بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در لرستان راه اندازی می‌شود/ قطع دست دلالان از بازار

به گزارش سفیرافلاک، آب وهوای معتدل، خاک حاصلخیز و آب کافی، لرستان را به قطب کشاورزی تبدیل کرده است، سالانه محصولات باکیفیتی از مزارع و باغات لرستان برداشت می شود و تقریبا می‌توان گفت این استان از لحاظ محصولات کشاورزی خودکفا بوده و نسبت واردات به صادرات این محصولات بسیار کمتر است.

اما عدم توجه کافی به خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان در استان و نبود بازارچه محصولات کشاورزی در لرستان سبب شده تا مردم برای خرید زحمات دست کشاورزان لرستانی نیز با مشکل گرانی و کمبود برخی محصولات مشکل مواجه شوند.

همین مشکل نبود بازارچه محصولات کشاورزی سبب شده تا در برخی فصول سال محصولی در بازار به حدی اشباع شود که با قیمت بسیار پایین به فروش برسد و در برخی ایام سال نیز نبود برخی محصولات کشاورزی قیمت آن را به اوج می رساند؛ در این میان هر ساله کشاورزان هستند که متضرر می شوند و تنها دلالان از آب گل آلود ماهی می گیرند و جیب هایشان پُر پول می شود.

معضل نبود بازار فروش مستقیم محصولات کشاورزی

در این شرایط آنچه در کوتاه مدت باعث کاهش ضرر و آسیب به کشاورزان می شود وجود یک بازارچه فروش محصولات کشاورزی است تا التیامی بر قصه پرغصه کشاورزان استان باشد.

پایگاه خبری سفیرافلاک در پیگیری های متعدد و انتشار گزارش هایی خواستار رفع مشکلات کشاورزان لرستانی شده و در راستای نبود بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی نیز در گزارشی با عنوان «نبود بازار فروش؛ قصه پر غصه کشاورزان/زخمی که هر سال سر باز میزند» به این مشکل پرداخت، حال پیگیری ها نتیجه داده و مسئولان مربوطه خبر از راه اندازی این بازارچه در استان داده اند.

نادر زهره ای مدیر کل تعاون روستایی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: راه اندازی  بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و دامی با هدف حمایت از تولیدکنندگان، دسترسی آسان و بدون واسطه به این محصولات و با قیمت مناسب انجام می شود.

وی افزود: برای راه اندازی این بازارچه ها در استان، مکان هایی در نظر گرفته شده که در صورت همکاری شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی با تعاون روستایی در بحث صدور مجوزهای قانونی و همچنین واگذاری زمین، این بازارچه ها دایر می شوند.

بازارچه دایر می شود

مدیرکل تعاون روستایی لرستان عنوان کرد: راه اندازی این بازارچه ها سبب می شود تولید کننده محصولات خود را بدون نگرانی از بازار فروش، به صورت مستقیم عرضه کند و از سوی دیگر خریداران هم محصولات تولیدی را بدون واسطه و با قیمیتی مناسب تهیه نمایند.

وی بیان کرد: تعاون روستایی امسال برنامه ها و طرح هایی را در نظر دارد که راه اندازی سامانه توزیع آرد، کشت گیاهان دارویی و ایجاد بازارچه محصولات کشاورزی از مهمترین آن است که برای اجرای بخشی از کارها همکاری مسئولان و دیگر دستگاه ها می تواند روند اجرای برنامه ها را تسریع نماید.

استان لرستان شرایط مناسبی برای تولید انواع محصولات کشاورزی، باغی و زراعی دارد که هر کدام از نظر کیفیت بی نظیر است و کشاورزی در این استان رونق زیادی دارد، حال با راه اندازی بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی امید می رود مشکلات بخش عرضه محصولات کشاورزی کاهش یابد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا