رعایت حجاب دارای اثرات بسیار مطلوبی است که منجر می‌شود یک خانواده در سلامت کامل محکم و استوار باقی بماند و از آسیب‌های اجتماعی به دور باشد.

به گزارش سفیرافلاک، یکی از ارکان مهم و اصلی حفظ ارزش‌ها، موضوع حجاب و عفاف است و به دلیل اینکه رعایت این مهم ریشه در باورهای دینی و اعتقادی و همچنین در تمدن ایرانیان داشته، از همین رو همیشه مورد توجه و اهمیت واقع شده است.

اگرچه در دوران رضا خان سعی شد تا با کشف حجاب و ترویج پوشش غرب در کشور، در راستای کمرنگ کردن باورها و حجاب اقدام شود ولی بسیاری از بانوان این سرزمین حاضر نشدند که حجاب از سر بردارند و کشف حجاب فقط مختص اطرافیان دربار بود، زنان ایرانی از همان سالها ثابت کردند که برای حجاب، حرمت ویژه‌ای قائل هستند.

رعایت حجاب یکی از واجبات دینی است که در آیات و روایت زیادی به این امر اشاره شده است، رعایت حجاب دارای اثرات بسیار مطلوبی است که منجر می‌شود یک خانواده در سلامت کامل محکم و استوار باقی بماند و از آسیب‌های اجتماعی در امان بماند از همین رو دشمنان طی سال‌های اخیر حجاب را که یکی از ارکان مهم ارزش‌ها می‌باشد را نشانه گرفته‌اند.

دشمنان سعی دارند تا به عنوان مُد و بروز بودن، پوشش‌هایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارند را در جامعه ترویج دهند از همین رو با توسل به تبلیغات، این پوشش‌ها را معرفی می‌کنند در حالی که توجه به تبلیغات دشمن نه تنها سبب می‌شود تا فرد در منجلاب آسیب‌های اجتماعی گرفتار شود بلکه اثرات آن جامعه را نیز با مشکلاتی مواجه می‌کند.

در فروردین امسال بود که طرح برخورد با افرادی که اقدام به کشف حجاب نمایند، در دستور کار قرار گرفت که در راستای اجرای این طرح، هر فردی که در خودرو، واحد صنفی، خیابان و یا هر مکانی که حجاب را بردارد، ابتدا تذکر و در صورت بی‌توجهی به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

در همین راستا میزگردی با حضور کارشناسان، دادستان مرکز لرستان و جامعه‌شناس انجام شده است که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

رعایت حجاب خانواده را از آسیب و توطئه دشمن در امان نگه می‌دارد

روح انگیز جهان افروز کارشناس خانواده اظهارداشت: امروزه حجاب صرفا به عنوان یک مسئله شرعی و شخصی و یک تکلیف الهی در کنار سایر مسائل عبادی مطرح نیست بلکه به خاطر ابعاد گسترده اجتماعی آن به نماد و شاخص مسلمانی و انقلابی‌گری تبدیل شده است و یکی از مظاهر تمدنی و هویت زن ایرانی به شمار می‌رود.

وی افزود: مسئله بدحجابی و به تعبیری پوشش نامناسب، از جمله مسائلی است که سلامت فرد و جامعه را تهدید می‌کند و آثار و پیامدهای جبران ناپذیری بر فرهنگ، اخلاق، اقتصاد، خانواده و جامعه وارد می‌کند.

کارشناس خانواده با اشاره به تلاش دشمن برای کمرنگ کردن اعتقادات و بی‌حجابی، تصریح کرد: جبهه استکبار با استفاده از ابزارهای مختلف و همچنین با استفاده از روش‌های تبلیغاتی، سعی در ترویج بی‌حجابی و تحمیل سبک زندگی غربی دارد که می‌کوشد تا این نوع سبک زندگی را در پوشش به کار ببرد.

بدحجابی، گسترده‌ترین نماد هنجارشکنی در یک جامعه اسلامی

جهان افروز با تاکید بر اینکه بدحجابی به عنوان گسترده‌ترین نماد هنجارشکنی در یک جامعه اسلامی است، گفت: در همین راستا طرح جامع عفاف و حجاب ارائه شده است، ضمن اینکه در این طرح همه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین مهم‌ترین علل عدم موفقیت طرح‌های گذشته هم لحاظ شده است.

وی بیان کرد: باید گفت حجاب به عنوان یک واجب شرعی و الزام قانونی در جامعه رعایت شود و در مرحله اجرای این طرح، کرامت انسانی افراد حفظ شده و موجب طرد و دلزدگی آنها از دین و نظام نشود.

کارشناس خانواده تصریح کرد: در راستای اجرای این طرح، با کمترین هزینه و بیشترین میزان اثر بخشی در جامعه می‌توان به نتیجه مطلوب رسید در همه این عرصه‌ها کار فرهنگی همراه با کار اجرایی باید صورت گیرد و از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح این است که روند بدحجابی متوقف می‌شود و مسئله عفاف و حجاب به روال قانونی و شرعی خود بازخواهد گشت.

رعایت حجاب و عفاف از ارزش‌های اصیل دینی و اسلامی است

جهان افروز بیان کرد: یک زن مسلمان می‌تواند با رعایت ارزش‌های اسلامی و حجاب و عفاف در همه عرصه‌ها به خوبی حضور داشته باشد و زمانی که مادر خانواده با امنیت و سلامت در جامعه حضور داشته باشد قطعا می‌تواند این آرامش را به درون خانواده هم تسری دهد و حاصل این آرامش قطعا به خود جامعه برمی‌گردد.

وی خاطر نشان کرد: رعایت حجاب و عفاف از ارزش‌های اصیل دینی و اسلامی است که بانوان زیادی از جامعه به این مهم توجه ویژه‌ای دارند اما برخی از افراد تحت تاثیر تبلیغات مسموم دشمن قرار می ‌گیرند و نسبت به رعایت حجاب، کم‌عقیده می‌شوند در حالی که رعایت حجاب امنیت و سلامت را به دنبال دارد.

مختل شدن روابط خانوادگی و اجتماعی در پی رعایت نکردن حجاب

حامد پرچی جامعه شناس اظهارداشت: رعایت امر حجاب و داشتن پوشش مناسب و کارآمد درون جوامع بشری، یک امری است همزمان با شکل‌گیری جوامع بشری و همزمان با حضور انسان در روی زمین که بحث پوشش و نوع آن مد نظر بوده است.

وی افزود: بحث عفاف و حجاب را اگر در یک جامعه ایرانی بررسی کنیم باید نسبت به زمینه‌ها و نگاه آن توجه ویژه‌ای داشت به طوری‌که در کلیه جوامع، پوشش وجه تمایز جوامع انسانی و حیوانی است و داشتن پوشش در جوامع مختلف تعاریف مختلفی دارد، امروز سبک زندگی در غرب به سمتی رفته که متحول شدند و انقلاب منفی در آنجا ایجاد شد و دیدیم که نتیجه بی بندوباری و ولنگاری در کشورهای غربی سبب شد تا سلامت روانی و امنیت برای آنها آرزو باشد به همین دلیل می‌توان تجربه دیگران را آینه عبرت قرار داد.

جامعه شناس گفت: وقتی راهی را آن‌ها رفتند، ما بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که وضعیت خانواده، روابط اجتماعی و امنیت روانی آنها مختل شده و طبق اذعان خودشان به این می‌رسیم که ولنگاری در پوشش یکی از مهمترین فاکتورهایی است که امنیت روانی، خانواده و روابط اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و وقتی این تجربه را داریم، جدای از اعتقادات دینی و مذهبی خودمان، وقتی این را در نظر داریم چرا در جامعه خلاف این رفتار کنیم؟

پرچی با اشاه به شهادت شهید الداغی افزود: برای یک انسان سوای هر دین و اعتقادی که دارد، وقتی می‌بیند یک زن مورد مزاحمت قرار گرفته، قیام می‌کند و یکی از دلایل این قتل و گستاخی فردی که این کار را کرد، همین بحث شل‌گرفتن پوشش و حجاب است.

لزوم فرهنگ‌سازی برای پوشش مناسب

وی عنوان کرد: وقتی در جامعه بی‌حجابی تسری یابد، کسانی که در دلشان مرضی است، هتک حرمت می‌کنند و امنیت روانی بانوان مختل می‌شود و هر بانویی آرامش روانی نداشته باشد نمی‌تواند راحت درون جامعه فعالیت داشته باشد.

جامعه شناس خاطرنشان کرد: وقتی این پوشش‌ها، حریم‌ها و بایدها و نبایدها نباشد، روابط خانوادگی به هم می‌ریزد، تعهدی که هست کمرنگ می‌شود، برقراری ارتباط خارج از خانواده بیشتر می‌شود و در نهایت طلاقها افزایش می‌یابد و بنیان خانواده از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه در امر حجاب و عفاف باید فرهنگ سازی در دستور کار قرار گیرد، گفت: آموزش و فرهنگ سازی در این که رعایت حجاب و عفاف باعث تحکیم روابط اجتماعی خانوادگی و امنیت بانوان می‌شود باید جا بیفتد.

رعایت حجاب و عفاف، سفارش شده آموزه‌های دینی و قرآنی است

حجت الاسلام محمد پیریایی کارشناس دینی گفت: احکام پرودگار عالم احکامی است که عمل به آنها انسان را در مسیر سعادت و عمل نکردن به آنها انسان را در بیراهه قرار می‌دهد.

وی افزود: دین اسلامی یعنی تسلیم شدن در برابر احکام خداوند و خداوند احکامی دارد که به خاطر مصلحت و حکمت، آنها را حکم نموه و این احکام سبب می‌شود تا فرد از مسیر تکامل و هدایت خارج نشود.

کارشناس دینی تصریح کرد: برخی از احکام الهی مانند حجاب واجب است و اگر کسی در مورد احکام واجب کوتاهی کند، به کمال و حکمت نمی‌رسد.

پیریایی گفت: در آیات و روایات زیادی به امر حجاب و عفاف تاکید و سفارش زیادی شده است به طوری که بیش از ۸۳ آیه در قرآن به حجاب و عفاف اشاره کرده است، در واقع کتاب خدا برای همه بشریت در همه دورانها نازل شده است لذا بانوان باید به این حکم واجب عمل نمایند و با پوشش و حجاب مناسب در جامعه حضور داشته باشند.

رعایت نکردن حجاب و عفاف، بنیان خانواده را سست می‌کند

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه در دین اسلام به امر حجاب و عفاف سفارش زیادی شده است، عقل هم حکم می‌کند که انسان خود را از آسیب‌ها و چشم‌های ناپاک در امان نگه دارد.

کارشناس دینی افزود: در خانواده‌هایی که ولنگار هستند و به پوشش توجهی نمی‌کنند و رعایت آن را الزامی نمی‌دانند، سبب می‌شود تا بنیان خانواده از هم گسسته شود و امنیت اخلاقی و اجتماعی مختل شود.

پیریایی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از طلاق‌ها، هنجار‌شکنی و مشکلات خانوادگی به دلیل رعایت نکردن حجاب است، افزود: رعایت نکردن این ارزشها مشکلات بسیار گسترده‌ای نه تنها برای فرد و خانواده بلکه برای اجتماع به همراه دارد.

راه‌اندازی شعب ویژه قضایی در مورد بی‌حجابی

داریوش شاهون‌وند دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان با اشاره به رعایت امر حجاب و عفاف در جامعه، گفت: با توجه به ضرورت رعایت حجاب و عفاف در جامعه، از دیماه سال گذشته بر رعایت حجاب و برخورد با بی‌حجابی، اقداماتی در دستور کار قرار گرفت که در گام اول ابتدا بنرهای تبلیغاتی در قالب فرهنگ‌سازی در سطح شهر انجام شد.

وی افزود: در راستای اجرای قانون رعایت حجاب و برخورد با بی‌حجابی، بازدیدهای مستمری از بخش‌های مختلف انجام شد و خوشبختانه وضعیت استان خوب است و در صورت مشاهده هرگونه کشف حجاب، قطعا برخورد صورت می‌گیرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان تصریح کرد: برای موضوع برخورد با بدحجابی، شعب ویژه‌ای در استان راه‌اندازی شده تا بتوانند رسیدگی لازم را انجام دهند.

شاهون‌وند گفت: رعایت حجاب و عفاف و اجرای این قانون به صورت جدی در دستور کار قرار دارد و اجازه داده نخواهد افرادی اقدام به هنجارشکنی و بی‌حجابی نمایند البته همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند آنچه در این بخشنامه ابلاغ شده را اجرا نمایند که در گام اول باید پیشگیری صورت گیرد و در صورت مشاهده بدحجابی و ارائه تذکر و بی‌توجهی به تذکرات، به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود.

وی بیان کرد: مراجعین به دستگاه‌ها هم باید هنگام مراجعه به ادارات، حجاب را رعایت نمایند چرا که حجاب و عفاف امری ضروری است. 

انتهای پیام/