برنا، معاون نظارت و پایش محیط زیست لرستان گفت: 100 پرونده آتش سوزی زمین کشاورزی در لرستان تشکیل و به مراجع قضایی تحویل داده شده است.

الهام برنامه در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: سوزاندن کاه و کلش و زمین های کشاورزی ممنوع بوده و با افرادی که اقدام به این کار کنند برخورد قانونی می شود.

وی افزود: سوزاندن زمین های کشاورزی یک باور اشتباهی است که برخی بر این باورند که برای آماده سازی زمین برای کشت بعدی، این اقدام می تواند برای تولید محصول بیشتر موثر باشد.

معاون نظارت و پایش محیط زیست لرستان عنوان کرد: آتش سوزی زمین سبب می شود که ساختمان خاک دچار انهدام شده و حالت اسفنجی خاک از بین برود. خاک یک اکوسیستم بوده که با سوزاندن، اجزای آن از بین می رود و کشاورز مجبور می شود برای از بین بردن آفات از سموم بیشتری استفاده نماید که این خود سبب می شود امنیت غذایی تهدید شود.

وی بیان کرد: علاوه بر مشکلاتی که برای خاک ایجاد می شود، این اقدام سبب آلودگی هوا و مشکلات تنفسی می شود و در واقع حقوق شهروندی ضایع می گردد. تاکنون ۱۰۰ پرونده قضایی سوزاندن کاه و کلش و زمین های کشاورزی در استان تشکیل و در مرحله بررسی قرار دارند.

انتهای پیام/