانمندسازی زنان روستایی و عشایری، آموزش و ترویج زنجیره پرورش کرم ابریشم و تقویت صنعت نوغان‌داری این کار در استان شروع شد.

وی افزود: جهت موفقیت طرح مذکور باید همزمان با آموزش و ترویج کار توسعه نهالستان (توتستان‌ها) آغاز شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: بخش زیادی از جمعیت ایران را زنان روستایی تشکیل می‌دهند که علاوه بر دارا بودن نقش موثر در مراحل مختلف تولید محصولات کشاورزی و دامی، در مراحل پس از تولید و تبدیل محصولات کشاورزی نیز نقش اساسی داشته و سهم به‌سزایی در اقتصاد روستا و کشور دارند.

 وی بیان کرد: توجه به مسائل زنان روستایی در برنامه‌ریزی‌های لرستان می‌تواند سبب بهبود وضعیت زندگی این قشر عظیم در روستا، افزایش درآمد خانوار، جلوگیری از کوچ، افزایش بهره‌وری و در نتیجه تضمین توسعه پایدار روستا شود.

شاهرخی با بیان اینکه حضور زنان روستایی در فعالیت‌های گروهی، زمینه‌ مناسبی برای مشارکت آنان در فعالیت‌های توسعه روستایی است گفت: زنان روستایی می‌توانند به عنوان نیروهای کارآمد در توسعه اقتصادی و اجتماعی استان نقش داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی زنان روستایی از طریق اشتغال خانگی سبب احیاء روحیه آفرینش و نوآوری می‌شود خاطرنشان کرد: با ایجاد تنوع تعداد در مشاغل زنان، می‌توان بهره‌وری فعالیت زنان روستایی در محیط‌های روستایی را افزایش داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان زنان روستایی را حامیان اقتصادی، بازیگران فعال و خستگی‌ناپذیر اقتصاد داخلی در استان و کشور دانست و اظهارداشت: در این رابطه ما فعالیت خود را در زمینه خدمات‌رسانی به اقشار آسیب‌پذیر روستایی در قالب اجرای طرح توسعه نوغان‌داری با مشارکت زنان روستایی برای تعدادی از تسهیل‌گران زن روستایی، اعضای صندوق‌های اعتبارات خرد محلی و زنان روستایی در شهرستان‌های استان آغاز کرده‌ایم.

وی یکی از اهداف اجرای طرح طرح پرورش کرم ابریشم را  ارتقاء دانش، بینش و مهارت زنان روستایی جهت بازسازی و داشت توتستان‌ها برشمرد و افزود: با این کار امسال افزایش عملکرد در واحد سطح، بهبود مدیریت در امور پرورش کرم ابریشم، انتقال یافته‌های جدید و تشویق و ترویج این صنعت در بین زنان با ایجاد الگوهای موفق را اجرا کرده‌ایم.

شاهرخی عنوان کرد: با حمایت از ایده‌های نو و کسب و کارهای موفق در سطح روستا، توان‌افزایی زنان روستایی به عنوان مدیران داخلی خانواده و واحدهای تولیدی و کسب درآمد، می‌توان راه رسیدن به توسعه روستایی که زمینه‌ساز توسعه همه جانبه است را تا حدودی هموار کرد.

انتهای پیام/