مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: دومین قلاده از خرس قهوه‌ای ماده به همراه یک توله در ارتفاعات بخش پاپی لرستان مشاهده شد.

به گزارش سفیر افلاک، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، علی سالاروند در این رابطه اظهارداشت: با تأیید کارشناسان مدیریت بر حیات وحش اداره کل حفاظت زیست لرستان یک قلاده خرس قهوه‌ای ماده به همراه یک توله توسط تصاویر دریافتی از همیاران محیط زیست در تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، در ارتفاعات بخش پاپی، ثبت و ضبط شد.

وی افزود: این تصویر که توسط همیاران محیط زیست در ارتفاعات بخش پاپی لرستان ثبت شده است، نمایانگر حضور یک خرس قهوه‌ای و توله آن با یک طوق سفید دور گردن آن‌هاست که این نشان دور گردن آن‌ها از موارد قابل توجه و کمتر دیده شده در این گونه منحصر به فرد در استان لرستان، محسوب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه خرس‌ها پستانداران بزرگ جثه‌ای هستند که در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط‌‌‌ زیست و فهرست سرخ IUCN و ضمیمه II کنوانسیون CITES قرار دارند عنوان کرد: خرس‌ها در زیستگاه‌های خود تراکم پایینی دارند و خطرات متعددی آن‌ها را تهدید می‌کند لذا حفاظت از آن‌ها یکی از اولویت‌های اساسی در برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی در کشور به شمار می‌روند.

وی بیان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان در راستای حفاظت و مدیریت گونه‌های در خطر انقراض، اقدام به هوشمندسازی مناطق، پایش و آموزش جوامع محلی در سطح زیستگاه‌هایی که از جمعیت زیستایی برخوردار هستند، نموده است.

سالاروند گفت: این دومین مشاهده خرس قهوه‌ای به همراه توله در سال ١۴٠٢ می‌باشد که این مشاهدات نشان از احیاء شدن زیستگاه‌ها و گونه‌های مختلف جانوری در استان لرستان است.

وی تصریح کرد: از همه هم استانی‌های عزیز برای حفاظت از حیات وحش بی‌نظیر استان لرستان و پیوستن به پویش نه به شکار دعوت می‌کنیم و از تلاش‌های همه همکاران و همیاران محیط زیست در حفاظت از عرصه‌های طبیعی استان تقدیر می‌کنیم.

انتهای پیام/