دعوت از کرونا در میهمانی‌ها!/ وقتی ساز شیوع کرونا در عروسی‌های خانگی کوک می‌شود

به گزارش سفیرافلاک، مراسم جشن و شادی خصوصا ازدواج جوانان یکی از رسومی است که همه در این مراسم شاد و خوشحال هستند، زوجی هایی که زندگی مشترک را زیر یک سقف آغاز می کنند و اقوام آشنایان را برای این پیوند دعوت می کنند.

در هر نقطه ای از کشور مراسم عروسی به شکلی برگزار می شود، آئین ها و رسوم خاصی در هر شهر و استان برگزار می شود تا عروس و داماد راهی زندگی مشترک شوند.

در استان لرستان مراسم عروسی بسیار زیبا برگزار می شود به طوری که مراسم عروسی و حنابندان با حضور فامیل و دوستان با ساز و نوای بسیار زیبا و محلی برگزار می شود.

اما در این چند ماهی که کرونا این مهمان ناخوانده وارد کشور شده، علاوه بر تهدید سلامتی و مشکلات اقتصادی، در برگزاری مراسم عروسی نیز مشکلاتی ایجاد کرده به طوری که با تعطیلی تالارهای عروسی، بسیاری از زوج های جوان بلاتکیف مانده اند.

سالهاست که بسیاری از مراسم عروسی در تالارهای پذیرایی برگزار می شود، اما با تعطیلی تالارها برخی از زوج ها همچنان منتظر مانده تا تالارها فعالیت خود را آغاز کنند و برخی دیگر از زوج ها نیز برنامه ای دیگر را برای آغاز زندگی مشترک در نظر گرفته اند.

این روزها با توجه به تاکیدات فروان مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی، برخی مراسم جشن و عروسی را در باغ ها برگزار می کنند، اعتقاد دارند در فضای باز کرونا نمی تواند برای شیوع خودنمایی کند.

از سوی دیگر برخی از خانواده ها برای مراسم عروسی فرزندان خود چاره ای ندارند جز این که مراسم را در منزل برگزار کنند، اگرچه سعی می کنند با تعداد محدود این مراسم برگزار شود، اما قطعا در یک مراسم عروسی، فاصله اجتماعی چندان معنایی ندارد و رعایت آن امکان پذیر نیست.

این در حالیست که برگزاری همین مراسم عروسی چه در باغ و چه در منزل، ساز کرونا را برای شیوع کوک می کنند و گاهی ده ها نفر در یک مراسم عروسی به کرونا مبتلا می شوند.

در ابتدای شیوع کرونا همه پروتکل های بهداشتی مو به مو رعایت می شد اما کمی که گذشت انگار همه چیز عادی شد، زندگی با کرونا کم کم برای همه عادی شد تا جایی که امروز مراسم عروسی، جشن تولد، مراسم عزاداری به شکل و شیوه ای دیگر و در فضایی کوچک برگزار می شود.

بارها و بارها گفته شده که گاهی افراد مبتلا به کرونا بوده ولی فاقد علائم بوده و این خود زنگ خطری است که در مراسم مختلف می تواند افراد زیادی را مبتلا کند.

لیلا و امیر زوج جوان لرستانی هستند که قرار بود مراسم عروسی آنها در ایام تعطیلات نوروز برگزار شود، با شیوع کرونا عروسی آنها عقب افتاد و حالا خانواده های آنها پیشنهاد داده اند که مراسم عروسی در منزل و با تعداد افراد کمتری برگزار شود.

امیر و همسرش مدتها برنامه ریزی کرده بودند تا مراسم عروسی آنها در یکی از تالارها برگزار شود اما حالا با وجود تعطیلی تالارها باید عروسی را به گونه ای دیگر برگزار کنند.

این زوج جوان لرستانی می گویند چند ماه است بلاتکیلف هستیم، خطر شیوع کرونا در مراسم عروسی در یک فضای کوچک از یک طرف و عقب انداختن مراسم از طرف دیگر برایمان مشکل شده، واقعا نمی دانیم باید چه کنیم.

همه این موارد در حالیست که برخی اعتقاد دارند بالاخره باید با کرونا کنار آمد، مدتها بلکه سالها کرونا در زندگی ما وجود دارد پس باید با این ویروس کنار آمد در حالی که همان خریدهای عروسی، آرایشگاه و دیگر برنامه ها می تواند فرد را یک گام به سوی کرونا پیش ببرد.

روز گذشته حریرچی معاون وزارت بهداشت گفت: شاهد این هستیم که در برخی استان‌‌ها که خصوصیات محلی بیشتری دارند برخی مراسم‌‌ها، عروسی‌‌ها و عزاداری‌‌ها برگزار می‌‌شود و ما در یک استان گزارشی داشته‌‌ایم که 120 نفر در یک مراسم عروسی به کرونا مبتلا شده اند.

وی اضافه کرد: در همین راستا از دادستان‌‌ها در خواست داریم به این مسائل ورود پیدا کنند که البته در برخی استان‌‌ها این اقدام انجام شده است.

در حالی مراسم عروسی و جشن ها به صورت خانگی برگزار می شود که استان لرستان در شیوع کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد و طبق آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی لرستان تا 21 خرداد ماه 5512 نفر به کرونا مبتلا شده و 171 نفر جان خود را با این بیماری از دست داده اند.

قرار گرفتن لرستان در وضعیت قرمز بیانگر این است که باید پروتکل های بهداشتی به شکل ویژه ای برگزار شود، رعایت نکات بهداشتی بیش از گذشته صورت گیرد تا غول کرونا شکست بخورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا