رئیس کل دادگستری لرستان به لزوم نظارت مستمر و روزانه بر قرارهای بازداشت تاکید کرد و گفت: کارگروهی برای رسیدگی به پرونده‌های مسن تشکیل شده تا به قضات درگیر با این پرونده‌ها مشاوره دهد.

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام والمسلمین سعید شهواری امروز در بازدید از حوزه قضایی شهرستان سلسله با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر و گرامیداشت نام و یاد شهداء اظهارداشت: قوه قضائیه پنچ ماموریت دارد که برای ستاد تا صف این ماموریت‌ها مشخص شده است و ملاک ارزیابی آمار عملکرد است و از تمام کسانی که در عملکرد مثبت شهرستان نقش دارند تقدیر می‌کنم.

وی افزود: اجرای سندهای بالا دستی، برنامه‌های که از سوی قوه قضائیه تدوین شده و از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ می‌شود که مهمترین آن برنامه عملیاتی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به اینکه طرح تحول و تعالی مبنای دقیقی از اجرای برنامه‌ها را برای ما مشخص می‌کند، عنوان کرد: قرارگاه اجرای فرامین مقام معظم رهبری بخشی از کار ماست که باید تمام تلاش خود را در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب به کار گیریم.

شهواری بیان کرد: در برنامه عملیاتی چند برنامه مهم داریم که ملاک ارزیابی در امسال بر اساس همین موارد است و اتقان آرا یکی از موارد مهم برنامه‌های عملیاتی و مورد تاکید مسئولان قضایی است.

وی گفت: کاهش آمار ورودی نیز مسئله مهمی است که هم بار را از دوش همکاران بر می‌دارد و هم افزایش آن میزان عملکرد را نشان می‌دهد.

رئیس کل دادگستری لرستان تصریح کرد: کاهش پرونده‌های مسن جزء برنامه‌های عملیاتی است و یکی از ملاک‌های ارزیابی، پرونده‌های مسن است که باید مورد توجه همه روسای حوزه‌های قضایی قرار گیرد.

وی اظهارداشت: کارگروهی برای رسیدگی به پرونده‌های مسن تشکیل شده تا به قضات درگیر با این پرونده‌ها مشاوره دهد.

شهواری افزود: باید بر قرارهای منتهی به بازداشت نظارت جدی انجام شود چون این موضوع کاهش چشمگیر زندانیان را در پی دارد و از تحمیل هزینه‌های مادی و معنوی به خانواده‌ها و زندان جلوگیری می‌کند.

وی به لزوم نظارت مستمر و روزانه بر قرارهای بازداشت تاکید کرد و گفت: سیاست‌های ابلاغی، اسناد بالادستی، منویات رئیس قوه قضائیه، فرامین مقام معظم رهبری و همه این‌ها باید به رضایتمندی ارباب رجوع ختم شود و اگر رضایتمندی مردم را به دنبال نداشته باشد کارهای ما تاثیری نداشته است.

رئیس کل دادگستری لرستان عنوان کرد: تکریم ارباب رجوع یک مسئله‌ای بسیار مهم است که روسای حوزه‌های قضایی و دادستان‌ها باید به مکاتبات مردمی که از سوی مرکز استان و نیز قوه قضائیه ارجاع داده می‌شود توجه ویژه داشته باسند و پاسخ قانع کننده و به موقع دهند.

وی بیان کرد: سرریز مشکلات سایر حوزه‌ها به دادگستری وارد می‌شود بنابراین ما باید گوش شنوا داشته باشیم و با مردم درست صحبت کرده و آنها را اقناع کنیم و برای ارباب رجوع وقت بگذاریم چرا که ما خادم مردم هستیم.

شهواری گفت: مدیران قضایی استان لرستان باید پاسخگوی مردم باشند همچنین مسئله آمار عملکرد مطالبه مسئولان عالی قوه قضائیه است که باید بر آن نظارت دقیق و جدی شود.

وی تصریح کرد: شورای حل اختلاف یک ظرفیت است که قانون گذار به وجود آورده تا هم صلح و سازش داشته باشیم و هم ورودی پرونده‌ها به دادگستری و دادسرا را کاهش دهیم.

رئیس کل دادگستری لرستان اظهارداشت: قضات و روسای حوزه‌های قضایی باید با یک برنامه‌ریزی و تدبیر خاصی که به سایر کارهای آنها آسیب وارد نشود به صورت مستمر در زندان حضور یافته و به مشکلات زندانیان رسیدگی به موقع انجام دهند.

انتهای پیام/