رزم دیدنی رزمندگان لرستانی در دفاع‌مقدس بی‌نظیر بود و در عملیات‌های مختلف، رزمندگان نقش مهمی ایفا کردند که می‌توان به عملیات حاج عمران و شهادت 300 رزمنده در این عملیات اشاره کرد.

به گزارش سفیرافلاک، هر روز از تاریخ دفاع مقدس پُر از خاطراتی است که حاوی پیام جانفشانی و رشادت رزمندگانی است که بی‌تاب و بیقرار دفاع از وطن بودند، بزرگ‌مردانی که در مکتب امام(ره) تربیت یافته و با تاسی از امام حسین(ع) در دفاع از ارزشها قیام کردند.

سرتاسر هشت سال دفاع مقدس، حاوی روایت‌های شهدا و رزمندگانی است که نامشان تا ابد جاودانه خواهد ماند، جوانانی که به دور از دغدغه‌های دنیا و فقط به عشق دفاع از خاک وطن در برابر دشمن سینه سپر کردند، برخی به اسارت درآمدند و سالها شکنجه را تحمل کردند اما هیچگاه از باورها و اعتقادات خود کوتاه نیامدند.

نقش رزمندگان لرستان در دوران دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست، رزمندگانی که در اوج غیرت و شرافت در میدان جبهه حاضر شده و با دلاوری‌های خود دشمن را به عقب راندند، یکی از مهمترین عملیات‌هایی که رزمندگان لرستانی نقش مهم و ویژه‌ای در آن داشتند، عملیات حاج عمران بود.


نیروهای عراقی در نظر داشتند که پیرانشهر را تصرف کنند، از همین رو در ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۶۵ با تمامی تجهیزات و امکانات کار خود را آغاز کردند اما رزمندگان توانستند با ایستادگی و نثار جان خود دشمن را شکست دهند که در این عملیات ۳۰۰ نفر از استان لرستان جان خود را تقدیم نمودند.


نقش رزمندگان لرستانی در عملیات حاج عمران

حمید خداشناس یکی از رزمندگان بروجردی که در عملیات حاج عمران، فرمانده گردان ثاراله سپاه بروجرد بود در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: عراق شبیخون زده بود و تلاش داشت تا با تصرف ارتفاعات این منطقه بتواند تسلط بیشتری داشته باشد از همین رو رزمندگان در عملیات حاج عمران با همه توان در مقابل دشمن ایستادند تا از پیشروی دشمن جلوگیری کنند.

وی افزود: از همین رو لشگر ۵۷ سپاه حضور ابالفضل(ع) لرستان ماموریت پیدا کرد تا در این عملیات اقدامات لازم را انجام دهد، دشمن در این عملیات با چندین گردان و انواع سلاح و توپ به سمت ما حمله می‌کرد اما لحظه‌ای رزمندگان درنگ نکرده و پرتوان ایستادگی می‌کردند.

فرمانده گردان ثاراله سپاه بروجرد در عملیات حاج عمران تصریح کرد: دشمن در این عملیات نقده را در نظر داشت اما مقاومت رزمندگان سبب ناامیدی دشمن شد به طوری که در این عملیات سه هزار عراقی کشته و ۲۰۰ نفر اسیر شدند.


خداشناس بیان کرد: در این عملیات ۳۰۰ لرستانی به شهادت رسیدند که شهرستان بروجرد بیشترین شهید را در این عملیات داشت به طوری که در عملیات حاج عمران شهرستان بروجرد ۸۸ شهید، دلفان ۲۲، خرم‌آباد ۶۳، الیگودرز ۶۳، ازنا ۳۰، کوهدشت ۱۸، دورود ۱۲، سلسله ۱۱ و پلدختر هفت شهید را تقدیم نمودند.

پیام مقام معظم رهبری پس از عملیات حاج عمران

سلام مرا به مردم شهیدپرور لرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال ۵۹ شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام، نبرد آنان بیش از آنچه شنیدنی باشد، دیدنی است.

تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به‌خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید.
امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود.

استان لرستان ۶۴۰۰ شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران نموده که امروز همه ما رسالتی عظم و سسنگین بر دوش داریم و باید تلاش کنیم تا ادامه دهندگان خوبی برای مسیر راه شهدا باشیم.

انتهای پیام/