تحليل گر مسائل منطقه و امور بين الملل گفت: ظرف چند روز آینده داده های دریافتی توسط ماهواره نور ارسال، آنالیز و تجهیز می شوند و هر کاربر را رده بندی و کنترل آن از راه دور انجام می گردد که این کارها دشمن را غافلگیر و گیج کرده است.

دکتر امیر علی حیدر امیری در گفت وگوی تفصیلی با سفیرافلاک با اشاره به پرتاب ماهواره نور که دستاورد بزرگی برای کشورمان به حساب می آید، اظهارداشت: سال ۸۸ با انتخاب سردار حاجی زاده به عنوان فرمانده نیروی هوای سپاه پاسداران استارت کار زده شد و پروژه ساخت ماهواره نور از سال ۹۱ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رقم خورد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در حکم جدیدی که نیرو هوایی سپاه در آن زمان را به عنوان نیروی هوافضای سپاه تغییر داد و این اولین جرقه ورود سپاه به فعالیت های سازمان یافته و ساختارمند فضایی بود.

تحلیل گر سیاسی با بیان این که به دنبال این تغییر عنوان در آذرماه سال ۹۱ فرماندهی هوافضای سپاه شروع به فعالیت در ساخت موشک کرد،گفت: این فعالیت ها تا سال ۹۶ رسما از طرف فرماندهی معظم کل قوا با هدف رویکرد متمرکز در نیروهای هوافضای سپاه برای دستیابی به اهداف دفاعی رسماً به سپاه ابلاغ شد.

پرتاب ماهواره نور آغاز استفاده نظامی ایران از فضاست

امیری با تأکید بر این که ماهواره نور را از چند نقطه نظر در واقع آغاز یک دوران کاملاً جدید است،گفت: پرتاب این ماهواره آغاز استفاده نظامی ایران از فضا است که مهمترین خاصیت آن رسیدن به سطحی کاملاً جدید و به نوعی بی‌سابقه از اشراف اطلاعاتی در فضاهای اختصاصی و مشترک جهانی است.


وی با اشاره به فرمایش سردار سلامی که از این به بعد از فضا زمین را نگاه می‌کنیم و نقطه کوری برای ما وجود ندارد، اظهارداشت: چون در گذشته ما ماهواره نداشتیم و از ماهواره عرب ست، ماهواره های کشور هند و حتی از جی پی اس کشور آمریکا هم استفاده کرده‌ایم و برای اهداف مخصوصاً نظامی بیشتر از پهپاد استفاده می‌شد.

به گفته امیری  برای بیشتر فعالیت های نظامی چون ماهواره‌ای وجود نداشت که از بالا رصد کنیم مجبور بودیم از ماهواره های کشورهای دیگر و یا از عملیات پهپادی استفاده کنیم.

این تحلیل گر مسائل منطقه و امور بین الملل با اشاره به این که امروزه آغاز استفاده نظامی ما از فضاست و اشراف اطلاعات در فضاهای اختصاصی و مشترک جهانی داریم، بیان کرد: ایران در ادامه از مسیر استفاده فضای نظامی از فضا می‌توانند فضاهای حیاتی دشمن را از دور دست رصد کند.

 پهپادهای کشور ما تا شعاع ۲ هزار کیلومتری دشمن را رصد می‌کنند
وی تصریح کرد: در حال حاضر پهپادهای کشور ما در منطقه خاورمیانه حداکثر تا شعاع ۲ هزار کیلومتری دشمن را رصد می‌کنند و تا به حال هیچ گونه اشرافی اطلاعاتی بر دشمن نداشتیم و فضاهای حیاتی دشمن را از دور دست نمی توانستیم رصد کنیم و از تهدیدات بُرد بلند هیچ اطلاعاتی نداشتیم اما امروزه با داشتن ماهواره نور بر همه اینها رصد خواهیم کرد.

این تحلیل گر سیاسی با اشاره به اینکه امروزه ما به فضا دسترسی داریم، اذعان داشت: با داشتن ماهواره نور فضاهای حیاتی دشمن را در دوردست و تهدیدات بُرد بلند آنها را با اشراف اطلاعاتی که می توانیم رصد کنیم راحت تر آرایش دشمن را شناسایی و اهداف داخلی را تغییر خواهیم داد امروزه ما به فضا دسترسی داریم و می توانیم به راحتی تهدیدات برد بلند دشمن را رصد کنیم دسترسی نظامی به فضا به خصوص در زمینه موشک های بالستیک متحول می کند.سیستم ناوبری ایران متحول شده است
امیری با اشاره به این که از یک دهه قبل کابوس آمریکایی ها این بود که برنامه موشک های ایران از طریق سیستم ناوبری مستقل پرتاب شود، تصریح کرد: امروزه سیستم ناوبری ما متحول شده و می توانیم دقت موشک ها را بالا ببریم و با کنترل سیستم ماهواره نور دقت بر سانتی‌متر برای ما موثر است چون در یک افق زمانی کوتاه با توجه به توان موشکی فعلی که داریم انهدام در فضا را برعهده خواهیم داشت.


تحلیل گر سیاسی با تأیکد بر اینکه پدیده خارق العاده ای که از طریق ماهواره نور در آینده شاهد خواهیم بود، همگام سازی همه یگان های عملیاتی در یک جنگ پیچیده است، گفت: با داشتن ماهواره نور تهدیدهای موشکی را از همان لحظه آغاز در هر کجای جهان که باشد می توانیم رصد کنیم و در واقع این امر توانایی دفاعی موشکی ما را در حراست از آسمان کشور و دیگر کشورها بیشتر می کند.

جز چند کشوری هستیم که توانسته ایم به فضا برویم
وی افزود: این ماهواره نظامی می‌تواند سیستم پدافند های و سیستم راهداری مارا قطعاً هماهنگ‌تر کند و جز چند کشور در دنیا هستیم که توانسته ایم به فضا برویم و از فضا زمین را نگاه کنیم و جزء کشورهایی که دارای سیستم پرتاب ماهواره، کنترل، هدایت، گرفتن تلفیق نتایج و آنالیز نتایج هستند قرار گرفته‌ایم.

امیری با اشاره به نقش بزرگ سپاه در پرتاب ماهواره نور، گفت: امروزه کشور ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانسته، با کمک مهندسین جوان ماهواره بسازیم و آن را در کشور خودمان پرتاب و بتوانیم لایه ها را در فضا بشکافیم.

به گفته وی در زمانی که ماهواره پرتاب شد دشمن متوجه این موضوع نشد و این از لحاظ تجسس جاسوسی دشمن ما که صدها ماهواره دارند حتی کشورهای دوست هم متوجه پرتاب ماهواره نشدند و این امنیت ایجاد شده توسط سپاه را نشان می دهد.


ماهواره نور دشمن را غافلگیر و گیج کرده است

وی بیان کرد: ظرف چند روز آینده داده های دریافتی توسط ماهواره نور ارسال، آنالیز و تجهیز می شوند و هر کاربر را رده بندی و کنترل آن از راه دور انجام می گردد که این کارها دشمن را غافلگیر و گیج کرده است.

این مدرس دانشگاه با بیان این که  نگرانی غرب این است که سپاه پاسداران بتواند موشک ماهواره‌بر قاصد را به موشک بالستیک قاره پیما با برد ۴ یا ۵ هزار کیلومتر تبدیل کند، اظهارداشت: خطرناک تر از ماهواره نور ماهواره‌بر قاصد است که با پرتاب ماهواره نور جایی که ما می‌خواستیم قرار گرفت و اطلاع دقیق نشان میدهد که غربی‌ها چقدر از این موضوع ترسیده اند که ایران به تکنولوژی دست یافته که حتی آمریکا هم از آن غافل است.


امیری با اشاره به اقتدار و توانمندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: از آنجا که سازمان فضایی زیر نظر دولت است که با روی کار آمدن دولت روحانی متاسفانه از سال ۹۲ عملاً کار فضایی و پرتاب ماهواره تعطیل شد و مباحث امنیتی در این دوران رعایت نمی شد و به راحتی مسائل ماهواره‌ای لو می‌رفتند و ماهواره هایی مثل امید نتوانستند در سطح فضا قرار بگیرند.

توانمندی جدید ایران قابل جاسوسی، رصد و کنترل نیست

وی با بیان این که سپاه پاسداران امنیت را در این زمینه سرلوحه کار خود قرار داد، افزود: دشمن از این می ترسد که ایران به یک توانمندی جدیدی دسترسی پیدا کرده که قابل جاسوسی، رصد، مدیریت و کنترل نیست.این تحلیل گر مسائل منطقه و امور بین الملل خاطرنشان کرد: قدرتمند ترین سازمان های جاسوسی دنیا هم نتوانستند ماهواره نور سپاه را رصد کنند و این موضوع آنها را گیج کرده و یک بحرانی را برای غرب به وجود آورده که چطور نتوانستند این ماهواره را رصد کنند.امیری تصریح کرد: کشور ایران توانمند شده و سپاه به یک تکنولوژی قوی دست پیدا کرده و شک نکنید ماهواره‌هایی بیشتر از ماهواره‌های نور توسط سپاه پاسداران پرتاب خواهد شد و شک نکنید که ورود ما به باشگاه فضایی برای دو سال آینده از کشورهای خواهیم بود که که اگر مگس هم بر فراز اقیانوس ها پر بزند آن را رصد خواهیم کرد.


روز پرتاب ماهواره نور به فضا، روز ملی و جهانی اعلام شود
وی یادآور شد: روزی که ماهواره نور در عرض ۵۱۰ ثانیه در فضا رفت و در جای گرفت باید جشن و پایکوبی صورت می‌گرفت که متاسفانه در این بحران ویروس کرونا این موضوع تحت شعاع قرار گرفت.

این تحلیل گر سیاسی بیان کرد: امروزه با توکل بر خداوند سپاه به مرحله‌ای وارد شده که آرزوی مسلمانان و شیعیان ایرانی را برآورده کرده و به مرحله‌ای رسیده که دشمن را شگفت زده و باید روز پرتاب ماهواره نور به فضا که ۳ اردیبهشت ماه رخ داد، روز ملی و جهانی اعلام شود.

انتهای پیام/