واکسن ایرانی کرونا قابل اعتمادتر است/ امکان تداخل ژنتیکی با واکسن‌های خارجی

پیام طبرسی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: واکسن ایرانی برای مدل‌های حیوانی مورد اثبات قرار گرفته و به تازگی وارد مرحله تست انسانی شده است.

وی افزود: وقتی نتایج حاصل از آزمایشات انسانی مثبت باشد و سازمان بهداشت جهانی آن را تأیید کند مردم هم به آن اعتماد پیدا کرده و‌ واکسن را تزریق می‌کنند مثل همه واکسن‌هایی که برای فلج اطفال، سرخرگ و … تزریق می‌شود.

متخصص بیماری‌های عفونی عنوان کرد: بسیاری از واکسن‌های رایجی که اکنون در کشور استفاده می‌شود ساخت ایران است و هیچ مشکلی هم ندارند؛ در حال حاضر بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر برای تزریق واکسن اعلام آمادگی کرده‌اند که این تعداد بسیار بالایی است.

وی خاطرنشان کرد: در اینکه باید از تولید داخلی حمایت کنیم هیچ شکی نیست و در نهایت بُرد ما در این است که واکسن تولید داخل داشته باشیم چون تا واکسن خارجی وارد کشور شود و همه افراد واکسینه شوند ممکن است چندین سال طول بکشد.

طبرسی مسائل مالی و احتمال تداخل ژنتیکی را از مشکلات واکسن خارجی دانست و تصریح کرد: تا تولید انبوه واکسن داخلی حدود پنج ماه فاصله داریم که حمایت از تولید داخلی مهمترین اصل است بنابراین نباید فریب برخی رسانه‌ها و تبلیغات را بخوریم و اجازه دهیم مردم در یک مسیر بدون تنش به این واکسن دسترسی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه واکسن تولید داخل مطمئن تر است گفت: ما نمی‌توانیم واکسن خارجی را برای ۶۰ الی ۷۰ میلیون نفر وارد کشور کنیم؛ علاوه براینکه از نظر مالی و پولی که یک طرف قضیه است، این حجم از واکسن بسیار زیاد است و از طرفی تقریباً تمام کشورها در نوبت خرید واکسن هستند و ما باید منتظر بمانیم تا نوبتمان شود، ولی اگر ما تولید داخل داشته باشیم ضمن افزایش اشتغال جوانان و جلوگیری از خروج ارز، زودتر می‌توانیم به واکسن دسترسی داشته باشیم و زودتر کار را انجام دهیم.

انتهای پیام/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا